קורטנה (Cortana), העוזרת הוירטואלית מבית מיקרוסופט (Microsoft), הושקה לפני כשבועיים גם למכשירים המריצים מערכות הפעלה מתחרות: אנדרואיד ו-iOS. אך אמש (ג') פורסם כי מיקרוסופט מבטלת במכשירי אנדרואיד את האפשרות להפעיל את העוזרת הוירטואלית באמצעות פקודה קולית המתחילה ב"הי קורטנה". הסיבה: הדבר עלול להתנגש עם הפקודה המקבילה באנדרואיד – "OK Google".

משמעות הדבר היא שמשתמשי קורטנה באנדרואיד יוכלו להמשיך ולהשתמש בשירות באמצעות כניסה לאפליקציה ושימוש בלחצן הייעודי. רק לאחר הפעלת הסייעת הוירטואלית יוכלו המשתמשים להשתמש בפקודות הקוליות, אך אין זה יקרה באופן אוטומטי לאחר אמירת "הי קורטנה", כפי שהיה עד כה.

בדומה לעוזרות וירטואליות אחרות כמו Siri של אפל ו-Google Now, קורטנה מסוגלת לבצע מספר פעולות על סמך פקודות קוליות. ניתן להוסיף באמצעותה תזכורות, לקבל מידע אודות מזג האוויר, לקבל תשובות על מגוון סוגי שאלות ועוד.

ההחלטה של מיקרוסופט בעיקר משפיעה על השוק האמריקני. על פי אתר Engadget, בינתיים מיקרוסופט עשתה את השינוי רק בארה"ב, אך מחוץ לה עוד ניתן להמשיך ולהשתמש בקורטנה באופן המוכר. מיותר לציין כי במכשירים המבוססים על מערכת ההפעלה Windows הדברים ימשיכו לעבוד באופן חלק.

ומה לגבי ישראל? באופן רשמי עדיין לא ניתן להוריד כאן את קורטנה עבור מכשירי אנדרואיד והשימוש בה עוד לא פעיל בשפה העברית (אבל תמיד יש APK).