מערכת אוטומטית לחלוטין

בדרך כלל, כשחושבים על רובוטים, חושבים על דמויי אדם בעתיד הרחוק. זה בא לידי ביטוי בסרטים כמו 'אני, רובוט', 'בלייד ראנר', 'שליחות קטלנית', 'תקלה מופלאה', 'אינטליגנציה מלאכותית' ועוד רבים אחרים. אבל למעשה, הרובוטים כבר "חיים" בינינו מזה זמן רב למדי. מדובר במכונות אוטומטיות שעושות כמעט הכל בפסי ייצור במפעלים כאל האו אחרים, ברובוטים שמיועדים לשיוט במעמקים העמוקים באמת של ואחרים – מכונות שנבנו במטרה לסייע ולהקל על חיינו. אך האם הרובוטים הללו יכולים באמת לעזור לנו בחיים האישיים, ביום יום? הנה כמה שכן.

זה שיישאב עבורכם לכם אבק

עם רומבה לא צריך לדאוג לניקוי הרצפה.

הרובוט שהצליח לחדור באופן מרשים אל חיי היום היום בבית שלנו הוא ה-'רומבה' (Roomba) מבית iRobot. מדובר בשואב-אבק בעל עיצוב מעוגל אשר כל מטרתו היא לשאוב את האבק בשעות מוגדרות מראש. הרובוט חכם למדי, וכולל חיישנים לסריקת החדר ולמניעת התקלות עם רהיטים או בעלי חיים. לרומבה יש אח צעיר יותר בשם 'סקובה' (Scooba) אשר לא רק שואב את האבק, אלא גם שוטף את הרצפה.

רומבה וסקובה משנים כבר היום את חייהם של דיירים בכל רחבי העולם בכך שהם לא צריכים עוד לדאוג למטלה של טאטוא וניקוי האבק. לא פלא שבשנה האחרונה קמו לו מתחרים רבים, כמו מבית LG וסמסונג (Samsung) אשר מעוניינים לפלוש אל ביתכם.

זה שיחליף את הסוללה ברכב שלכם

מערכת אוטומטית לחלוטין
מערכת אוטומטית לחלוטין.

הרובוט הבא גורם לנו לנפח את החזה בגאווה, כי הוא תוצרת הארץ. מדובר ברובוט אשר מניע את עמדת החלפת הסוללות של המכוניות החשמליות של חברת 'בטר פלייס'. בעתיד הקרוב בו תוחלף המכונית מבוססת מנוע הבעירה בזו המונעת באמצעות חשמל בלבד, יחליף הרובוט את המתדלק.

קרא עוד:  סמסונג הכריזה על חיישן צילום ברזולוציית 108 מגה-פיקסל, בשיתוף פעולה עם שאומי

למרות שהוא נסתר לחלוטין מן העין, הרובוט של בטר פלייס הוא לא פחות ממרשים: ללא מגע אדם ותוך 5 דקות בלבד הוא מסוגל לבצע החלפה של סוללת הרכב החשמלי בסוללה טעונה במלואה, פחות זמן ממה שלוקח למלא טנק דלק מלא. הרובוט בתחנת החלפת הסוללות יסייע ביצירת עתיד ירוק יותר עם פחות זיהום אוויר הנגרם מפליטה של מכוניות.

זה שיעביר אתכם את הכביש

רו-בוי, נע כמו אדם.
רו-בוי, נע כמו אדם.

על רו-בוי ג'וניור (Roboy Junior) כבר כתבנו בעבר, זהו רובוט אשר נבנה בימים אלה באוניברסיטת ציריך בשוויץ ויוצריו מקווים כי בעתיד הוא יהווה את תוכנית האב אשר לפייה יבנו רובוטי השירות העתידיים.

רו-בוי נועד להיות רובוט שירות, כזה אשר יסייע לאנשים מבוגרים לעבור את הכביש או בסחיבת משאות כבדים עבורם. ההבדל בין רו-בוי לבין רובוטים אחרים הוא באופן בו הוא נע: במקום להשתמש בסדרה של מנועים משתמשים החוקרים בגידים מלאכותיים אשר נועדו להקנות לו תנועתיות אנושית יותר. בנוסף, רו-בוי יצופה גומי נעים למגע והכל על-מנת להקל על השילוב שלו בין בני אדם.

