לאחר שרכשנו אייפון או אייפד, המחשבות הראשונות שעוברות לנו בראש קשורות אך ורק לדבר אחד: פריצה. האם לפרוץ את המכשיר שבזה הרגע קניתי? כיצד אני פורץ את המכשיר? מה זה יתן לי? האם זה לא יפריע לאייטונס? האם הפריצה תגרם נזק למכשיר? ועוד. כמובן שישנם עוד שאלות רבות שעליהם ננסה לענות בכתבה הבאה. מדריך למתחילים.

הפריצה והמשמעות
פריצת מכשיר האייפון, המכונה בשפת הרשת Jailbreak, היא תהליך המאפשר לנו להסיר את המגבלות הקיימות במכשיר שיצרה אפל ומאפשר לנו לשלוט באופן חופשי ופתוח יותר במאפייני המכשיר, באפליקציות ותוספים.

מדוע לפרוץ?
אז בשביל מה בעצם אנחנו צריכים לפרוץ את האייפון? הדבר הראשון הוא האפשרות להוריד אפליקציות הקיימות ב-App Store… בחינם. בנוסף ניתן להסיר את נעילת המכשיר לרשת מסוימת (Unlock) בכדי להפוך אייפון נעול ל-SIMfree כדי שיפעל בכל רשתות הסלולר. פרט לכך ישנם את ההתאמות השונות שבשפת הרשת נקראים “טוויקים”, שנועדו לתת לנו אפשרות להוסיף פיצ’רים נוספים למכשיר שלא היו קיימים, לשנות את מראה המכשיר באמצעות ערכת נושא ולעקוף את המגבלות של אפל בחלק מהמקרים (לדוגמה יישום שיחות הוידאו FaceTime המוגבל לשימוש רק דרך WiFi, מאופשר לשימוש גם ברשת דור 3).

השתכנעתם? כך תעשו זאת
תחילה נסביר כי הצעדים המובאים כאן הם על אחריותכם, וכי אתם מבינים את כל היתרונות והחסרונות של צעדים אלה כולל איבוד האחריות. אנחנו ממליצים לבצע גיבוי למכשיר והמידע האישי לפני תחילת התהליך.

אחרי שקיבלנו את ההחלטה והתעמקנו בכל מה שצריך, הגיע הזמן הפריצה. כדי להכניס אתכם לעניינים, נסביר לכם בגדול מהו תהליך הפריצה וכיצד זה מתרחש. בעולם ה-Jailbreak ישנם 2 סוגי פריצה: קשורה, שאותה פחות אוהבים, ולא קשורה. פריצה קשורה היא למעשה פריצה רגילה לכל דבר, אך ברגע שמכבים את האייפון – ניתן יהיה להדליקו רק דרך המחשב כדי לבצע את הפריצה בשנית על ידי תוכנה מסוימת שעליה נסביר בהמשך. הפריצה הלא קשורה היא למעשה הפריצה האולטימטיבית: יהיה אפשר לכבות ולהדליק את המכשיר כרצוננו וליהנות ממנו כאילו הוא בעצם לא פרוץ.

כדי לפרוץ את המכשיר, אנחנו משתמשים בתוכנת הפריצה redsn0w, אשר פותחה על ידי קבוצת פיתוח מפורסמת למדי בתחום בשם iPhone Dev Team המסייעת לנו בתהליך הפריצה. כדי להתחיל את תהליך הפריצה, יש להכניס את האייפון למצב מיוחד ששמו DFU, או במילים אחרות, Recovery Mode. מצב זה נועד בכדי לבצע שדרוגי תוכנה לגרסת מערכת ההפעלה, אך בעת הפריצה אנחנו מנצלים חורי אבטחה במערכת כדי להפעיל את המכשיר במצב ה-DFU ולפרוץ אותו ע"י השתלת כלי פריצה אל תוך המכשיר. כניסה למצב DFU נעשית כאשר המכשיר מכובה ולאחר מכן נלחץ 3 שניות על מקש הכיבוי ומבלי לעזוב נלחץ למשך 10 שניות נוספות על מקש הכיבוי והבית ביחד. לאחר ה-10 שניות, נשחרר את האחיזה ממקש הכיבוי ונמשיך ללחוץ על הבית למשך 15 שניות. ברגע שהמחשב ישמע הצלצול המוכר שחיבור USB אותר, המכשיר בעצם נכנס למצב DFU ותוכנת הפריצה redsn0w מבצעת את עבודתה השחורה ופורצת את המכשיר, תהליך שעשוי להימשך מספר דקות. חשוב לנו לציין שזהו לא התהליך המלא של הפריצה אלא רק העיקר, מומלץ לקרוא מדריך מסודר ומפורט לפני שפורצים את המכשיר!

