אחד החידושים המרכזיים ב-Android 10 Q, הגרסה החדשה של מערכת ההפעלה מבית גוגל (Google), הוא ממשק המחליף את הכפתורים בתחתית המסך במחוות מגע (Gestures), המאפשרות גישה מהירה למסך הבית, או חזרה למסך או לאפליקציה הקודמת. זהו שינוי שעשוי להיות דרמטי עבור חלק מהמשתמשים וידרוש תקופת הסתגלות מסוימת. זאת ועוד, מדובר בממשק המתנגש עם פתרונות דומים שכבר פותחו באופן עצמאי על ידי חלק מהיצרניות, ביניהן וואן פלוס (OnePlus) ומוטורולה (Motorola).

בראיון לאתר Android Authority מתייחס אלן הואנג (Allen Huang), מנהל תחום הממשק (UI) באנדרואיד, לשתי הסוגיות. תחילה מבהיר אלן כי למרות שהוא סבור כי ממשק המחוות משפר את חווית השימוש במכשירי טלפון חכם, למשתמשים תוצע בחירה בין ממשק זה והצגת כפתורים על המסך כבעבר. אפשרות זו תופיע בעת הגדרתו הראשונית של המכשיר.

בנוסף, למרות שגוגל תעודד את היצרניות לאמץ את ממשק המחוות, היא לא תדרוש מהם לעשות כן – ואלה יוכלו להוסיף ולהציע מכשירי אנדרואיד בעלי ממשק מבוסס כפתורים, או ממשק מחוות שונה מזה של גוגל. הואנג איננו סבור כי מדובר במצב אידאלי. לדבריו, ״מגוון רחב של אפשרויות ניווט יקשה על המשתמשים להבין כיצד להשתמש במערכת״. אולם כאמור, גוגל לא תנסה לכפות על היצרניות להשתמש בממשק ברירת המחדל של Android Q, לפחות לא בשלב זה.

עוד בנושא: אלה החידושים באנדרואיד 10, זמינה כעת ל-21 מכשירים