Android logo

גוגל (Google) שחררה רשמית את מערכת האנדרואיד 7.0 במהדורת 'נוגט' (Android Nougat) לכל מכשירי ה-Nexus התומכים, מה שאומר שכבר כעת יכולים בעלי Nexus 5X, Nexus 6P ו-Nexus 6 של שנה שעברה לעדכן. בקרוב יחלו גם שאר היצרניות לשחרר עדכונים למכשיריהם (מי יקבל ומתי? כאן) וזה הזמן לעמוד אחר החידושים האחרונים של המערכת.

מסך מפוצל

פיצ'ר אותו הציגה סמסונג (Samsung) לראשונה עם סדרת Galaxy Note והגיע בהמשך גם ל-LG G3 ומכשירים אחרים, הוא כעת ברירת מחדל במערכת האנדרואיד 7.0. באמצעותו, נוכל לפצל את המסך ולהציג שתי אפליקציות זו לצד זו במקביל. זה אומר כי נוכל לצפות ב-YouTube בזמן שאנו מצוטטים על כך ב-Facebook, לכתוב מייל בזמן העתקת הנתונים בעת הגלישה בדפדפן האינטרנט ועוד. אפשרות מתבקשת שלדעת רבים הייתה צריכה להגיע מזמן.

חיסכון בחשמל, או בשבילכם: Doze

גוגל הציגה את יכולת החיסכון בסוללה המכונה "Doze" עוד בגרסת האנדרואיד 6.0 'מרשמלו'. בדרך זו, המערכת מנטרלת באופן אוטומטי, אפליקציות ושירותים ומונעת מהם לפעול ברקע כשהטלפון לא בשימוש. באנדרואיד 7.0, גוגל שיפרה את המנגנון עוד יותר.

חיסכון בסוללה באנדרואיד Doze

עם "Doze on the Go", המנגנון החדש יפעל גם כאשר המכשיר בתנועה, כלומר כשהוא בכיס המכנס או בתיק ואנחנו נמצאים בדרכים. כך גם לפרקי זמן קצרים, האפליקציות שברקע יופסקו לצרוך משאבים בלתי מוגבלים. לזה גוגל גם הוסיפה תכונה נוספת המכונה Project Svelte, אשר מונע מאפליקציות להתעורר כאשר הן מזהות שינוי בקישוריות המכשיר (כמו מעבר מרשת WiFi לתקשורת סלולרית).

קרא עוד:  גוגל שינתה את עיצוב החיפוש ובגלל ביקורות תשנה אותו שוב

ישנו גם מצב חיסכון בנתונים (Data saver) וכשהוא מופעל, אפליקציות לא יוכלו לצרוך נתונים ברקע על תקשורת סלולרית.

מציאות מדומה

טרנד המציאות המדומה (VR) שהגיע השנה במלוא ההיקף התבשל אצל גוגל כבר זמן רב, עוד כשהציגה את משקפי Cardboard. בעוד שסמסונג (Samsung) ופייסבוק (Facebook) משקיעות בהתקנים חיצוניים, גוגל מאמינה כי הכל טמון במערכת האנדרואיד ובגרסה 7.0 היא הטמיעה את Daydream VR.

Daydream VR

מדובר בפלטפורמה שתאפשר ליצרניות השונות פתרון כולל, שלא יצריך מהם לפתח משקפיים מיוחדים או לבנות חנות אפליקציות נפרדת. בפוטנציה זה אומר כי כל אפליקציית מציאות מדומה תוכל לפעול על כל מכשירי האנדרואיד ללא צורך בהתאמות מיוחדות, כמו גם המשקפיים יוכלו להיות תואמים לכל מכשיר אנדרואיד שהוא. קל ופשוט.

בלי להוריד אפליקציות

אולי אחד הפיצ'רים שלא זכו לתשומת לב רבה, אבל מדובר בלא פחות ממהפך בכל הקשור לשימוש באפליקציות. Instant Apps יאפשר למפתחים להציע למשתמשים לנסות את האפליקציות גם מבלי להתקין אותם על המכשיר.

איך זה יעבוד? ברגע שהמשתמש נמצא בעמוד האפליקציה בחנות, הוא יוכל ללחוץ על כפתור לפתיחה מיידית של האפליקציה. בלי להוריד מראש, בלי להתקין דבר ובלי לשלם על זה כסף. כך נוכל להשתמש באפליקציה, להבין על מה מדובר ולהחליט אם אנו מעוניינים להוריד אותה למכשיר שלנו. מדובר למעשה בשינוי הגדול ביותר שידעה חנות האפליקציות של גוגל ובכלל וזה מהלך מעניין שעוד ידברו עליו בהמשך.

באותו הקשר, קומפיילר חדש למפתחים (JIT compiler) ישפר את ביצועי האפליקציות והנפח שהן תופסות במכשיר שלנו, כך שעדכונים בחנות יהיו קטנים יותר.

קרא עוד:  סקירה: Tronsmart Element T2 Plus - רמקול אלחוטי מפתיע במחיר וגם בעוצמה

מסך התראות משופר

את וילון ההתראות גוגל ממשיכה לשפר גם באנדרואיד 7.0. יותר ויותר אפליקציות מאפשרות מענה מהיר ישירות משורת ההתראות ומספיקה רק תצוגה מקדימה מבלי לפתוח את האפליקציה. כך נוכל לצפות בתמונות ובתוכן ההודעה ולהגיב בזריזות. מלבד זאת, התראות מקוטלגות כעת תחת האפליקציה שלחה את ההתראה ולא אחד אחד, כך שריבוי התראות לא יגרום לעומס על שורת ההתראות.

עדכונים ברקע

עדכוני המערכת באנדרואיד שונו לחלוטין. במקום להוריד קובץ גדול וכבד, העדכונים יופצו בחלקים קטנים יותר וללא התערבות המשתמש. כאשר יתקבל עדכון, הוא ירד באופן אוטומטי ברקע כשהטלפון מחובר לרשת WiFi ובהפעלה מחדש הבאה, המערכת תתעדכן בעצמה. ממשק מפתח Vulkan 3D יספק ביצועים טובים יותר במשחקים ואפליקציות עתירות גרפיקה.

הדבר מכוון בעיקר להפצות האבטחה החודשיות של גוגל, רכיב קריטי בתהליכי העדכון שהחברה החלה לבצע כבר בשנה שעברה. כך היא מתכננת כי כל מכשיר יעודכן בגרסה האחרונה ללא צורך באישור המשתמש.

חידושים נוספים

1,500 אמוג'י במקלדת של גוגל בהתאם לתקן Unicode 9, ומתוכם 72 חדשים. שינוי גודל האייקונים במסכי הבית ובתפריטים. הגדרת הכפתורים המהירים במסך ההתראות בהתאמה אישית מלאה. ניתן להגדיר רקע מותאם אישית למסך הבית ומסך הנעילה בנפרד. מערכת הצפנת קבצים חדשה (במקום הצפנה לפי בלוקים). Trusted Face יצטרף למנגנון Smart Lock, והוא ימנע נעילה של המכשיר כאשר פני המשתמש מזוהים במצלמה הקדמית.