אתמול הודיעה גוגל (Google) כי תמנע מאתרים לנסות לעקוף שימוש של גולשים 'במצב מוסתר' (אינקוגניטו) – אך היא עצמה, וחברות נוספות, ממשיכות לרגל אחרי אותם גולשים ללא הפרעה.

"מצב מוסתר ב-Chrome מבוסס על העיקרון לפיו צריכה להיות לכם בחירה לגלוש ברשת באופן פרטי", כתבה החברה בבלוג שלה, וטענה כי אתרים צריכים לכבד את הבחירה הזו. כיום, כפי שנחשף בתחילת השנה, פרצה בכרום מאפשרת לאתרים לנחש האם גולש מגיע אליהם במצב זה, באמצעות בדיקה האם הם יכולים לשמור מידע על המחשב (מה שלא אפשרי במצב הפרטי).

לכן, בגרסה 76 של הדפדפן, שתשוחרר ב-30 לחודש, תשנה החברה את הדרך שבה האפשרות לשמור קבצים מאתרים עובדת, כך שהאתרים לא יידעו האם יש להם גישה ליכולת הזו. החברה ציינה כי גם אם תתגלינה דרכים נוספות שלפיהן אתרים יכולים לדעת מתי הגולש משתמש בגלישה בסתר, "כמו כן, צוות כרום יעבוד לתקן כל אמצעי עכשווי או עתידי לזיהוי מצב בסתר".

גוגל יודעת לאן גלשתם גם בסתר

עם זאת, גוגל עצמה לא מחויבת לכבד את הבחירה הזו, כפי שעולה ממחקר שפורסם בתחילת השבוע על ידי חוקרים ממיקרוסופט, מאוניברסיטת קרנגי מלון ומאוניברסיטת פנסילבניה.

השלושה בדקו קרוב ל-22,500 אתרים פורנוגרפיים, ובחנו אותם באמצעות תוכנה בשם webXray, המנתחת מידע שנאסף ונשלח לאתרי צד שלישי. הממצאים מדאיגים: 93% מהאתרים מדליפים מידע לצדדים שלישיים, כאשר בממוצע, כל אתר פורנו שנבדק העביר מידע ל-7 גורמים שונים. החברות להן מועבר מרבית המידע: גוגל (Google), שכלי המעקב שלה משולבים ב-74% מהאתרים, אורקל (Oracle), שכליה משולבים ב-24% ופייסבוק (Facebook), שמשולבת ב-10%.

קרא עוד:  אפל השיקה חלק משירותי iCloud בגרסאות מקוונות התומכות גם באנדרואיד

בנוסף, ציינו החוקרים כי רק 17% מאתרי הפורנו משתמשים בתקשורת מוצפנת – כך שברובם המוחלט מאוד קל להאקרים לנטר את פעולות הגולש, למשל אם הם מחוברים לאותה רשת אלחוטית.

החוקרים ציינו כי הפעלת מצב אינקוגניטו לא עוזרת – היא אמנם מונעת את שמירת היסטוריית הגלישה והצפייה בהיסטוריית הדפדפן, אך אינה מונעת מכלי המעקב המשולבים באתרי הפורנו לתעד ולשמור את המידע הזה. גם שימוש ב-VPN לא באמת יעיל לדברי החוקרים, משום שחברות רבות מהסוג הזה אוספות בעצמן את המידע, וחוסמי פרסומות ומעקב לעולם לא יוכלו לחסום 100%. דווקא TOR זכה להמלצת החוקרים, אם כי הם ציינו שהוא לא מיטבי לצפיי בווידאו.

מובילת המחקר, דוקטור אלנה מאריס ממיקרוסופט, אמרה לניו-יורק טיימס כי המעקב אחר גולשים באתרי הפורנו מתנהל באופן זהה לזה המתבצע באתרי קניות כמו אמזון, אלא שלדבריה, "לא מדובר כאן בבחירה של סוודר שאתה רואה אותו 'רודף' אותך ברחבי הרשת. זה הרבה יותר ספציפי ומאוד אישי".

בתגובה מסרה גוגל כי היא אינה מאפשרת פרסום באתרים למבוגרים ואינה מאפשרת למפרסמים להתאים פרסומות להעדפות מיניות. במלים אחרות, היא עוקבת אחר הגלישה באתרים כאלה אך טוענת כי זה בסדר מכיוון שזה לא יכול לשמש אף אחד.

פייסבוק מסרה כי היא אינה מרשה לאתרים פורנוגרפיים להשתמש בכלים של פייסבוק. לדברי החברה, היא חוסמת אתרים כאלה משימוש בכלים שלה ואינה אוספת מידע במקרים בהם הכלים הללו משולבים באתרי פורנו.