בשנת 2014, ה-16 ג'יגה-בייט הסטנדרטיים שאנחנו מקבלים בעת רכישת מכשיר חדש, ובחלק מהם אף, לא ממש מספיקים. אחת הסיבות הן שלא מדובר במקום אחסון נקי. המקום שעומד בפועל לטובת המשתמש נמוך יותר ממה שמוקצה בפועל. הסיבה לכך נעוצה בגודל הקבצים הבסיסיים שצריכים להיות משוריינים בזיכרון כדי שמערכת ההפעלה תעבוד, גודל שרק הולך ותופח. כך, בפועל, אנחנו מקבלים 11 עד 12 ג'יגה-בייט פנויים בלבד, וזה צריך להספיק לנו לשמירת והרצת אפליקציות שגם גודלן רק הולך ועולה, בעיקר אם מדובר במשחקים מודרניים, וזה לצד תמונות וסרטוני וידאו שעם העלייה באיכות הצילום גדולים יותר מתמיד. הדרישה לאחסון צד שלישי שלא מעמיסה על המכשיר רק הולכת וגוברת. אין ספק שאחסון בענן חוסך הרבה מקום במכשיר, והתהליכים לעיל רק מעודדים את השימוש באמצעים האלה. מכיוון שכך יצאנו לבדוק כדי להזכיר לכם מהם אמצעי האחסון הפופולריים בענן, ולספק לכם תמונת מצב מעודכנת.


iCloudLogo

iCloud Drive

ה-iCloud Drive הוא ככל הנראה שירות האחסון בענן שעבר הכי הרבה שינויים ב-2014. אפל (Apple) החליטה לקחת מוצר שהיה חצי מבושל ולהפוך אותו לכונן אחסון לכל דבר ועניין: ב-iOS 8, בנוסף לגיבוי נתוני המכשיר, אנשי הקשר ועריכת המסמכים ב-iWork, אפל נותנת אפשרות לנצל את מלוא ה-5 ג'יגה-בייט שהיא מציעה. האפשרות הראשונה היא iCloud Photo Drive, ובאמצעותה כל התמונות וקבצי הוידאו יועלו ל-iCloud, כשבמכשיר עצמו הן יישארו בנפח מוקטן, מה שיחסוך בשטח האחסון באופן משמועתי במכשיר. ניתן לערוך את התמונות באמצעות אפליקצית התמונות, והשינויים יועברו בזמן אמת גם למכשירי iOS נוספים תחת אותו משתמש iCloud. מלבד זאת, תהיינה אפשרות לאחסן כל קובץ ב-iCloud Drive, כולל תמונות וסרטונים, כשתהיה אפשרות להשתמש בהם גם באפליקציות צד שלישי, ברגע שתהיה תמיכה ב-iOS 8. אין ספק שעם כל אלה, השימוש ב-iDevice ב-iOS 8 דרך הענן יהיה הרבה יותר פשוט לעומת העבר וחלק בלתי נפרד מהמערכת.

אחסון בחינם: 5 ג'יגה-בייט
מנוי: 10 ג'יגה-בייט נוספים ב-80 ש"ח לשנה, 20 ג'יגה-בייט נוספים ב-160 ש"ח לשנה, 50 ג'יגה-בייט נוספים ב-400 ש"ח לשנה.
קובץ גודל מקסימלי: אין הגבלה
תאימות: Windows, Web, Mac, iOS

