אם יש לכם חשבון פייסבוק פעיל, ודאי נתקלתם בימים האחרונים בפיצ'ר שמציג לכם איך נראתה השנה שלכם בפרופיל, ומציעה לכם לשתף אותו עם החברים בפיד. האפליקציה אוספת באופן אוטומטי תמונות שצילמתם וזכו להרבה שיתופים ותגובות, מוסיפה להן מסגרת צבעונית ופילטר מלא חיים, ומאגדת אותן באלבום סיכום שנה – ומופיעה בראש הפיד שלכם מבלי שבכלל ביקשתם. אלא שבעוד שרוב המשתמשים קפצו על ההזדמנות להשוויץ בכמה שהחיים שלהם מלאים ופוטוגניים, היו גם כאלה שנזכרו ברגעים פחות משמחים.

ברחבי הרשת הלכו וצצו תגובות של משתמשים שהאפליקציה הזכירה להם דברים מהשנה החולפת שהיו מעדיפים לשכוח. כך למשל אחד המשתמשים טען שהאפליקציה בחרה להראות לו תמונות של כלבו שמת השנה, תחת מסגרת שמחה וצבעונית. או למשל אנשים שהתלוננו כי שלל של תמונות האקסים שלהם מופיעות באלבום תחת כותרת של "תראו איזו שנה שמחה הייתה לכם".

קשה במיוחד הוא המקרה של כותב בשם אריק מאייר, שהאפליקציה בחרה להזכיר לו תמונות של בתו בת ה-6 רבקה שהלכה לעולמה בחודש יוני, במהלך יום הולדתה, תחת הכותרת "כך נראתה השנה שלך!". בפוסט שהעלה לאתר שלו הוא כותב: "לא חיפשתי להתאבל במהלך אחר הצהריים, אבל האבל מצא אותי בכל זאת, הודות לכמה מעצבים ומתכנתים של פייסבוק. אני יודע כמובן שזה לא מכוון. הרשעות המקרית של האלגוריתם הזה היא תוצאה של קוד שעובד ברוב המקרים, אבל אלו מאיתנו שאיבדו אדם קרוב, בילו בבית החולים השנה, קיבלו מסמכי גירושין או איבדו את עבודתם – אלו אולי לא מעוניינים להביט על השנה שחלפה".

קרא עוד:  חנות חדשה? בקרוב תוכלו להזמין מוצרים מתוך Instagram

התגובה של פייסבוק לא אחרה לבוא: הוושינגטון פוסט דיווח כי מנהל המוצרים של אפליקציית סיכום השנה, ג'ונתן גלר, יצר קשר עם מאייר והתנצל באופן אישי. "האפליקציה הייתה נהדרת עבור רוב האנשים, אבל ברור שבמקרה הזה גרמנו אבל במקום אושר", אמר. "אנחנו יכולים להשתפר בכל הנוגע לחוויות משתמש, אני מודה לו מאוד שהוא טרח והקדיש מזמנו היקר כדי לכתוב את הפוסט שלו".