חברת אפל (Apple) חוקרת אפשרויות לפיתוח ושיווק אביזרים משלימים למכשירי האייפון (iPhone) והאייפד (iPad) שיהפכו את מכשירי ה-iOS למחשבים דמויי מקבוק (MacBook). כך עולה מפרסומו של פטנט שהגישה החברה לרישום בארה"ב בחודש ספטמבר אשתקד ושאושר בשבוע שעבר.

הפטנט מתאר אביזרים נלווים למכשירים הניידים של החברה, שיהפכו אותם דה-פקטו למחשבים ניידים. תיאור הפטנט מציע מספר גירסאות של תחנות העגינה, חלקן "טיפשות" שמספקות בעיקר תצוגה וממשק מקלדת, ואחרות שיכללו גם רכיבים נוספים כמו זיכרון נוסף או מאיץ גרפי שיאפשרו הרחבה של הפונקציונאליות של האייפון, שיכול לתפקד כמשטח מגע במחשב. תחנות העגינה מתוארות כמיוצרות מאלומיניום, בדומה למחשבי המקבוק.

לא מדובר ברעיון חדשני. כוח העיבוד ויכולותיו של הסלולרי מספקות את מה שדרוש למשתמש המחשב הממוצע, אם יחוברו למכשיר מקלדת, עכבר ומסך גדול יותר. חברות אחרות ניסו לספק תחנת עגינה שתהפוך את הסלולרי למחשב נייד, אך הטכנולוגיה טרם תפסה תאוצה. לאפל יש, מהבחינה הזו, יתרון בולט – היא שולטת בכל החומרה ומערכת ההפעלה במכשירים מתוצרתה, מה שהופך את עניין התאימות לפשוט יותר לפתרון. עם זאת, יש לזכור שרוב הפטנטים שרושמת אפל לא הופכים למוצרים כלל, אלא נשארים על רצפת חדר העריכה של מנהלי המוצרים בחברה.

אם תחליט אפל לפתח מוצרים שכאלה, יהיה זה צעד נוסף בדרכה של החברה להנגשה של מוצריה גם לקונים בטווח מחירים נמוך יותר, בדומה לאייפד החדש שהציגה החברה השנה, שמכוון בעיקר לקהל חסכן יותר שטרם התמכר למוצרי התפוח הנגוס.