לפני כשנה הכריזה גוגל (Google) כי היא מוותרת על זכותה לסרוק את תכני ההודעות המתקבלות בשירות הדואר האלקטרוני Gmail בכדי להתאים למשתמש פרסומות רלוונטיות. החברה טענה כי פרטיות המשתמשים – בראשם משתמשים עסקיים המשלמים דמי מנוי חודשיים – חשובה לה יותר. אולם כעת מסתבר כי גוגל לא טרחה לדרוש מחברות חיצוניות ליישם מדיניות זו, והן עדיין מחזיקות בגישה מלאה לתיבות Gmail פרטיות.

תחקיר שפורסם ב-Wall Street Journal קובע כי גוגל כמעט ולא מפקחת על חברות חיצוניות שקיבלו מהמשתמש גישה לחשבון ה-Gmail שלו. מדובר בעיקר בשירותים שונים המבוססים על סריקת החשבון, כדוגמת אתרים המסייעים בתכנון טיולים על ידי סריקת הודעות מבתי מלון וחברות תעופה, או מנועי השוואות מחירים.

זאת ועוד, בעוד שאותן חברות משתמשות בעיקר בסריקה אוטומטית של הודעות דואר, הן מפעילות גם צוותים אנושיים שקוראים עשרות אלפי הודעות באופן פרטני, ואלו מהווים לפי התחקיר את ״הסוד האפל של התעשייה״. לפי תנאי השימוש בשירותים אלו פרטיות ההודעות אמורה להישמר – אך לא ברור האם המשתמשים מודעים לכך שאדם אחר יכול לקרוא את ההודעות שלהם, גם אם הוא מחויב שלא לפרסם אותן או לעשות בהן כל שימוש אחר לרעה.

חשוב להדגיש כי המשתמש נדרש לאשר באופן מפורש לחברות חיצוניות גישה לחשבון ה-Gmail שלו – והוא יכול לחסום גישה זו בכל רגע דרך תפריט ההגדרות.