הכוננים הניידים הפכו את השימוש במידע לנגיש ונוח יותר, גם אם התהליך עד שהם הגיעו לגודל סביר שבאמת קל לשינוע ממקום למקום לקח זמן מה. בעבר, הלא כל כך רחוק, משתמש שרצה לנייד קבצים ממקום למקום היה צריך להסתובב עם מארז שבתוכו כונן 3.5 אינץ', שהיה גדול ומסורבל, בכדי להבטיח שיהיה לו נפח זמין מספיק גדול. אבל כיום כונן קטן מספק יכולות זהות. משתמש ביתי בדרך כלל יכול להסתפק במוצר בסיסי, אבל במקרה של משתמש מקצועי, לעתים קרובות יש צורך בפתרון עמיד ומהיר יותר. זו הסיבה שהחלטנו לבדוק את כונן ה-SSD הנייד Atom (אטום) של גליפ (Glyph) שהושק לאחרונה בישראל, כשכמובן רצינו לראות האם הוא אכן מתאים לצרכים של משתמשים מקצועיים שדורשים, כאמור, לפחות קצת יותר.

קטן עמיד ומעוצב

Atom SSD הוא כונן קטן. למעשה, הוא אולי הכונן הקטן ביותר שראינו לאחרונה, במיוחד אם לוקחים בחשבון את הנפח שלו. הוא צר וארוך ונוח מאוד לשאת אותו בתיק ואפילו בכיס. גובהו 122 מ"מ, רוחבו 48 מ"מ, ועוביו הוא 15 מ"מ בלבד. הוא מחופה במעטפת אלומיניום מוברשת בגימור כסוף  – זמין גם בגימור כהה או מוזהב – שמשמשת עוד תפריד מעבר לכך שהיא גורמת לכונן להיראות טוב: היא נועדה גם לשמש כגוף הקירור הפסיבי של הכונן, ויש בכך צורך במיוחד בעת מאמץ רציף בסגנון של העברת קבצים שגורם לרכיבי הזיכרון להתחמם.

הסדרה כוללת נפחים של 275, 525 ג'יגה-בייט או 1 טרה-בייט. הוא מצויד בחיבור USB-C, והוא מהכוננים הניידים הבודדים בעולם בו חיבור זה הוא בתקן 3.1 דור שני. הוא מספק פתרון הן למחשבים בעלי חיבור USB-A הסטנדרטי והן למי שכבר שדרג למחשב שיש בו חיבור USB-C.

תשומת הלב של גליפ התמקדה בעיקר בבעלי מחשבי ה-MacBook Pro של אפל (Apple) בהם חיבור ה-USB-C הפך לאחרונה כבר לסטנדרט. בערכה יש מתאם מ-USB-C ל-USB-C או USB-C ל-USB-A, כך שלא צריך לדאוג לכבל וניתן לעבוד בשני סוגי החיבורים.

קרא עוד:  המהיר בשוק: ADATA חשפה כונן SSD PCIe 4.0 לגיימרים

בחלק התחתון של Atom SSD יש שתי רגליות גומי המונעות מהכונן להחליק על שולחן העבודה. הכונן נהנה מהגנה נוספת בדמות כיסוי סיליקון בצבע שחור שנועד להגן על הכונן מפני נפילות ושריטות, אולם מעטפת האלומיניום נותנת תחושה של מוצר עמיד וחזק גם ללא שימוש במגן נוסף. כך או כך, אחריות היצרן היא למשך 3 שנים על כל המכלול, וזאת מעבר לתמיכה טלפונית לכל החיים.

החבר הכי טוב של ה-MacBook Pro

Atom SSD נוצר כמענה לעורכי וידאו ובעצם לכל מי שמחפש ביצועים גבוהים במיוחד שנדרשים בעת העברת נפחים גדולים של מידע או בעת עריכה של סרטונים שצולמו באיכות 4K ישירות על הכונן. הוא מגיע מאותחל ומוכן לשימוש עבור משתמשי MacBook ואלה לא נדרשים לעשות דבר פרט לחיבור הכונן ליציאת ה-USB C שבמחשב שלהם. הסיבה לכך היא ההנחה של גליפ שרוב המשתמשים המקצועיים בתחום משתמשים במחשבי מקינטוש ולא ב-PC.

