מקור: http://aokp.co/
מקור: http://aokp.co/

הרבה מאוד משתמשים מכירים את הרגע הזה, הרגע בו מרגישים שגם לטלפון מבוסס אנדרואיד מגיע להתחדש. במראה כמובן. של מערכת ההפעלה כמובן. לא משנה אם רוכשים את הטלפון ממפעיל סלולרי או דרך יבואן זה או אחר, למרות שבאופן בסיסי מערכת ההפעלה של המכשירים הללו היא האנדרואיד (Android) של גוגל (Google) המוכרת כל כך, ברוב המקרים, להוציא הטלפונים 'הנקיים' שמציעה גוגל בעצמה, המערכת למעשה עוברת מספר שינויים והתאמות ולכן יש מספר רב מאוד של גרסאות: חלקן מגיעות עם שינויים קלים במראה, אחרות מביאות עבורכם פונקציות חכמות יעילות במיוחד, וחלקן מכילות כמה אפליקציות שרוב המשתמשים היו שמחים להעיף אותן מהטלפון שלהם מיד עם ההפעלה הראשונית.

למעשה, כשחברה מספקת לכם גרסת אנדרואיד שעברה התאמה ושינויים, היא מספקת לכם רום (Rom). בנוסף לאלו הרשמיים, המסופקים דרך היצרניות או המפעילות, מפותחים גם רומים עצמאיים על ידי קבוצות מפתחים בארץ ובעולם. אם אתם מאלה שרוצים לבצע 'מתיחת פנים' עבור הטלפון החכם שלכם, ולחדש את גרסת מערכת ההפעלה, ריכזנו עבורכם סקירה של 3 הרומים הפופולריים ביותר.

הערה חשובה לפני שאתם מתחילים לקרוא: יש לזכור כי התקנות רום היא לא דבר מומלץ אם אין לכם ניסיון בכך. חשוב, אם כך, לקרוא מידע מקיף בנושא המצוי ברחבי האינטרנט. מידע בסיסי על פריצת מכשירים ניתן גם לקרוא כאן.

1. CyanogenMod – רום להמונים

קרא עוד:  מצלמה שלישית ועיצוב דומה: אפל הכריזה על iPhone 11 Pro ו-iPhone 11 Pro Max

מלבד העובדה כי מדובר ברום יציב מאוד, נראה כי סיאנוג'ן-מוד (CyanogenMod) מתאים גם עבור מספר דגמי האנדרואיד הגדול ביותר. הוא מעוצב בדומה מאוד לגרסאות האנדרואיד הרשמיות, והוא לא טורח להציג חידושים כל כך משמעותיים במסך הבית. עם זאת, כשצוללים פנימה שמחים לגלות פונקציות בחירת ערכת נושא, פאנל ניהול סאונד מתקדם, אפליקציית מצלמה משופרת, תצוגת אחוזי הסוללה בשורת המצב, קיצורי דרך חדשים במסך הנעילה ועוד הרבה דברים טובים.

הגרסה היציבה והשימושית היא גרסת 10.1 והיא מתבססת על גרסה 4.2.2 של אנדרואיד. מי שמעוניין בגרסת ה-4.3, יכול להוריד גרסת סיאנוג'ן מוד (בטא) מתאימה.

להורדה של שלל הגרסאות לחצו על דגם המכשיר שברשותכם בקישור המצורף.

2. Paranoid Android – קצת אחרת

הרום בעל השם המשונה משהו, Paranoid Android, התבסס במקור על CyanogenMod, אך מהר מאוד הפך לרום עצמאי, וכן לאחד המובילים בשוק. המפתחת שמה דגש על התאמות תצוגה אישיות, כך שניתן אפילו לשנות אותן בין כל אפליקציה בנפרד ובין שורות הסטטוס ושורת הניווט.

בנוסף לפונקציות רבות המשותפות גם לרומים האחרים, מתברכת Paranoid Android בשתי תכונות מיוחדות: מצב ה-Pie מאפשר את תפעולו של המכשיר ממסך מלא, זאת באמצעות תפריט עגול הדומה לעוגה ונפתח בהחלקת האצבע מצד המכשיר. מצב ה-Halo דומה לתכונת ה-'ראשים הצפים' שאומצה על ידי פייסבוק (Facebook), והיא מאפשרת תפעול אפליקציות רבות מכל מקום דרך בועה שצפה בין כל תפריטי המכשיר.

קרא עוד:  גם חנות האפליקציות של גוגל תזכה לעיצוב כהה

לרום זה ישנה תמיכה במספר מוגבל של דגמים. בלחיצה על הלינק תיפתח עבורכם רשימת הדגמים הנתמכים, ובאמצעות לחיצה על כל אחד מהם תוכלו להוריד את הרום.

3. MIUI – הסינים שולטים

הרום הסיני MIUI הוא אחד הפופולריים והאהובים, וקיים לעשרות רבות של מכשירים. הוא מגיע עמוס תוספות, וניתן לבצע בו התאמות רבות ומגוונות. בשל העובדה כי הוא מפותח עצמאית ואינו מבוסס על הממשק המקורי של גוגל ואינו דומה לאף ממשק אחר. הרום מגיע עם מספר של אפליקציות שונות ועיצובים מוכנים שניתן להתאימם כרצוננו וכן אפשרויות רבות במערכת ההפעלה. את הרום ניתן להוריד באתר הישראלי וכן גרסאות רבות נוספות באתר הרשמי.

4. AOKP – רק ליחידי סגולה

מקור: http://aokp.co/
מקור: http://aokp.co

ב-AOKP, כך אפשר לומר, לוקחים תכונות רבות וטובות מהסיאנוג'ן-מוד ואף מרחיבים אותן.  החל משדרוג מסך הנעילה, הגדרות מהירות, רקע מותאם אישית עבור שורת ההתראות ועוד.

החסרון של AOKP הוא שהוא מתאים עבור מספר מצומצם של דגמים. בלחיצה על הלינק תיפתח עבורכם רשימת הדגמים הנתמכים, באמצעות לחיצה על כל אחד מהם תוכלו להוריד את הרום.