בעתיד לא יהיה יותר צורך ברכישת שתי קסדות מציאות מדומה – אחת שמתחברת למחשב ואחת ניידת. זו הבשורה המיידית והחשובה מנאום הפתיחה בוועידת Oculus Connect השישית שערכה פייסבוק (Facebook), שרכשה את חברת המציאות המדומה לפני 5.5 שנים תמורת כ-2 מיליארד דולר.

כדי להשיג זאת, Oculus Quest – קסדת המציאות המדומה העצמאית – זכתה לשדרוגים משמעותיים ולאו דווקא בחומרה, אלא בתוכנה: פייסבוק הכריזה כי החל מנובמבר הקרוב, יוכלו בעלי הקסדה הזו הרשומים לבדיקות בטא לחבר אותה למחשב באמצעות כבלי USB-C איכותיים ותוכנת Oculus Link. החברה אף הבטיחה להוציא כבל משלה, שיהיה מצד אחד איכותי מספיק להבטיח רוחב פס מקסימלי ומצד שני ארוך מספיק לאפשר תנועה חופשית כמה שיותר. בכך, למעשה, מאפשרת פייסבוק להשתמש ב-Quest באופן זהה ל-Rift S, ומייתרת את הקסדה הייעודית למחשב.

בנוסף, בתחילת 2020 תשיק פייסבוק באופן ניסיוני אפשרות להשתמש בידיים חשופות תוך ניצול המצלמות ב-Quest לעקיבה והכנסה של הידיים לעולם הווירטואלי. בכך תייתר פייסבוק גם את השימוש בבקרים הידניים שהשיקה בשנת 2016.

שני שדרוגים נוספים ל-Quest הם האפשרות ליהנות בקסדת הגיימינג מאפליקציות שנרכשו בקסדת ה-Go הפשוטה יותר, כמו גם +Passthrough שיציג למשתמשים החל מהשבוע הבא את העולם האמיתי סביבם בתלת-ממד, כמו שעושה Rift S מאז השקתה. עד היום Quest הציגה את העולם האמתי בדו-ממד. כמו כן, החל מסוף השנה ניתן יהיה להחליף בין הצגת העולם האמיתי והווירטואלי במהירות.

למרות שבכנס לא הוכרזו מכשירים חדשים, כן הוצג בה קונספט למשקפי תלת-ממד עתידיים קלים יותר בעלי עדשות מסוג חדש, שיאפשרו צפייה חדה ונוחה יותר.

להפוך את כל העולם לווירטואלי

גם התכנים לקסדות המציאות המדומה של פייסבוק זוכים לעדכון. ריספון (Respawn) השיקה בכנס את Medal of Honor: Above and Beyond, שיביא את סדרת המשחקים לעולם המציאות מדומה ויכלול מלבד המשחק גם עדויות של חיילים וניצולי שואה בתלת-ממד – בדומה לחדרי העדויות האינטראקטיביים ב"יד ושם"); ILMxLab השיקה את Vader Immortal – Episode 2, היורש לפרק הראשון באותה סדרה שהושק לפני שנה; ביום ראשון הקרוב יזכה גם הלהיט Beat Saber לעדכון בדמות חבילת מוזיקה חדשה בשם Panic! At the Disco; ופייסבוק הוסיפה כי בקרוב יושקו שני משחקים גדולים נוספים – Asgard’s Wrath ו-Stormland – באוקטובר ובנובמבר בהתאמה. למי שמעדיף לצפות בסרטים וסדרות, הודיעה פנדנגו (Fandango) על השקת שירות הווידאו שלה לקסדות Oculus Quest ו-Oculus Go.

בינתיים, עובדת פייסבוק על גרסת הרשת החברתית שלה לעולם הווירטואלי, ואף על גרסה שתשלב בין העולם הווירטואלי והאמתי לכשתכריז החברה על משקפי מציאות רבודה. העולם ייקרא Facebook Horizon, ויאפשר למשתמשים לפגוש אחד את הדמות של השני ולבנות עולמות משלהם ללא צורך בידיעת תכנות. ניתן להירשם ל-Horizon בדף הזה.

כדי לשפר את הריאליסטיות של Horizon, מנסה פייסבוק לשפר את היכולת שלה להציג אווטארים מציאותיים לחלוטין של המשתמשים. בשנה שעברה היא הדגימה כיצד היא בונה פנים מציאותיות, והשנה כבר הציגה אדם שלם, מכף רגל ועד ראש, במציאות מדומה.

כמו כן, מתכוונת פייסבוק למפות את העולם כולו בתלת-ממד, כדי לאפשר להביא את כדור הארץ לעולם הווירטואלי – אבל יותר מכך, לאפשר למשקפי המציאות הרבודה שעליהם היא עובדת להכיר את העולם ולדעת איזה מידע להציג באיזה מקום. המפות התלת-ממדיות, שנקראות LiveMaps, יחסכו בכוח עיבוד וצריכת סוללה של משקפי המציאות הרבודה, מאחר שהם יחסכו מהן את הצורך למפות את הסביבה כל הזמן כדי לדעת מה להציג איפה.

בינתיים, עד שתגשים את חזון העולם המשולב העתידי, מתחילה פייסבוק לשלב בין העולם הווירטואלי הנוכחי לרשת החברתית שלה. החברה הודיעה על שכבה חברתית לעולם של Oculus, שתתבסס על פייסבוק ותשמור מידע כמו רשימת החברים של כל משתמש, התדירות בה הוא מתחבר לעולם הווירטואלי והאפליקציות שהתקין.