לאחר שבמהלך השבועות האחרונים נחשף כי גוגל (Google), אמזון (Amazon), אפל (Apple) ומיקרוסופט (Microsoft) העסיקו כולן עובדים שהאזינו להקלטות משתמשים ללא ידיעתם, ולעיתים אף לשיחות פרטיות רגישות, מסתבר כי גם פייסבוק (Facebook) הכשירה מאות עובדי קבלן לתמלול שיחות שהוקלטו במסגרת אפליקציית מסנג׳ר (Messanger).

במקרה של פייסבוק, מקור ההקלטות הוא בתכונה המאפשרת למשתמשים לשלוח הודעות קוליות כטקסט כתוב. תהליך תמלול הטקסט מבוצע על ידי מנגנון בינה מלאכותית (AI), אולם מסתבר כי במקרים שבהם נעשו שגיאות בתהליך, נשלחו לעיתים דגימות של ההקלטה לעובדי קבלן שערכו את התמלול בעצמם – במטרה לשפר את המערכת. חלק מאותן דגימות הכילו שיחות פרטיות ורגישות, ופרטים אישיים ומזהים.

כמו במקרה של יתר החברות, כך גם כאן – ההסכם המשפטי עליו נדרש לחתום המשתמש בעת הפעלת האפליקציה מתיר לפייסבוק שימוש בדגימות קוליות ״לצורך שיפור השירות״, אולם בשום שלב לא הובהר באופן מפורש כי גורם אנושי עשוי לקחת חלק בתהליך ולהאזין לקבצים. במקרה של פייסבוק, מספרים עובדי הקבלן כי החברה אף לא יידעה אותם מהו מקור הדגימות ולצורך איזו מטרה הם מתמללים אותן.

בתגובתה הרשמית מאשרת פייסבוק את הפרטים, וטוענת כי מדובר ב״סטנדרט מקובל״ בתעשייה. כמו כן, מעדכנת החברה כי הנוהג להעביר לעובדים הקלטות משתמשים פסק באופן מוחלט לפני מספר שבועות.