קרא עוד:  מייזו תעדכן את טלפון הדגל שלה - 16s Pro יגיע עם +Snapdragon 855

לאחר שפרצנו בהצלחה את המכשיר, נוספה לנו במכשיר גישה ל-Cydia Store. סידיה זוהי חנות רשת המאפשרת לנו להוריד למכשיר ה-iPhone וה-iPad שלנו מגוון אפליקציות ויישומים שלרוב היינו צריכים לשלם עליהם כסף. באמצעות יישום Installous, נוכל לקבל גישה לכל האפליקציות המוכרות כדוגמת WhatsApp, Angry Birds, Fruit Ninja וכל הלהיטים הגדולים של האייפון – בחינם. מלבד זאת, היא מספקת לנו דברים שאפל לא הייתה רוצה שהיו קיימים במכשירים שלה, ומאפשרת להתקין יישומים גם ללא אישור או חתימה של אפל. ניתן למצוא בא מגוון גדול של טוויקים (“התאמות”, זוכרים?) שרובם בחינם כמובן ותוספים שונים שיהפכו את המכשיר ליותר מעניין ונוח.

בחזרה לטוויקים. כמו שכבר אמרנו, טוויקים נועדו לעשות את השימוש ב-iOS פשוט יותר, ויש אלפי טוויקים ברחבי הסידיה המאפשרים לשפר כך דבר שרק אפשר לחשוב עליו ודוגמאות לכך הם הטוויקים הפופולריים: SBSettings הוא למעשה חלון קטן שנפתח ובתוכו קיצורים להפעלה/כיבוי מהיר של מגוון אפשרויות באייפון: Wi-Fi, Bluetooth, 3G, בהירות ועוד. Barrel הוא טוויק המשנה את אנימצית תנועת האפליקציות כאשר עוברים ממסך למסך. Color Keyboard משנה לכם את צבע המקלדת לפי רצונכם האישי. ה-MultiCleaner סוגר לכם את כל היישומים הפתוחים בבת אחת ועוד. כל אלו הינו רק חלק קטן מעוד מגוון גדול ועצום של טוויקים שניתן למצוא ברחבי הסידיה שישרתו כמעט כל שימוש שתרצו – רק צריך לחפש.

הדרך המהירה
הדרך המהירה והנוחה ביותר לפריצה עד היום היא Jailbreak.me, שכל מה שצריך לעשות כדי לפרוץ את המכשיר הוא להיכנס לאתר jailbreakme.com, ללחוץ על כפתור הפריצה.. והמכשיר פרוץ. הפריצה עוד קיימת לכלל המכשירים (כולל אייפד 2) שעוד מריצים עליהם את גרסה 4.2.1 עד 4.3.3, אך מכיוון שמפתח של הפריצה הזאת, comex, עבר לעבוד אצל אפל לא ממזמן, אנחנו לא צופים כי תגיע איזשהו jailbreakme חדש המותאם לגרסה 5 האחרונה בתקופה הקרובה.

ואם רוצים לחזור אחורה?
ברגע שפרצתם את האייפון, גם אם הצלחתם למחוק את הסידיה, הוא עדיין ייחשב למכשיר פרוץ, זאת מכיוון שקבצי הפריצה עדיין נמצאים על המכשיר. אך זה לא סוף העולם ותהליך הפריצה הוא הפיך, שכל מה שתצטרכו לעשות זה לבצע שחזור (Restore) למכשיר ובכך הפריצה תימחק. תוכלו גם (במידה ויש) לשדרג לגרסת iOS חדשה יותר, ובמהלך השדרוג הפריצה תימחק גם כן.