זה כמובן לא אומר שמשתמשי Windows לא יכולים גם הם להשתמש בו, אבל הם לעומת זאת נדרשים לבצע עבודה טכנית קלה ולמחוק את הכונן דרך 'מנהל הדיסקים' (Disk Managment) של מערכת ההפעלה. יש רק בעיה קלה, ואולי אפילו קצת מטרידה. משום מה משתמשי Windows לא יודעים שהכונן מאותחל עבור MacBook, אלא אם הם פותחים את המדריך למשתמש. מה שקורה הוא שאם מחברים אותו מיד לאחר הרכישה, מערכת ההפעלה פשוט אינה מזהה אותו, וכאמור יש צורך בהכנה. מדבקה קטנה על הכונן המאירה את תשומת הלב לנקודה הזו הייתה חוסכת את התהייה ואולי גם כמה דקות של בלבול.

קרא עוד:  גוגל: רוב המשתמשים לא מחליפים סיסמה גם כשהם יודעים כי נפרצה

ביצועים

Atom SSD מיועד כאמור לעריכות וידאו והעברת קבצים מסיבית, לכן מתבקש כי הכונן יספק ביצועים גבוהים ועבודה רציפה לאורך זמן, וזאת מעבר לעמידות פיזית. החברה מבטיחה כי הכונן מסוגל לספק ביצועים של 480 מגה-בייט/לשנייה בהעברת נתונים, שזה נתון מעט כללי לכן ביצענו מספר בדיקות אמתיות.

הכונן שאנחנו בדקנו הוא בנפח 525 ג'יגה-בייט. בתחילה, חיברנו אותו ליציאת USB בדגש על התקן האחרון – 3.1 בדור השני. השתמשנו בתוכנת CrystalDiskMark כדי לבדוק את הביצועים, והמספרים לא אכזבו: 535.1 מגה-בייט/לשנייה בקריאה ו-516.4 מגה-בייט/לשנייה בכתיבה, וזה בהעברת קבצים סדרתית (Sequential) עם גודל בלוק של 4 קילו-בייט המצליח לממש את מלוא הפוטנציאל של הכונן. בתוכנת HD Tune קיבלנו תוצאות דומות.

העתקה פשוטה של מספר קבצים בנפח כולל של 8 גי'גה-בייט מהכונן הנייד לכונן הקשיח של המחשב נמשכה בבדיקות שלנו בממוצע כ-52 שניות, וזה אומר קצב של כ-150 מגה-בייט/לשנייה בממוצע. עם זאת, צוואר הבקבוק שמנע את מימוש הפוטנציאל היה הכונן הקשיח המקומי שלא מסוגל לעבור את מגבלת המהירות הזו. בבדיקת העתקה מול כונן SSD אחר הנתונים כמובן השתפרו פלאים, וההעתקה של אותם קבצים בדיוק נמשכה הפעם כ-22 שניות בלבד, וזה אומר בחשבון מהיר מהירות העתקה ממוצעת של 420 מגה-בייט/לשנייה.

השורה התחתונה

Atom הוא ללא ספק כונן SSD חיצוני מהיר ואיכותי. הוא, כאמור, מתאים בעיקר לעורכי וידאו הדורשים עבודה מהירה ורציפה עם הכונן, במיוחד מכיוון שהם עובדים עם קבצים גדולים מאוד, גם כשהם נמצאים בעבודה מחוץ למשרד – בין אם מדובר במחשב Windows או Mac. על ביצועים גם משלמים ומחירו מעט יקר, ומתחיל מ-799 שקל ל-275 ג'יגה-ביי, 1,090 שקל ל-525 ג'יגה-בייט ועד 1,949 שקל ל-1 טרה-בייט.

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.