אחת הבעיות העיקריות של עדכוני מערכת ההפעלה אנדרואיד (Android) היא הזמן הרב, בדרך כלל, שצריך לחכות עד שעדכון ימצא את דרכו למכשירים. בעוד שמכשירי ה-Nexus (נקסוס) וה-Pixel (פיקסל) זוכים לעדכונים מהירים ישירות מיצרנית האם גוגל (Google), אלו שמחזיקים במכשירי חברות אחרות נאלצים להמתין עד לקבלת הודעת העדכון המיוחלת. עתה נראה כי לאחר הבטחות חוזרות ונשנות גוגל מצאה פתרון לבעיה. היא מכנה זאת בשם Project Treble.

עד היום כל עדכון גרסה היה נשלח מגוגל ליצרניות השבבים, כדוגמת קוואלקום (Qualcomm), והן היו מבצעות בו התאמות מערכת כל אחת לפי צרכיה. משם היה עובר העדכון ליצרניות המכשירים, כמו סמסונג (Samsung) ו-LG, שהיו מתקינות את הממשק המותאם ומבצעות שינויים בהתאם למכשיריהן. לבסוף היה עובר העדכון התאמות אחרונות בידי חברות הסלולר ומשם לצרכן. התהליך הזה ארוך, ולרוב גורם לעיכוב של חודשים רבים.

תרשים העדכונים של מערכת האנדרואיד, כיום

הפרויקט החדש של גוגל, שכאמור נקרא Project Treble, מתיימר לשנות את התהליך ולקצר אותו. בפועל גוגל יצרה ממשק אשר מותאם לצרכים של יצרניות השבבים ומתעדכן באופן קבוע בהתאם לדרישותיהן. התוצאה של יצירת ממשק שכזה היא שבכל פעם שישוחרר עדכון גרסה לאנדרואיד, הוא לא יצטרך לעבור את ההתאמות של יצרניות השבבים שכן הוא מותאם מבעוד מועד, ולכן יועבר ישירות ליצרניות המכשירים שיבצעו בו את השינויים הנדרשים.

אם מי מיצרניות השבבים תביע רצון בשינוי רכיב מסוים, היא תוכל לעדכן זאת בממשק הגלובלי שפותח תחת פרויקט הקוד הפתוח של גוגל – Android Open Source Project. באופן זה אותה המערכת תיוותר מעודכנת ומסונכרנת בין כל היצרניות השונות, וכל שנותר לעשות לצורך שחרור הגרסה הוא להתאים אותה לממשק המותאם של יצרניות המכשירים וחברות הסלולר.

קרא עוד:  באיזה רכב חשמלי אתם נוהגים? במפות של גוגל יספרו לכם היכן אפשר לטעון במדויק

Project Treble כבר נכלל בגרסת המפתחים של Android O והשקתו הרשמית תיערך עם שחרורה של גרסת האנדרואיד החדשה. פרטים נוספים אודות הפרויקט וכמו גם על הגרסה החדשה צפויים להיחשף בכנס המפתחים השנתי של גוגל, Google I/O 2017, שייפתח ב-17 למאי בעיר מאונטיין ויו שבקליפורניה.