אם אתם בעלי אייפון, וודאי שכבר קראתם את המדריך למתחילים שפרסמנו בשבוע שעבר, אך מה לגבי מכשירי האנדרואיד? האם יש צורך לפרוץ? זו בהחלט אחת המחשבות שלנו העולות כאשר רכשנו מכשיר: האם לפרוץ את המכשיר, מה היתרונות והחסרונות והאם זה מסוכן – אנחנו כאן כדי לעזור לכם בהחלטתכם.

פריצה לאנדרואיד – אז מה זה בכלל?
פריצה למערכת האנדרואיד היא תהליך המכונה רוט (Root), המאפשר לנו לקבל הרשאות מנהל למערכת הקבצים הפנימית ולשנות, למחוק ולהתקין קבצים בצורה חופשית ולא מוגבלת.

מדוע לבצע רוט?
הפריצה מאפשרת לנו לשנות את המערכת בהתאם ולהתאימה אישית ואף לשדרג את מערכת  האנדרואיד ע"י עדכוני תוכנה שפותחו על ידי מפתחים עצמאיים – מה שמכונה רום (ROM), או רום מבושל. ניתן לבחור ולהתקין רום שפותח על ידי קהילת המפתחים ברשת בהתאם להתאמתו למכשיר, ובכך להפוך את חווית המכשיר למהנה יותר בזכות התוספות והשינויים שמפתח הרום ביצע בעדכון. למשל, אם אנחנו רוצים להתקין גרסה מעודכנת יותר כדוגמת האנדרואיד 4.0 ICS על גבי המכשיר שלנו גם אם היצרנית לא הוציאה עדכון שכזה – ניתן לעשות זאת בעזרת רום מבושל (במידה וקיים למכשיר שלנו) של אחד המפתחים בצורה פשוטה וקלה. בנוסף לכך, נוכל להריץ אפליקציות מיוחדות ולהתקין פיצ'רים נוספים על המכשיר הדורשים הרשאות מיוחדות, כמו לדוגמה כלי גיבוי (Titanium Backup למשל), שינוי רקעים וממשק המשתמש. שימו לב, שבניגוד למכשירי אייפון, אין צורך לבצע רוט כדי להתקין תוכנות חינמיות כאלה ואחרות.

זה מסוכן?
במידה מסוימת, כן. אם נעשית פעולה לא נכונה בביצוע הפריצה ובתהליך שדרוג התוכנה, המכשיר יכול להגיע למצב המכונה "Brick". לא נעים במיוחד. אם תבצעו את הוראות הרוט במלואן ובדיוק רב, לא אמורה להיות בעיה כשלהי. אבל בכל מקרה, שום דבר לא בטוח, זהו שיקול שצריך לקחת בחשבון, אך המומחים לדבר ידעו גם לצאת מזה.

סכנה נוספת, היא התקנת קבצים ממקומות לא אמינים. רצוי מאוד לחקור ולבדוק כי הקבצים שהנכם מתקינים הגיעו ממקור אמין. בכל זאת, מדובר כאן בסמארטפון היקר שלכם, אנחנו בטוחים שלא תשמחו אם חס וחלילה יקרה לו משהו הרסני.

קרא עוד:  שאומי השיקה את Mi 9T Pro באירופה

מעבר לכך, ביצוע רוט מבטל את אחריות היצרן למכשיר (ברוב המקרים). אפשר לומר כי מדובר בחיסרון גדול מאוד, שכן אחריות המכשיר הינה חשובה מאוד במידה ונתגלה תקלת חומרה.

 

החלטתי לבצע רוט, אך לשם מה להתעסק עם רום?
הגעתם להחלטה שתיקחו את כל הסיכונים הנ"ל, ותבצעו רוט למכשיר שלכם כדי לזכות ביכולת להתקין תוספות ואפליקציות מסוימות, אבל מה לגבי התקנת רום למכשיר ומה זה נותן?

