אפל ביצעה בשבוע שעבר סדרת צעדים בניסיון לעקוף את פסיקת בית המשפט בעיר הסינית פוּג'וֹ ולרצות את קוואלקום (Qualcomm), כך דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס ביום שישי – אך לפי דיווח אחר של פיינשל טיימס, קוואלקום לא מתרשמת מהצעדים, ומחריפה את המאבק.

כזכור, ביום שני פרסמה קוואלקום כי בית המשפט הוציא צו מניעה על מכירת מכשירי iPhone 6s עד לדגם iPhone X בסין, בשל הקביעה כי ממשק מערכת ההפעלה שלהם מפר שני פטנטים של יצרנית השבבים האמריקאית.

התגובות של אפל לפסיקה הייתה כי היא לא הפסיקה את מכירת המכשירים. במקום זאת, החברה אמרה לכל כלי תקשורת ששאל כי אין לה מה לדאוג, משום שההפרות המדוברות תקפות רק ל-iOS 11, ולא לגרסה הנוכחית של מערכת ההפעלה, iOS 12, שזמינה לכל המכשירים הרלוונטיים.

עוד באותו יום היא הגישה לבית המשפט בקשה ובה כלל לא הכחישה את טענות קוואלקום, אלא טענה כי גם אם היא מפרה את הפטנטים, המשך מכירת מכשירי האייפון לא גורם לקוואלקום נזק בלתי הפיך, ולכן אין סיבה מוצדקת להפסיק את המכירה. לעומת זאת, היא טענה כי לה ולספקיות הרכיבים שלה הפסקת המכירה כן תגרום לנזקים בלתי הפיכים. אפל אף כתבה במפורש בבקשה כי צעד הגיוני יותר יהיה "לכפות עלינו להתפשר" – כלומר לסיים את התביעה בתשלום פיצויים, ואף נקבה בסכום של 600 מיליון יואן (כ-328 מיליון שקל) אותו היא מוכנה לשלם אם קוואלקום תמשוך את התביעה.

קרא עוד:  שאומי הכריזה באירופה גם על Redmi Note 8T ו-Mi TV 4

לבסוף, ביום שישי אמר דובר מטעם החברה לסוכנות הידיעות כי בימים הקרובים תוציא "עדכון למשתמשים שלנו בסין", "על מנת לטפל בכל דאגה בנוגע לציות שלנו עם ההוראה". הדובר אף ציין כי העדכון ישנה את "השימושיות הזניחה של שני הפטנטים נשואי התיק" – כלומר הודאה בכך שגם בגרסה הנוכחית של iOS שני הפטנטים האלה עדיין מופרים, בניגוד להצהרות הקודמות של אפל.

דון רוזנברג, הפרקליט הכללי של קוואלקום, אמר בתגובה לרויטרס כי "אפל ממשיכה להתעלם ולהפר את הוראות בית המשפט בפוג'ו. הם מחויבים באופן חוקי לחדול מיידית ממכירות, מבצעים וייבוא המכשירים שצוינו בהוראות ולהוכיח ציות בבית המשפט".

אך יצרנית השבבים לא מסתפקת בהצהרות: כאמור, פייננשל טיימס מדווח כי אחד מעורכי הדין של קוואלקום בסין אמר לעיתון: "אנו מתכננים להשתמש באותם הפטנטים להגיש תביעה נגד (מכירת) שלושת הדגמים החדשים של האייפון". הוא הוסיף כי כבר הוגשו תביעות כאלו לבתי משפט אחרים בסין, במחוזות בייג'ינג, צינגדאו וגואנגג'ואו. אם יתקבלו התביעות, תיאלץ אפל להפסיק את מכירת האייפון במדינה שלא רק מייצרת את המכשירים, אלא גם רוכשת יותר יחידות שלהם מכל מדינה אחרת.