רוצים לבצע שינויים במכשירכם אך פוחדים לבצע התקנה של רום מותאם אישית? או שאתם אולי חוששים מביטול האחריות ע"י המפעילה או המשווק? הפתרון: ספריית Xposed המאפשרת ביצוע שינויים בצורה פשוטה ונוחה בכל מכשיר עם הרשאת רוט (Root). מדריך.

מה זה בכלל Xposed?
Xposed זו סביבה (Framework) המאפשרת לבצע שינויים רבים בממשק מערכת ההפעלה מבוססת האנדרואיד, ללא צורך בהתקנת רומים או שינוי אפליקציות המערכת. Xposed מתווספת אל התהליך הראשי של המערכת ( /system/bin/app_process), ומאפשרת לה לבצע שינויים ללא צורך בשינוי פיסי של קובץ האפליקציה וכוללת מאות תוספים (מודולים) המרחיבים את יכולתה לבצע שינויים והתאמות שונות. ספרייה זו עובדת גם על רומים שבהם אפליקציות אשר זיכרון המטמון הוא חלק מהם (Deodexing) וגם על רומים מקוריים של החברות בהם יש שימוש בזיכרון מטמון נפרד (אפליקציות במצב Odexed).

ניתן להתקין שני מודולים שנוגעים באותה אפליקציה. לדוגמא מודול שמשנה את מספר השורות במסך הבית ומודול אחר שמשנה את הגודל, ששניהם נוגעים באפליקציית הלאנצ'ר, אך כמובן לשים לב שהמודולים לא מבצעים פעולה בלתי אפשרית ברום שלכם, לדוגמא הוספת Quick Toggles ברום שאינו ונילה. מעלה נוספת בספריית Xposed היא שהיא מבוססת על קוד פתוח, כך שמפתחים המעוניינים בכך, יכולים לנצל את הספרייה ולהתאימה בקלות לצרכים נוספים.

לפני שנתחיל: שימו לבד שמדובר במדריך טכני ומומלץ רק למתקדמים, ובאחריותכם המלאה ויש לזכור כי כדי להריץ את Xposed יש צורך גם בהרשאות רוט.

מושגים בסיסיים:

Odexed – אפליקציה אשר זיכרון המטמון שלה מופרד ממנה וקיים בקובץ נפרד לדוגמא האפליקציה SystemUI.apk יהיה לה קובץ SystemUI.odex, מצב זה מאפשר עלייה מהירה יותר של האפליקציה מכיוון שאין צורך ליצור את התוכן של זיכרון המטמון אל הRAM-.

Deodexed – אפליקציה אשר זיכרון המטמון שלה הינו חלק ממנה.

RAM – זיכרון גישה אקראי , הינו רכיב חומרה בו המעבד מציב נתונים לצורך ביצוע הפעולות הנדרשות ע"י האפליקציה.

ROM – גרסת המערכת של המכשיר, לדוגמא CyanogenMod, רום מכיל את כלל האפליקציות והקבצים הנדרשים לתפעול מלא של המכשיר.

לאנצ'ר (Launcher) – מסך הבית של מכשיר האנדרואיד.

Quick Toggels – מקשים מהירים שזמינים במרכז ההתראות של מכשיר אנדרואיד ומאפשרים כיבוי והפעלה מהירה של אפשרויות במכשיר כמו Wi-Fi

רום ונילה – הינו רום אשר מבוסס על AOSP(Android Open Source Project) והמבנה שלו פשוט, אך ניתן להתאמה מרובה, רום זה מופץ ע"י גוגל.

מודול (Module) – הינו אפליקציה הכוללת/אינה כוללת ממשק שמבצעת שימוש בספרייה ומשנה אפשרויות באפליקציות אחרות.

הרשאות רוט (Root Access)  – אפשרות זו נותנת למשתמש לבצע את כלל הפעולות על המכשיר כמו לתת לאפליקציה לגשת לנתוני אפליקציה אחרת, לסגור אפליקציות ולהסיר אפליקציות מערכת ועוד. מה זה רוט ואיך משתמשים בזה? לכתבה המלאה.

BootLoop  –  מצב שבו המכשיר מציג את אנימציית הפעלת המכשיר אבל מערכת ההפעלה לא עולה.

Recovery – מצב שבו ניתן לבצע פעולות כמו פירמוט מחיצות במכשיר או התקנת רומים וביצוע עדכונים למערכת.

איך מתקינים:

 1. נכנסים דרך המכשיר אל הכתובת http://dl.xposed.info/latest.apk או להוריד את את הקובץ למחשב ולהעביר בצורה ידנית למכשיר.
 2. מפעילים את קובץ ההתקנה שהורדנו במכשיר. בסיום ההתקנה נכנס אל האפליקציה.
 3. נכנס אל האפשרות Framework (סביבה) ונלחץ על האפשרות Install/Update (התקנה/עדכון) נאשר את בקשת ההרשאות רוט ולאחר מכן על מכן על Soft reboot (הפעלה מחדש מהירה).
 4. כרגע אנחנו מוכנים להתקנת מודולים J.

