הונאה חדשה ברשת פייסבוק (Facebook) החלה להתפשט אמש (ש') בין עשרות אלפי גולשים ישראליים ובמרכזה – הבטחה למתנה גדולה.

הונאה בפייסבוק

הסטטוסים השוטפים את הרשת החברתית מבטיחים לגולשים שוברי מתנה בשווי 50 דולר ב-eBay, כרטיסי מתנה בשווי 400 שקל בזארה, שעון במתנה מ-Rolex, כרטיס טיסה מבריטיש איירווייז ועוד, וכאשר הגולש הקליק על הקישור הוא הובל לאתר ייעודי הטוען כי המבצע הוא לרגל xx שנים למותג. האתרים מוצגים בעברית או באנגלית וכוללים עיצוב ושימוש בלוגו החברה.

סטטוס ההונאה המתפשט בפייסבוק
סטטוס ההונאה המתפשט בפייסבוק

על מנת לקבל את המתנה, הגולש התבקש לשתף את העמוד בפרופיל שלו ולאחר מכן לבחור 5 קבוצות נוספות בפייסבוק בהן הוא ישתף את הקישור ורק לאחר מכן הוא יוכל לזכות במתנה. בסיום התהליך ולהפתעתו של הגולש, לא ניתנה ההטבה המדוברת וסביר כי הוא המשיך בדרכו, אולם דורי בן ישראל מבלוג המזבלה חושף כי מדובר בעוקץ חברתי רחב היקף.

העוקץ הישראלי

מדובר כך נראה, בעבודה שיטתית הכוללת מספר רב של דומיינים חסויים, חלקם תחת שם המותג וכן עמודי פייסבוק שונים השייכים למפעיל אחד וכל מטרתם הוא לפתות גולשים להירשם לסקרים באינטרנט תחת הכותרת "עבודה מהבית" או "להרוויח כסף באינטרנט". גולשים רבים שחשבו כי יקבלו את המתנה, הפכו למעשה למפיצי ההונאה בעל-כורחם וכי עשרות עמודי פייסבוק שונים הוצפו בקישורים ובסטטוסים בניסיון לגרום לגולשים נוספים ליפול בפח. לפי הנתונים, למעלה מ-60 אלף איש הקליקו או הועברו לעמודים אלה בתוך יומיים בלבד, וסביר כי המספר עוד יעלה בימים הקרובים. עוד עולה כי בחלק מהמקרים הותקנה אפליקציה בחשבון המשתמש, זה ככל הנראה התרחש כחלק מהתהליך שגרם לבלבול רב.

קרא עוד:  גלישה ב-VPN בחינם - חמישה שירותים שכדאי לבדוק
לא, רולקס לא מחלקת שעונים במתנה
לא, רולקס לא מחלקת שעונים במתנה

ההמלצה היא קודם כל לא להאמין לכל דבר שאתם קוראים באינטרנט ובטח לא לעמודים אנונימיים המבטיחים דבר מה בתמורה ללייק ושיתוף. מומלץ גם להיכנס מפעם לפעם לעמוד הגדרות האפליקציות בפייסבוק ולהסיר אפליקציות שאתם לא מזהים על ידי לחיצה על כפתור ה-X, פעולה שתסיר אותן מהחשבון.

התמונה העליונה באדיבות Shutterstock

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.