DriveLogoGoogle Drive

שנתיים לאחר שהושק, גוגל (Google) הצליחה לשבור את השוק עם מחירים נמוכים מאוד ביחס לגדלים שהיא מציעה לעומת המתחרות. מבחינת שימושים, Google Drive מציע העלאה של כל קובץ אפשרי לענן, וכן נגישות מלאה באמצעות אפליקציות ייעודיות או דרך המחשב, וכמו כן אפשרות לשמור קבצים לנגישות לא מקוונת (Offline). יש גם אפשרות לבחור איזה קובץ לשתף ואילו קבצים יישארו חסומים לצפייה על ידי גולש אחר. דבר נוסף שגוגל מציעה, ואין לכל המתחרות, זו האפשרות לערוך וליצור מסמכים בזמן אמת, מה שהופך את Google Drive, נכון להיום, לאופציה המועדפת לאחסון מסמכים בענן (מסמכי Word, מצגות ועוד). Drive מסונכרן גם עם ג'ימייל (Gmail) ושאר השירותים של גוגל, כגון Photos ב-+Google וכמובן סנכרון מלא עם מכשירי אנדרואיד (Android).

אחסון בחינם: 15 ג'יגה-בייט
מנוי: 100 ג'יגה-בייט בתמורה ל-1.99 דולרים בחודש, 1 טרה-בייט בתמורה ל-9.99 דולרים בחודש, 10 טרה-בייט בתמורה ל-99.99 דולרים בחודש, ו-20 ו-30 וטרה-בייט תמורת 199.99 ו-299.99 דולרים לחודש בהתאמה.
קובץ גודל מקסימלי: 1 טרה-בייט לכל קובץ שאינו מסמך גוגל; 10 מגה-בייט למסמכי גוגל
תאימות: Web, Windows, Android, iOS, Chromebook
סנכרון אוטומטי: כן

קרא עוד:  מתחילים לימודים? הכירו את האפליקציות שיאמנו את המוח שלכם כל השנה

DropboxDropboxLogo

שירות האחסון הכי ותיק ומוכר. האמנם שטח האחסון החינמי שניתן בדרופבוקס (Dropbox) הוא הנמוך ביותר, 2 ג'יגה-בייט בלבד, אך תמיד יש דרכים להשיג יותר, בין אם זה דרך הזמנת חברים, בין אם זה לחבר את דרופבוקס לתיבת הדואר האלקטרוני שלכם, לרשתות החברתיות ועוד. הדרך טובה ביותר להשגת שטח נוסף היא לקנות מכשיר של סמסונג (Samsung), והנה, כי אז מקבלים 50 ג'יגה-בייט בחינם למשך שנתיים. למעשה, לדרופבוקס יש עוד די הרבה שיתופי פעולה כאלה עם חברות אחרות. דרופבוקס הוא שרת אחסון מגוון מאוד: עם סנכרון אוטומטי, תאימות רחבה, ממשק תפעול נוח, אין הגבלה על גודל הקבצים, והכי חשוב: הצפנת SSL לכל קובץ שמעלים. כמובן שניתן להעלות כל קובץ שרוצים, כשגם ניתן לשמור קבצים לצפייה באופן לא מקוון. החיסרון הוא שלא ניתן לערוך מסמכים. אך למרות זאת, דרופבוקס הוא שרת האחסון המועדף על פני רבים, וכנראה שזה לא צפוי להשתנות.

אחסון בחינם: 2 ג'יגה-בייט
מנוי: 100 ג'יגה-בייט בתמורה ל-9.99 דולרים בחודש, עסקים: 15 דולרים לחודש עד ל-5 משתמשים לכל היותר, ללא הגבלת נפח.
קובץ גודל מקסימלי: אין מגבלה
תאימות: Windows, Mac, Linux, Web, iOS, Android, BlackBerry
סנכרון אוטומטי: כן