הרום היא מערכת ההפעלה המותקנת על גבי המכשיר שלכם. הרום אותו מקבלים בעת רכישת מכשיר במפעילה מכונה ROM Stock והוא הגרסה הרשמית של היצרן. ברוב המקרים, רום סטוק של מפעילה מגיע עם ממשק מותאם וכוללים מספר אפליקציות נוספות בהתאם למפעילה המקומית. הרומים הרשמיים בדרך כלל מאטים את המכשיר, הן בשל האפליקציות הלא ממש שימושיות שמותקנות והן בשל התאמות המכשיר לרשת עם הגדרות של המפעילה. אפשר לומר, כי דברים אלו משפיעים באופן ישיר על ביצועי המכשיר, ועל חיי הסוללה החשובים לא פחות. כאן נכנסים לתמונה הרומים המבושלים המציעים מגוון גדול למדי (בהתאם למכשיר) של אפשרויות, נקיים מקבצי מערכת לא נחוצים ובנוסף משנים את הממשק הוויזואלי של המערכת, אולם יש לציין כי לרוב נדרש למחוק את ההגדרות האישיות במכשיר וכן האפליקציות המותקנות עליו ולהתחיל מהתחלה, כאילו רכשתם מכשיר חדש.

אתר מוכר לרומים מבושלים שאנחנו מדברים עליו לא מעט הוא XDA Developers, המאגד מפתחים מכל העולם שיחד יצרו קהילה גדולה מאוד לפיתוח רומים, מדריכים רבים וביצוע שינויים במכשירים. ישנה גם קהילה ישראלית גדולה באתר iAndroid וגם שם נמצא רומים ישראליים מהודרים ומעוברתים כמו שצריך יחד עם מדריכים מפורטים בעברית.

כיצד מתחילים?
אז אחרי שהבנתם את ההשלכות,  היתרונות והחסרונות והחלטתם לבצע רוט למכשיריכם ואולי גם להתקין רום, אז אלו הצעדים הדורשים כדי לבצע את הרוט הבסיסי. יש לציין בשל השוני בין כל מכשיר ומכשיר, לא ניתן לתאר את כל התהליכים הדרושים לביצוע רוט וכך גם לגבי התקנת רום ועל כן תיארנו כאן את התהליך לרוט המוכר והפועל ברוב מכשיר האנדרואיד. אין קשר ישיר בין ביצוע רוט למכשיר לבין התקנת רום ואלו שני תהליכים שונים ובמדריך זה נתאר את תהליך ביצוע רוט למכשיר.

קרא עוד:  דיווח: סמסונג תציג טכנולוגיה מהפכנית בתחום הסוללות למכשירים ניידים

*** התהליך מסיר את אחריות היצרן מהמכשיר וכל שימוש שתעשו במדריך הוא על אחריותכם בלבד. אין האתר אחראי על תוצאות שימושכם, ואתם מבינים את כל הסכנות הכרוכות בביצוע הפריצה***

  1. יש להתקין את ההתקנים של יצרנית המכשיר שלכם על המחשב (לסמסונג לדוגמה יש את Kies ול-HTC יש את HTC Sync וכו') ולוודא כי המכשיר מזוהה במחשב כראוי.
  2. לאפשר "מצב פיתוח" או "USB Debugging" בהגדרות המכשיר: הגדרות > אפליקציות > פיתוח.
  3. ביצוע הרוט: להוריד את תוכנת SuperOneClick שאותה ניתן למצוא ב-XDA, יש לוודא כי המכשיר שלכם נתמך וברשימה. במידה והתוכנה אינה תואמת את מכשירכם, יש להיכנס לפורום ושם לפי סוג המכשיר שלכם לבדוק כיצד לבצע רוט.
  4. הפעילו את התוכנה ולחצו על כפתור "Root". וודאו שהתהליך עבר בהצלחה, ותמצאו אייקון שנוסף לכם ברשימת האפליקציות שבמכשיר בשם "Super User".
  5. זה הכל, ומעת כל אפליקציה שתדרוש ממכם הרשאות רוט (ואתם יודעים כי היא הגיע ממקור בטוח), יקפוץ לכם חלון פעם אחת לאישור ההרשאה בעת הפעלתה הראשונית.

לסיכום
ביצוע רוט למכשיר בהחלט פותח אפשרויות רבות ומעשיר את חווית השימוש. עם זאת, הוא אינו נדרש כדי להתקין אפליקציות רגילות או חינמיות וקיימים סיכונים שצריך לשקול אותם לפני כן. במידה והחלטתם לבצע זאת, ייפתח בפניכם עולם אנדרואידי חדש. מומלץ לפני כן לקרוא קצת מאמרים באנגלית ובעברית, ותוכלו תמיד להתייעץ בקהילת הפורומים הגדולה וכך להפוך את מכשיריכם למשהו חדש לחלוטין.