התשובה לשאלה מה השלב הבא אחרי מכשירי המגע אינה מכשירים מתקפלים או אפילו ממשקים קוליים, אלא שליטה על מכשירים ישירות מהמוח – כך לפחות מאמין היזם אילון מאסק, שחשף הבוקר (שעון ישראל) חברה בשם נוירלינק (Neuralink), שפועלת כבר שנתיים ושהמיליארדר השקיע בה כ-100 מיליון דולר – שני שליש מכלל ההשקעות בה.

באירוע שנערך באקדמיה למדעים של קליפורניה, הציג מאסק את פיתוחי החברה: חיישנים זעירים בקוטר 8 מילימטר, שאותם משתילים בתוך המוח, מחשב קטן דמוי מכשיר שמיעה אליו מתחברים החיישנים, וחוטים שעובי כל אחד מהם 4 עד 6 מיקרון – פחות מרבע מעוביה של שערה אנושית – המחברים בין החיישנים למחשב.

A small processor sits on the surface of the skull and captures information from electrodes that sit along a tiny thread that might penetrate a number of centimeters into the brain.

פיתוח נוסף וחשוב במיוחד הוא רובוט שמסוגל לקדוח חורים בעובי 8 מילימטר בגולגולת, תוך הימנעות מפגיעה בכלי דם. כך נמנעת יצירת פצע שדוחה את החיישנים והחוטים בעזרת רקמות צלקת ומונע את פעולתם. בהמשך, אמר מאסק, הקידוח ייעשה בלייזר, מה שיפחית את הפגיעה והכאב עוד יותר.

בראשו של כל מטופל ייקדחו 4 חורים בהם יוטמנו החיישנים, ומהם יימתחו החוטים למחשב שיילבש מאחורי האוזן. קריאת הפעילות המוחית תאפשר, לפי מאסק, לשלוט על הטלפון החכם באמצעות אפליקציה שתאמן את המשתמש לחשוב על הפעולות שהוא רוצה לבצע. החברה מקווה כי בשלב ראשון ניתן יהיה לבצע מחוות מגע ללא ביצוע פיזי של התנועות, כמו גם הקלדה באמצעות התבוננות באותיות המבוקשות במקלדת – מה שאמור לאפשר מהירות הקלדת של עד 40 מילים בדקה ללא ידיים.

קרא עוד:  הטלוויזיה עוברת לאינטרנט: בדקנו את +Yes ולא התאכזבנו, רק מהמחיר
relates to Elon Musk’s Neuralink Says It’s Ready for Brain Surgery

הפיתוח הראשוני הזה טוב בעיקר למשותקים, שאינם יכולים לשלוט על מכשירים בדרכים אחרות וכיום נאלצים להשתמש בציוד מסורבל כגון מצלמות העוקבות אחר העיניים. בשלבים הבאים מאמין מאסק כי גם אנשים רגילים יוכלו להפיק תועלת מהטכנולוגיה.

עד כה ביצעה החברה ניסויים בעכברים ואף בקופים, ועתה היא מבקשת ממנהל המזון והתרופות האמריקאי אישור להתחיל בניסיונות על בני אדם בשנה הבאה.