Mega logoMega

אחסון ברשת היא אולי הדרך הנפוצה בעבר להוריד תכנים שלא ממש חוקיים, ואת זה אפשר לזקוף לזכותו של קים דוט-קום, אשר אחראי לאתר שנסגר MegaUpload. כפועל יוצא מכך הקים דוט-קום את מגה (Mega), אחסון קבצים באופן מאובטח המספק עד 50 ג'יגה-בייט בחינם לכל דורש. למעוניינים, ניתן להרחיב את התיבה לנפחים של 500 ג'יגה-בייט (99 יורו) ועד ל-4 טרה-בייט, בין המחירים הזולים ביותר שניתן למצוא. יש תוכנת סנכרון למחשב ואפליקציות למכשירים הניידים, כולל לדפדפן הכרום ולשועל. ברגע שנרשמים, הסיסמה הופכת למפתח הצפנה לקבצים. כל קובץ מוצפן לפני שהוא זמין להורדה או שיתוף וזה אומר כי השרת מאובטח מאוד. זה גם אומר כי אין לאף אחד גישה אם המשתמש לא תכנן שתהיה, וזה כולל גם את מגה בעצמם.

אחסון בחינם: 50 ג'יגה-בייט
מנוי: 500 ג'יגה-בייט בתמורה ל-9.99 יורו לחודש, עסקים: 15 דולרים לחודש עד ל-5 משתמשים לכל היותר, ללא הגבלת נפח
קובץ גודל מקסימלי: אין
תאימות: Windows, Web, iOS, Android, Chrome, Firefox
סנכרון אוטומטי: כן

app_box LOGOBox

אחד משירותי הענן הוותיקים, עוד לפני שקראו לאחסון קבצים ברשת 'אחסון בענן'. Box מציע כיום 10 ג'יגה-בייט אחסון בחינם עם אפשרות להרחבה לכל משתמש. יתרונו הגדול של השירות הוא באפשרויות הרבות שניתן לעשות דרכו כמו היכולת לעבוד על מסמך אחד בשיתוף של מספר משתמשים על אותו החשבון (בתשלום), להשאיר הערות אחד לשני, לקבל התראות על קבצים שהשתנו ועוד. ניתן להציג קבצי טקסט ישירות בממשק של האתר, וישנם עשרות תוספים שניתן להוסיף כמו פתיחת קבצי אופיס ואדובי המיועד עבור הקהל העסקי. המחירים התחלתיים זולים יחסית – החל מ-$5 לחודש ואפשרות לחשבון ללא הגבלת נפח.

אחסון בחינם: 10 ג'יגה-בייט
מנוי: $5 בעבור 100 ג'יגה-בייט הכולל גודל קובץ מקסימלי של 2 ג'יגה-בייט. עסקי:  $15 לחשבון עסקי להעלאה ללא הגבלה או $35 לגרסה מורחבת הכוללת אפשרויות הטמעה ואבטחה
קובץ גודל מקסימלי: 256 מגה-בייט בחשבון החינמי, 5 עד 10 ג'יגה-בייט בתשלום
תאימות: Windows, Web, Mac, iOS, Android, Blackberry
סנכרון אוטומטי: כן

קרא עוד:  הטלפון אבד או נגנב? כך תנסו לעלות על עקבותיו

onedriveLogo
OneDrive

שירות האחסון הוותיק יחסית של מיקרוסופט (Microsoft) שינה לאחרונה את שמו, בחוסר ברירה, ל-OneDrive מ-SkyDrive. מה שמקבלים הוא אחסון חינמי של 15 ג'יגה-בייט, עם מגבלת העלאת קבצים של 2 ג'יגה-בייט. בדומה לדרופבוקס, יש כמה אפשרויות להגדיל את נפח האחסון החינמי. היתרון הגדול כאן הוא שהמוצר שייך למיקרוסופט, ולכן הוא מגיע בצורה מובנית בצורה הכי טובה במוצרים שלה: Windows 8, Windows Phone, Office 2013, Xbox One – כולם מכילים אפשרויות שיתוף מסמכים, תמונות וסרטונים ועוד בצורה מובנית שדי בולטת לעין. גם שטחי האחסון בתשלום מציעים נפחים גדולים במחירים סבירים בהחלט, ככה שלאנשים בעלי מוצרים רבים של מיקרוסופט, ה-OneDrive הוא הכתובת הטבעית.