למרות שרו-בוי עדיין לא נמצא בייצור המוני באוניברסיטה מקווים להציג אותו לעולם כבר במרץ השנה.

זה שיזכיר לכם לקחת תרופות

אח אישי צמוד לקשישים.
אח אישי צמוד לקשישים.

רובוט נוסף אשר נועד לסייע לקשישים הוא 'ווקאמורו' (Wakamaru) מבית מיצובישי (Mitsubishi), אשר נועד להיות אח אישי צמוד ואוטומטי לחלוטין.

ווקאמורו "מכיר" בעל פה את התיק הרפואי ואף יזכיר להם לקחת את התרופות בזמן. בנוסף הוא ישאל מדי-פעם שאלות אבחון ויעביר את התשובות והמידע המתקבל אל הרופא המטפל באמצעות דואר-אלקטרוני. ווקאמורו גם יודע לזהות התנהגות חריגה ויכול להודיע לגורמים המתאימים במקרה של חשש לבעיה רפואית.

קרא עוד:  גם מיקרוסופט מאזינה לשיחות, ולא רק של קורטנה

זאת שתעזור לנו להבין אותם

עוזר להבין את מנעד הרגשות האנושי.
ניקסי, מביעה רגשות.

'ניקסי', או בשמה המלא Nexi Social Robot, היא רובוטית ניסוי של המכון הטכנולוגי במסצ'וסטס (MIT) אשר עתידה לסייע באינטראקציה בין בני-אדם לרובוטים.

בניגוד לרובוטים אחרים, ניקסי לא שומרת על "פני פוקר". החוקרים במכון הטכנולוגי יצרו פנים רובוטיות אשר יכולות להביע קשת רחבה של רגשות החל משמחה, התרגשות, ועד שעמום וכעס. ניקסי נבנתה על-מנת לחקור את האופן בו אנו נתקשר בעתיד עם רובוטים כדוגמתה. החוקרים מקווים כי בעתיד בעזרות המנעד הרגשי אותו יוכל "להביע" הרובוט תהפוך התקשורת הלא-מילולית לנוחה יותר.

ניקסי היא כרגע אב-טיפוס בגובה של פעוט בן 3. בכל אחת מהעיניים שלה יש מצלמת צבע ובמצח מצלמת אינפרא-אדום אשר עוזרות לה לנוע בחופשיות מבלי להיתקל בחפצים אשר נקרים בדרכה.

וזה שלא…

מקק הטוויטר, לא לבעלי לב חלש.
מקק הטוויטר, לא לבעלי לב חלש.

הכירו את ה'טוויט-רואץ' (TweetRoach), מקק הטוויטר הראשון. אומנם לא מדובר ברובט במלוא מובן המילה אלא יותר במקק עליו מולבש לוח אלקטרוני ולכן הוא עונה לקטגוריית הסייבורג – יישות אורגנית הכוללת רכיבים סינטטים.

הטוויט-רואץ' הוא יותר ניסוי מוזר באמנות אינטראקטיבית של האומנית והמהנדסת בריטני רנסום. במסגרת הניסוי הולבש על גבו של מקק לוח אלקטרוני הנשלט על-ידי שלט רחוק אשר שולח אותת חשמליים אל מחושי המקק ויכול לקבוע את אופן התנועה שלו. במקום לשלוט במקק באמצעות מפעיל עם שלט רחוק מה שקובע את תנועה המקק הם ציוצים בטוויטר שנשלחים אל [email protected], הניסוי בהמשך דרכו יהפוך לסרט דקומנטרי קצר.

-פרסומת-
מנהל רשתות במקצועו והוא בעליו הגאים של ערוץ היו-טיוב The G3 Show. הוא גיימר, גיק וכל מה שבניהם. דעתן וחובב חפיצים מושבע. שי מחליף טלפונים כמו גרביים וכל כמה חודשים ניתן למצוא אצלו חפיץ חדש ביד. הדבר היחיד שהוא אוהב יותר מחפיצים הוא להשתמש במושגים עבריים (ידעתם שחפיצים הם גאדג'טים?). בזמנו החופשי המועט משמש שי כמקור מידע טכנולוגי ״של החבר׳ה״.