גוגל (Google) הודיעה בכנס המפתחים האחרון, Google I/O, כי תאפשר למשתמשים לשלוט טוב יותר בהגדרות הפרטיות והאבטחה במערכת ההפעלה Android M ובשאר המוצרים שלה. בהמשך להצהרות, הושקו שני שיפורים משמעותיים בכלי הפרטיות והאבטחה של החברה: 'החשבון שלי', כלי המרכז את כל הניהול וההגנה על חשבונות גוגל, ואתר שמספק שאלות ותשובות בנושאי פרטיות הקשורים למגוון מוצרי החברה.

כל הגדרות הפרטיות תחת קורת גג אחת

מרכז 'החשבון שלי' מציג לראשונה את כל הגדרות הפרטיות והאבטחה במקום אחד. במקום לשוטט בתפריטים ובתפריטי משנה חבויים, מחולק המרכז בפשטות לשלושה חלקים: תחת 'כניסה ואבטחה' מוצאים את הגדרות הססמאות ואת כלי השחזור למקרה של שכחה. ניתן לעקוב אחרי המכשירים השונים שקיבלו הרשאות גישה לחשבון, וכן אחר האפליקציות והאתרים מחוברים אליו.

בתפריט 'מידע אישי ופרטיות' ניתן לקבוע איזה מידע פרטי ייחשף, ולעיני מי. כמו כן, ניתן לקבוע באלו נתונים תשתמש גוגל כדי להציע לנו חווית שימוש טובה יותר במוצריה. ולבסוף, תחת 'העדפות חשבון', ניתן לקבוע את השפה, את כלי הנגישות לשירותים השונים ואף למחוק את חשבון הגוגל שברשותנו.

שני אשפים מסייעים בביצוע בדיקות מקיפות של ההגדרות: 'בדיקת אבטחה' שמספק שאלות בנוגע להעדפות אבטחת החשבון, ותוך כמה דקות יוכלו לוודא שהחשבון מוגן, ו-'בדיקת פרטיות' שמסייע למשתמש לקבוע את רמת הפרטיות המתאימה לו.

רוצים פרטיות, אך לא יודעים כיצד לשלוט בה

"על פי מחקרים, 93% מהאנשים חושבים שבקרה על הגישה למידע האישי שלהם היא חשובה, ול-90% מהאנשים אכפת מסוג האינפורמציה שנאספת עליהם. אך רק 9% מרגישים שיש להם יכולת בקרה משמעותית על המידע הזה. את זה אנחנו מעוניינים לשנות", אומרים בגוגל.

קרא עוד:  בקרוב: הסייענית של גוגל תאפשר שליחת תזכורות למשפחה וחברים

זו אחת הסיבות המרכזיות להשקת אתר הפרטיות של גוגל הכולל אוסף של שאלות ותשובות בנושא. 'איזה מידע גוגל אוספת?', 'מה היא עושה עם כל המידע הזה?' ו-'האם גוגל מוכרת את המידע האישי שלי?' – אלו הן חלק מהשאלות להן מספקת החברה תשובות באתר, כשהמטרה היא לרכז את כל נושא מדיניות הפרטיות של החברה תחת קורת גג אחת.

השיפורים האחרונים עליהם הכריזה החברה באים כתוצאה מלחץ של גורמי ממשל שונים ברחבי העולם על האופן בו מנהלת החברה את מדיניות הפרטיות שלה. היסטוריית הגלישה שלנו, התמונות, אנשי הקשר, המיילים – אלה ועוד נשלטים על ידי המוצרים השונים של גוגל. שירות הדואר הפופולארי ג'ימייל (Gmail) דפדפן הכרום (Chrome) ומערכת האנדרואיד (Android) הן כמה דוגמאות לאותם מוצרים הנגישים למידע אישי רב שעליו יש להגן מפני זליגה.