בעידן טכנולוגי הנשלט על ידי מכשירים חכמים, הצלחתם של משחקי דפדפן היא טרנד מעט מפתיע. למה גולשים בוחרים בהם, ואיך זה קשור להפתעות שמצפות לכם בגוגל?

מתי לאחרונה שיחקתם במשחק מחשב? אם התשובה היא 'מזמן', אתם במיעוט. ואם חשבתם שמדובר בתחביב בלעדי של צעירים או מכורים לעניין, תופתעו לגלות שרוב מוחלט מבין הישראלים משחקים מדי יום במשחקי מחשב או וידיאו.

ובמשחקי מחשב, הכוונה אינה רק לאפליקציות בסמארטפון או בטאבלט, או לכאלו המשוחקים בפלייסטיישן או קונסולות אחרות. בחלק גדול מהמקרים, מדובר במשחקי דפדפן – שממשיכים לצבור פופולאריות, עד כי רוב האמריקאים, למשל, משחקים בהם בקביעות.

מריח כמו רוח נעורים

לאלו מכם שבחרו לגור במערה בשנים האחרונות, נזכיר כי משחקי דפדפן הם משחקי מחשב אינטרנטיים, שניתן לשחק ישירות בדפדפן או באמצעות תוסף. חלקם פשוטים, אחרים מתקדמים ומתוחכמים יותר. המשותף לכולם כמעט הוא כי אינם דורשים התקנת תוכנה, ומאפשרים לגולש לשחק בהם באופן מידי. אך מהו סוד ההצלחה שלהם?

הסבר מרכזי להתחזקותם של משחקי דפדפן טמון בחיבתו הנודעת של המין האנושי לנוסטלגיה, ובערגה לימים שבהם כולנו היינו צעירים ויפים, והכול היה פשוט יותר – כולל משחקי המחשב.

ואכן, תחייתם של משחקים ישנים (או "קלאסיים", למביני עניין) היא טרנד מורגש, התורם רבות להצלחתם של משחקי דפדפן. מדובר ברוב המקרים במשחקי מחשב פשוטים שיצאו לפני 20 ו-30 שנה, וכיום ניתן לשחק בהם במגוון אתרים, ללא התקנה כלשהי. אתר Internet Archive, לדוגמא, מציע לילדי שנות ה-80 וה-90 לשחק דרך הדפדפן במאות משחקי ארקייד (מכונות משחקי הווידיאו האימתניות של פעם) ובאלפי משחקי דוס, ולהיזכר בחיוך במוסיקה המונוטונית, בתמונה המפוקסלת ובכללים שלוקח לא יותר מכמה רגעים להבין.

קרא עוד:  כל המשחקים הקלאסיים של קונמי בקונסולה חדשה

אותה חיבה לנוסטלגיה באה לידי ביטוי לא רק בשחזור משחקים ישנים. השחקנים בימינו אמנם חוזרים למשחקים המוכרים מפעם, אך גם מתמכרים במקביל למשחקים חדשים, הבוחרים במודע בעיצוב וכללים פשוטים, כמעין מחווה לאבות המייסדים של משחקי המחשב.

Play gmes joystick games

הכוח בפשטות

נוסטלגיה אינה ההסבר היחיד לעלייתם של משחקי דפדפן בשנים האחרונות, שכן חלקם חדשים, מורכבים ומרובי-משתתפים. להצלחה תורמים שני גורמים נוספים, לפחות: פשטות וקהילתיות.

הפשטות והנוחות של משחקי הדפדפן, המושכות עוד ועוד שחקנים, מתבטאת בכמה אופנים. ראשית, משחקים אלו דורשים אך ורק חיבור לאינטרנט ודפדפן, זמינים מכל מכשיר, ואינם מצריכים התקנה כלשהי; שנית, הם לרוב אינטואיטיביים, ומאפשרים לגלוש ולשחק מיידית; שלישית, הם תובעים פחות זמן, שכן שחקנים נוטים לשחק בהם לעיתים קרובות יותר, אך לפרקי זמן קצרים יותר; ורביעית – המחיר. רוב משחקי הדפדפן הם חינמיים, ואף לא דורשים כרטיס קול או גרפיקה יקר.

הסבר נוסף לפופולאריות של משחקי דפדפן טמון בהיבט החברתי. לעיתים קרובות, משחקים אלו מאפשרים לשחק מול שחקנים בודדים או רבים, ולקחת חלק בקהילה וירטואלית – נושא חשוב ביותר בעידן המדיה החברתית. משחק האסטרטגיה הישראלי Zloof הוא רק אחת מן הדוגמאות למשחק אסטרטגיה מורכב ורב-משתתפים, המשוחק כולו בדפדפן וזוכה להצלחה ניכרת.

חפש את המטמון

חברות מסחריות לא איחרו להבין את הפוטנציאל של משחקי דפדפן, ליצירת קשר עם גולשים רבים בדרך מהנה ומקורית. אחת הדרכים לעשות זאת, למשל, היא באמצעות ביצי פסחא. בעולם המשחקים, ביצי פסחא הוא כינוי לתכונות נסתרות, שרוב הגולשים לא מכירים, ובאות לידי ביטוי כשהגולש מקליד קוד, מקיש על העכבר, וכן הלאה. מדובר למעשה במעין חתימה של המפתחים, לשם שעשוע, יצירת עניין, או כל מטרה אחרת.

קרא עוד:  מיקרוסופט הכריזה כי Age of Empires II: Defentive Edition יגיע ל-PC בסתיו הקרוב

קחו לדוגמא את "האחים סופר מריו", מהמשחקים המוכרים והאהובים בכל הזמנים. בחיפוש המונח באנגלית בגוגל, ניצבת תיבה מסתורית ליד תיאור המשחק, וכל לחיצה עליה תוציא מטבעות, בדיוק כמו במשחק המיתולוגי. גם הקלדת המילים atari breakout בחיפוש התמונות של גוגל חושפת בפני הגולש הפתעה עם ניחוח נוסטלגי. ואלו רק שתי דוגמאות מבין רבות.

atari breakout בחיפוש תמונות גוגל

גם בארץ נעשים ניסיונות לנצל את הפופולארית של משחקי דפדפן, כדי לעורר עניין וליצור קשר עם גולשים בדרך מהנה ומקורית. האחרון שבהם היה משחק היונים, הסודי למחצה, של ביטוח ישיר (פשוט לחצו על היונים), המציע לגולש ללוות יונה במסעה מעמוד אחד לשני, באמצעות לחיצה על העכבר או המסך.

לא תופעה חולפת

נוסטלגיה, פשטות וקהילתיות מסבירות חלקית את ההצלחה ההולכת וגוברת של משחקי דפדפן. ההיצע, הנגישות, החיבה להוראות פשוטות, ובואו נודה בזה – גם העובדה שרובנו מבלים זמן רב מול המחשב ומחפשים היסח דעת לעיתים קרובות – מרמזים כולם כי משחקי דפדפן אינם תופעה חולפת. ההיפך הוא הנכון – זהו טרנד שלפי כל הסימנים רק ילך ויתחזק בשנים הקרובות.