קרא עוד:  אפל מחייבת החלפת סוללות iPhone במרכזי שירות מורשים בלבד

הסכנות בפריצה
אך כמו בכל דבר טוב, גם בפריצה ישנם דברים חסרונות. דבר ראשון, ברגע שיש לכם פריצה, אחריות היצרן בטלה, ואפל אינה מכסה כל נזק כל עוד רצה לכם סידיה במכשיר. במידה ונגרם לכם נזק חיצוני לאייפון שהאחריות מכסה – תוכלו להעלים את הפריצה ע"י Restore (שחזור הגדרות יצרן אם תרצו) ובכך האחריות תחזור לכם אוטומטית למכשיר.

סיכון נוסף הוא בזמן הפריצה, כאשר האייפון חלילה יפסיק לעבוד, זאת במקרה וכבל ה-USB התנתק בזמן שתוכנת ה-redsn0w מסנכרנת, ואז נגרם נזק בלתי הפיך. מבחינת התמיכה ביישומים חוקיים (כגון יישומים חינמיים מה-App Store), הכל יתמך בצורה מלאה ללא כל בעיות כלשהן, כאילו האייפון לא פרוץ בכלל ולגבי טוויקים אשר יכולים לגרום לתקיע של המכשיר או שגיאות, כל מקרה לגופו וככל הידוע לנו, הם עובדים כמו שצריך, אך תמיד יש סיכוי כזה.

דבר המומחה
אם אתם שואלים מישהו שכבר מנוסה ומכיר כמעט הכל, אז כן, תקבלו המלצה לקחת את הסיכון ולפרוץ. הפריצה לוקחת את האייפון רמה אחת קדימה ונותנת לו דברים שרק משפרים את חווית השימוש בו והופכים אותו מהנה וכיפי יותר לשימוש. אפל לא תודה בזה, אך גם לפורצים ישנו חלק לא קטן בהצלחה המסחררת של אפל ברחבי העולם וכל עוד ישנה פריצה זמינה למכשיר או כזו שתגיע בעתיד, אנשים ימשיכו לקנות את המוצרים של אפל. כשיגיע היום (ואנחנו מקווים שלא) שאפל תשים לזה סוף, כולנו כנראה נעבור לאנדרואיד. מלבד שדרוג האייפון, גם הפריצה חוסכת לכם לא מעט כסף. לא שאנחנו מעודדים זאת, אך ניתן להוריד למעשה כמעט כל אפליקציה מה-App Store בחינם. אם אתם חוששים מעניין האחריות, חשוב תמיד לשמור גיבוי של המכשיר לפני שניגשים לתהליך וכך תוכלו לשחזר במידת הצורך.

ולסיכום
בשורה התחתונה, פריצה זהו דבר שנותן הרבה – אך גם לוקח המון. נכון, נוכל להנות מחוויית שימוש טובה יותר ומהנה יותר, אך בעצם אנחנו מאבדים את האחריות – שכן בישראל אין אחריות על האייפון כמו שיש על מכשירי סלולר אחרים, דבר שבסופו של דבר יעלה לנו הון במעבדה בפרטית במידה והתקלקל המכשיר ואם יש משהו שהאחריות יכולה לכסות – אכן חבל. חשוב לציין כי אפל לאחרונה רק העלתה את המדרגה כנגד הפריצה, תוך כדי הגברת האבטחה על המכשירים החדשים – שכן עד עכשיו, אין פריצה מלאה לאייפד 2 ולאייפון 4S וכרגע אנחנו עוד לא רואים התקדמות משמעותית בעניין הפריצה שלהם. אז איך אומרים? הפריצה – על אחריותכם בלבד!

קישורים
גרסה אינטרנטית (אם כי לא מעודכנת) ל-Cydia
iPhone Dev Team – הבלוג של iPhone Dev Team, משחררי ה-redsn0w
redsn0w 0.9.10b3 – תוכנת הפריצה העדכנית ביותר – redsn0w