רכשתם כבר את ה-Nexus 5? השלב הבא והחביב על רוב משתמשי האנדרואיד הוא ביצוע רוט (Root), ה"פריצה" של אנדרואיד. זאת נועדה כדי לקבל הרשאות מנהל לקבצי המערכת עבור מפתחים (אבל לא רק), וכן והתקנת אפליקציות הדורשות הרשאות נוספות.

פריצה או רק קבלת הרשאות?
ישנו דיון תמידי האם מדובר אכן בפריצה של המכשיר או רק בקבלת הרשאות משתמש גבוהות יותר למערכת. בזמן שפריצת אייפון דורשת מהאקרים שונים ברחבי העולם כדי לאתר את הפירצה במערכת ההפעלה על מנת לאפשר למשתמש להתקין אפליקציות לא חוקיות ותוספות לא סטנדרטיות, באנדרואיד מדובר בשינוי הרשאות בלבד. עצם היותה מערכת הפעלה בקוד פתוח, גוגל ויצרניות נוספות אינם מקשים יתר על המידע על קבלת הרשאות לגישה לקבצי מערכת.

בעבר, ביצור רוט למכשירים היה נחשב למעט יותר מסובך ומתאים ל"מבינים". היום המצב שונה לגמרי והתהליך הפשוט מאפשר גם לסקרנים שבנינו להוציא את המיטב מהמכשיר שרכשו. ישנם קהילות רבות ואלפי אפליקציות שעובדות אך ורק לבעלי הרשאת Root, כך למעשה נפתח עולם שלם של אפשרויות. אודות הרשאת הרוט של אנדרואיד ומה אפשר לעשות איתה תוכלו לקרוא בהרחבה בכתבה הזו.

תהליך ביצוע הרוט אינו מורכב ולוקח מספר דקות בודדות, אך דורש זהירות. לכן נתחיל במספר אזהרות לפני התהליך ונדגיש שאתם האחראים לכל לביצוע הרוט, שכן קיים סיכון בגרימת נזק למכשיר, זעיר ככל שיהיה הוא עדיין על אחריותכם הבלעדית. זכרו: היצרניות אינם אוהבות שמתעסקים להם מתחת למכסה מנוע כך שייתכן מאוד שתוקף האחריות יוסר מהמכשיר. אז אם אחרי כל זה אתם עדיין מעוניינים בפריצה, הרי לכם צעד אחר צעד:

לפני שנתחיל לא לשכוח לגבות את תוכן המכשיר, למרות שאין כל סיכון לתכנים האישיים, עדיף שיהיה לכם גיבוי.

  1. הורידו את יישום ה-CF-Auto-Root מהליק הבא.
  2. פתחו את קובץ ה ZIP שהורדתם וחלצו את הקבצים לתיקייה במחשב.
  3. אתחלו את המכשיר אל מצב ה bootloader לפי השלבים הבאים:
    א. כבו את המכשיר.
    ב. לחצו והחזיקו את כפתור השמע למטה ומיד אחרי את כפתור ההדלקה.
  4. חברו את המכשיר למחשב באמצעות כבל ה-USB.
  5.  גשו לתיקייה שחלצתם בסעיף 2,  והריצו את הקובץ הבא בהתאם למערכת:

Windows
1. Run root-windows.bat

Linux
1. chmod +x root-linux.sh
2. Run root-linux.sh

Mac OS X
1. chmod +x root-mac.sh
2. Run root-mac.sh

עקבו אחר ההוראות, ולאחר מכן ביצוע הרוט יתחיל באופן אוטומטי כשבסופו מכשירכם יופעל מחדש.יש לשם לב לא לנתק את חיבור ה USB בשום שלב עד שהמכשיר עולה חזרה למערכת ההפעלה. שימו לב שנוספה לכם במכשיר אפליקציה חדשה (לוגו של סופרמן משולב רשתית) ומשם תוכלו לקבוע את ההרשאות של כל אפליקציה. זה אומר כי התהליך הסתיים בהצלחה.

יש לציין כי הרשאת המנהל לא תמנע ממכשירכם לקבל את עדכוני התוכנה ישירות מגוגל, ללא עיכובים (היתרון הגדול של מכשיר הנקסוס). אך יתכן שעם עדכון התוכנה הרשאת המנהל תעלם ותאלצו לחזור על התהליך עם הקבצים המתאימים לאותו העדכון.

כתב: שגיא אלג'ם