Xposed 1

התקנת מודולים:

 1. נכון להיום קיימים כ-177 מודולים המשתמשים בספרייה הנ"ל.
 2. ניכנס שוב אל אפליקצית הניהול של הספרייה התקנת Xposed (Xposed Installer) ונבחר באפשרות Download (הורדה). בעמוד זה נוכל לאתר את כלל המודולים הזמינים ולראות עדכונים עבור הספרייה או עבור מודולים שמותקנים במכשיר. בתמונה ניתן לראות שמותקן אצלנו המודול YouTube AdAway.
 3. נאתר את המודול הרצוי לנו לדוגמא GravityBox נלחץ על סמן הזכוכית מגדלת בחלק העליון ונרשום GravityBox נבחר בגרסה שמתאימה למכשיר שלנו, תלוי בגרסת המכשיר שלכם.
 4. אם יש לכם גרסה 4.3 ומטה תבחרו בגרסת JB ואם אתם בגרסה 4.4 ומעלה תבחרו בגרסת KK.
 5. בחלקו העליון של עמוד ההורדה ניתן לראות פירוט על המודול, קישור לעמוד תמיכה, קישור לעמוד באתר הספרייה, קישור לקוד מקור באם המודול הינו קוד פתוח. בחלקו התחתון של העמוד ניתן לראות גרסאות שחרור זמינות של המודול שתחת כל גרסה מופיעים השינויים והאפשרות להורדה. אנו נוריד את הגרסה העדכנית ביותר (בדוגמה 2.9.2) בסיום ההורדה, יפתח המתקין הרגיל של אנדרואיד נלחץ על התקן ולאחר מכן על סיים.
 6. נחזור אל המסך הראשי של אפליקציית הניהול של הספרייה, ונעבור אל האפשרות Moduls (מודולים).Xposed 1
 7. נסמן בV את המודול שהורדנו.Xposed 4
 8. נעבור אל האפשרות Framework (סביבה) ונבחר באפשרות Soft Reboot (הפעלה מחדש מהירה).
 9. סיימנו, לאחר שהמכשיר הופעל מחדש המודול פעיל ויעשה את המוטל עליו.
 10. באם זהו מודול הכולל הגדרות נוספות, לאחר ההפעלה מחדש מומלץ להיכנס אל האפליקציה שנוספה ע"י המודול ולהגדיר אותו.
 11. כיצד למצוא מודולים נוספים? גשו לאתר המרכז את כל המודולים http://repo.xposed.info/module-overview

 

עדכון הספרייה/מודול

 1. בהגדרות של אפליקציית הניהול של הספרייה ניתן למצוא את האפשרות לבדיקה עבור עדכונים אוטומטית, באם החבילת גלישה שלכם מוגבלת מומלץ לכבות אפשרות זו ולבדוק לקיום עדכונים ידנית ע"י כניסה אל האפשרות Download (הורדות) ולחיצה על סמן הסנכרון בשורה העליונה.
 2. כאשר זמין עדכון תופיע שורה תחת האפשרות Download (הורדות) שמודיעה על זמינות עדכון, נכנס אל המודול/ספרייה ונבחר בגרסה העדכנית יותר , נלחץ על Download (הורדה), ונבצע עדכון באמצעות המתקין של אנדרואיד.

פתרון בעיות:

במקרה והורדתם מודול שאינו תואם למכשיר שלכם או לאחר ההתקנה של הספרייה מכשירכם תקוע במצב BootLoop בצעו את הפעולות הבאות:

 1. הפעילו את מכשירכם במצב Recovery.
 2. בחרו באפשרות Install Zip From SDCARD (משתנה לפי סוג ה-Recovery).CloclWorkMod Recovery
 3. נבחר בקובץ Xposed-Disabler-Recovery.zip ונריץ אותו.
 4. לאחר מכן נבחר באפשרות Reboot System Now
 5. לאחר מכן המערכת הפעלה אמורה לעלות כרגיל.

ההבדל בין הספרייה ורום מותאם אישית

הספרייה מבצעת שינוי דינמי באפליקציות שאינן בהכרח אפליקציות מערכת לעומת רום מותאם שמבצע שינויים קבועים באפליקציות מערכת או שינויים כלליים באפליקציות משתמש. בנוסף הספרייה ניתנת להסרה או רק מודול ספציפי שמהווה בעיה לעומת רום מותאם אישית שכולל את היתרונות והחסרונות שלו בו זמנית.

נדגיש כי מדריך זה מיועד למשתמשים מבינים בלבד, וישנה סכנה כי המכשיר יפסיק לתפקד וידרוש התקנה מחדש, לכן תהליך זה מיועד רק למי שיודע מה הוא עושה. בהצלחה.

בחלק השני של הכתבה: תוספים מומלצים (בקרוב).

נכתב על ידי: אלי יעבץ