אחסון בחינם: 15 ג'יגה-בייט
מנוי: 100 ג'יגה-בייט ב-1.99 דולרים לחודש, 200 ב-3.99 דולרים לחודש; עסקים: 1 טרה-בייט ב-2.50 דולרים לחודש (50% הנחה, מבצע זמני) כשעל כל 1 ג'יגה-בייט נוסף משלמים 20 סנט
קובץ גודל מקסימלי: 2 ג'יגה-בייט
תאימות: Windows, Web, Mac, iOS, Android, Windows Phone, Xbox One
סנכרון אוטומטי: כן

SugarSync

SugarSyncSugarSync היה פעם שרת האחסון המשתלם ביותר, אך הורדת המחירים הדרסטית של המתחרים גרמה לו לאבד מהמניות שלו. הוא כן מציעה הנחות בשנה הראשונה, אך לאחר מכן המחירים עולים בחזרה למחירים המופיעים בהמשך. לזכותו ייאמר שהוא שרת האחסון עם התמיכה הכי רחבה בהיבט של מערכות ההפעלה האפשריות, כשגם העובדה שהקבצים מוצפנים ב-128 ביט-AES עוזרת מאוד. האחסון החינמי הניתן למשתמש הוא 5 ג'יגה-בייט, כשאין דרך נוספת להשיג אחסון נוסף בחינם ואין מגבלה על הגודל של הקובץ בעת העלאתו. בסך הכל מדובר בשרת אחסון סטנדרטי שעושה גם את מה שהאחרים עושים, אך ללא משהו יוצא דופן נוסף שיש לספר עליו.

אחסון בחינם: 5 ג'יגה-בייט
מנוי: 60 ג'יגה-בייט ב-7.49 דולרים לחודש או 74.99 דולרים לשנה, 100 ג'יגה-בייט ב-9.99 דולרים לחודש או 99.99 דולרים לשנה, 1,000 ג'יגה-בייט (עד לשלושה משתמשים) ב-55 דולרים לחודש או 550 דולרים לשנה, כשיש גם תוכניות מותאמות אישית ל-3 משתמשים ומעלה
קובץ גודל מקסימלי: אין הגבלה
תאימות: Windows, Mac, iOS, Android, BlackBerry, Symbian, Windows Mobile, Outlook
סנכרון אוטומטי: כן

CopyLogo
Copy

קופי (copy) הוא משירותי האחסון שמציעים את התמורה היותר טובה לכסף, עם תוכניות אחסון משתלמות למשתמש יחיד או מספר משתמשים, ובמחירים זולים. עם 15 ג'יגה-בייט אחסון חינמי, קופי מציע הצפנה של AES 256 בזמן העלאה, אחסון ועריכה באופן מקוון של כל קובץ, וגם תמיכה יחסית רחבה במערכות ההפעלה השונות. הבעיה בקופי היא הגבלת גודל הקובץ בעת העלאה ל-1 ג'יגה-בייט בלבד, מה שיכול להציק למי שבאמת זקוק לזה. בדומה לשרתי אחסון אחרים, קופי מציע שיתוף תמונות לפי התאמה אישית, כשזה כולל שיתוף בציבור או לפי מוזמנים בלבד.

אחסון בחינם: 15 ג'יגה-בייט
מנוי: 250 ג'יגה-בייט בתמורה ל-9.99 דולרים לחודש או 99 דולרים לשנה, 500 ג'יגה-בייט בתמורה ל-14.99 דולרים לחודש או 149 דולרים לשנה. עסקים, עד 10 משתמשים: 79 דולרים לחודש או 899 דולרים לשנה, כשפרטים מלאים אודות התוכנית ניתן למצוא כאן
קובץ גודל מקסימלי: 1 ג'יגה-בייט
תאימות: Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Windows Phone
סנכרון אוטומטי: כן

התמונה באדיבות Shutterstock