אפל (Apple) סיפקה אמש (ג') חדשות חמות לעולם הטכנולוגיה בעת שהכריזה על הדגם החדש של האייפון – iPhone 5S. לצד חידושי תוכנה, חומרה והיבטים עיצוביים, הציגה אפל את החיישן הביומטרי החדש שלה', ה-Touch ID שממוקם במקומו של כפתור הבית של המכשיר. החיישן החדש מסוגל לאפיין את טביעת האצבע של המשתמש, ובשל העובדה כי טביעות האצבע שונות מאדם לאדם הוא לכן נחשב לאמצעי אבטחה בטוח וניתן להשתמש בו בשלל פעולות הקשורות באבטחת המידע במכשיר: החל מיציאה ממסך הנעילה ועד לרכישת אפליקציות בחנות היישומים של אפל.

האם התוספת החדשה של אפל תחולל שינוי בכל הקשור לשימוש בסיסמאות וברכישה מקוונת? תלוי את מי שואלים. בעוד שאפל בוחרת להציג את היעילות והביטחון הטמונים בתכונה החדשה, מומחים בתחום הביומטרי טוענים כי החיישן החדש יוכל לשמש, בעתיד הלא רחוק, מגוון רחב של שירותים שונים המצריכים קשירת קשר בין הבעלים לבין האייפון שלו. אמנם בשלב זה אין גישה של יישומים חיצוניים לחיישן, אך יתכן כי בהמשך הוא ישמש את החברה גם בשירותים ובמכשירים שונים.

כיצד זה עובד? סורקי טביעות אצבע מגיעים בכמה גירסאות וכולן מבוססות על עיקרון בסיסי אחד: לכידת תמונה של טביעת האצבע הייחודית של המשתמש והתאמתה לזו שהגדיר בראשונה. אפל בחרה להשתמש בחיישן מתוצרת AuthenTec (חברה אותה רכשה אפל בשנה שעברה) הידוע כחיישן שעושה עבודה טובה ביותר. מנגד, בעוד שסורקים כאלה באים לידי שימוש כבר עשרות שונים, נראה כי הטכנולוגיה לא הצליחה להיטמע בתוך מכשירים סלולריים: Motorolan Atrix 4G שיצא בשנת 2011 וכלל חיישן ביומטרי, נחל כישלון רב במדדי המכירות שלו. גם טושיבה ניסתה את מזלה ביפן עם שילוב חיישן של AuthenTec בטלפון חדש שהשיקה, אך הדבר לא עורר עניין רב בארה"ב.

קרא עוד:  סוני הציגה גם טלפון ביניים חדש - Xperia 10 II

עצם השילוב של חיישן כזה במכשיר שעתיד להיות כה פופולרי, מעמיד את הנושא הביומטרי בבחינה מחודשת: אנליסטים מעריכים כי אפל תגרום לחיישנים הביומטרים להפוך למיינסטרים, ואם נתייחס לעליית המניות של יצרניות אירופאיות של חיישנים אלה, כנראה שבאמת כך יקרה. על פי ההערכות, כשאפל תסמן את העניין הביומטרי כהצלחה יתחיל להתעורר השוק האירופאי בכדי לתת מענה גם מצד המתחרות.

עד כמה זה בטוח? אף אחד לא יגיד שמדובר בטכנולוגיה חסינת תקלות, אך באופן כללי מדובר בתחליף מהיר ובטוח עבור סיסמאות. בטוח יותר מ-4 ספרות קוד, כפי שמתאר פרופ' אניל ג'יין מהמחלקה למדעי המחשב באוניברסיטת מישיגן: "כל מנגנון אבטחה ניתן לעקוף. מנעול לבית ניתן לשבור, אבל יותר קשה לפרוץ קוד אבטחה, סיסמה או תעודת זהות. חיישני טביעות האצבע השתפרו עם הזמן וקל יותר להבחין בין טביעת אצבע אמיתית לבין זיוף. עדיין, לא קיים מנגנון אבטחה חסין תקלות".

וכיצד יגיבו הצרכנים לחשש מפני עינו הפקוחה של הממשל? גם במחוזותינו צצה לאחרונה סערה בכל הנוגע להקמת המאגר הביומטרי וגישת הממשלה לטביעת האצבע של אחרון האזרחים, אולם אפל מתחייבת כי טביעות האצבע לא ימצאו את דרכם מחוץ למכשיר האייפון, ושרתי החברה לא נחשפים כלל לנתונים הללו.

גם שאלות בנוגע לאורך חייו הטכני של החיישן עומדות בפני החברה, זאת בשל השימוש המאסיבי והיומיומי בחיישן. נכון להיום יודעים לעמוד החיישנים באורך חיים של שנתיים עד שלוש, זהו אמנם אורך חיים ממוצע של סמארטפון בימינו ונקווה כי אפל לא תגלה כי החיישנים מסיימים את חייהם מוקדם מן הצפוי.

קרא עוד:  המפרט המלא של סדרת OnePlus 8 הודלף: טעינה אלחוטית וחסינות למים

http://www.youtube.com/watch?v=TJkmc8-eyvE