ל-Android 5.0 Lollipop קיבלנו הצצה לפני כמה חודשים בכנס שערכה גוגל, אז נקראה הגרסא תחת שם הקוד Android L. בשבוע שעבר, באירוע שערכה החברה, היא חשפה את ה-Nexus 6, ה-Nexus 9 וה-Nexus Play, ויחד איתם חשפה גם את Android 5.0 Lollipop במלוא הדרה. אספנו עבורכם את כל החידושים שכזאי לכם להכיר.

התראות ועיצוב
הגרסא החדשה מביאה עמה שיפור מרענן בעיצוב שנכלל בכל רחבי המערכת המכונה Material Design. זוהי שפת עיצוב חדשה המציגה מראה שטוח עם אנימציות רבות, צבעים חדשים ועוד. מעבר לעיצוב, גם קבלת ההתראות קיבלו שיפור נרחב וכעת הן שימושיות הרבה יותר. מעתה, נוכל להשיב להודעות ממסך הנעילה ואף להסתיר את תוכן ההודעה אם נרצה, ניתן לבחור אילו התראות יגיעו ואף לקבוע זמן ספציפי לכניסת התראות. גם בהתראות שמגיעות מאפליקציות חיצוניות ניתן לשלוט, להסתיר את תוכנן ואף לבטלן לגמרי. שיחות שנכנסות לא יפריעו למשתמש מעתה בעת פעולתו, והוא יוכל לענות או לדחות אותן מבלי לעצור את הפעולה אותה הוא עושה. אופציה חדשה היא ברירת התראות לפי פרמטרים שונים, כגון סוג ההתראה והאדם ממנו היא הגיעה. ניתן לבחור אילו התראות יתריעו ואף לגשת לכל ההתראות בלחיצה על בר ההתראות, ואילו במשיכתו עד הסוף יוצגו גם כפתורים לכיבוי והדלקה של הקישוריות והגדרות נוספות.

Android-5.0-Lollipop-Screen-3

סוללה
הגרסה החדשה נחשבת לחסכונית יותר בסוללה על ידי ניהול נכון של היישומים הפועלים ברקע ומלבד זאת, מספקת למפתחים כלים לגבי המשאבים הנצרכים על ידי הסוללה בשימוש באפליקציות כך שיוכלו לייעל אותן בהתאם לצורך (Project Volta). בצד המשתמש נכללת אפשרות חדשה לחסכון בחיי הסוללה וכאשר היא מופעלת בר ההתראות ושורת החיצים הופכת לכתום. מצב זה אמור להוסיף, כך לדברי החברה, עוד 90 דקות של זמן עבודה כפי שנבדק על מכשיר ה-Nexus 5. כעת, זמן משוער לטעינה מלאה מוצג כאשר המכשיר מחובר למטען, וזמן משוער לשימוש עד להטענה הבאה נמצא בהגדרות הסוללה.

קרא עוד:  ארגוני פרטיות לגוגל: הפסיקו שימוש באפליקציות המותקנות מראש

Android-5.0-Lollipop-Screen battery save

שימוש וביצועים
יחד עם שיפור בעיצוב ובסוללה, מבטיחה הגרסא החדשה גם ביצועים טובים יותר, אנימציות מהירות יותר וריבוי משימות ישים יותר, כך שנוכל להפיק את המירב מהמכשיר גם כאשר אפליקציות רצות ברקע. הגרסא החדשה מביאה גם תמיכה במעבדי 64-ביט, כמו ה-Nexus 9, ואף מגיעה עם אפליקציות מובנות שעושות שימוש בארכיטקטורת ה-64-ביט, כדוגמת דפדפן ה-Chrome, לוח השנה, Gmail, Google Play Music ועוד. מעתה ניתן להגיד "OK Google״ והמכשיר יגיב גם אם המסך כבוי. ניתן לקבל תשובות מהירות לשאלות, לשלוח הודעות ואף לקבל הוראות הגעה למקום מסויים.ישנו מנהל משימות חכם המציג את רשימת האפליקציות האחרונות שהפעלנו בכרטיסיות נגללות עם תצוגה מקדימה. בנוסף, בכרטיסיות ניתן להציג אף לשוניות הפתוחות בדפדפן הכרום (Chrome) וגם אם נפעיל מחדש את המכשיר הכרטיסיות ימשיכו ויצגו כל עוד לא החלקנו אותן הצידה.

שיתוף וקישוריות
ניתן ליצור מספר משתמשים במכשיר אחד במידה והוא מריץ את Android 5.0 Lollipop, ובכך לחלוק את המכשיר בין בני המשפחה, לדוגמא, מבלי שכל אחד יצטרך לחשוש למידע האישי שלו. יש גם ״משתמש אורח״, כך שנוכל לתת לחבר להתלהב מהמכשיר החדש שלנו מבלי לחשוש שיחדור לפרטיות ולמידע אישי. ניתן גם לבחור מידע ספיציפי אותו נרצה לשתף בין המשתמשים השונים במכשיר ובכך להיות בשליטה מלאה. הגרסא החדשה גם ממזערת הפרעות במעבר בין רשת אלחוטית לרשת סלולרית, כך שנוכל להתחיל שיחת VoIP (שיחת קול שנעשית על גבי האינטרנט, כדוגמת Skype או Viber) ולעבור מרשת אלחוטית לסלולרית ללא הפרעות בשיחה. מעתה גם ההתחברות לרשתות אלחוטיות נעשית בצורה חכמה יותר, כאשר המכשיר יתחבר באופן אוטומטי לרשתות מזוהות שנעשה בהן שימוש בעבר. הגרסא החדשה גם חסכונית בסוללה כאשר המכשיר מחפש אחר התקן בלוטות׳ שנמצא בסביבה. היא יודעת לזהות מתי הסוללה חלשה ולחפש אחר התקנים בהתאם.

לעבור מהמכשיר הישן לחדש בקלות
תוספת מאוד שימושית ומגניבה היא היא ה-Tap & Go המסייעת לנו לבצע מעבר חלק מהמכשיר הישן לחדש. באמצעותה, נוכל להעביר את המידע האישי כמו הגדרות חשבון ואפליקציות מהמכשיר הישן על ידי הצמדתו למכשיר הישן בקלות ובמהירות בעזרת טכנולוגית ה-NFC, מה שיאפשר להתחיל להשתמש במכשיר חדש באופן מיידי ומבלי להתעסק עם הגדרות ראשוניות כאשר ברקע מתבצעת הורדת האפליקציות. ניתן אם נרצה לשחזר ממכשיר ספציפי מרשימת המכשירים האישיים אשר מחוברים לחשבון הגוגל שלנו. כל זה מתבצע בממשק ההפעלה הראשוני של המכשיר. פשוט וקל.

קרא עוד:  מתקפל בעברית: Galaxy Fold נוחת בארץ באופן רשמי - 7,999 שקלים והוא שלכם

Android-5.0-Lollipop-Screen-2 Tap and go

אבטחה
גם שיפורים באבטחת המכשיר נעשו, לא רק מתחת למכסה המנוע. כעת, ניתן ״לקשור״ את המכשיר למכשיר אחר ובכך ולהשתמש בו כאימות דו שלבי במקרה של איבוד סיסמה או גניבה. לדוגמה ניתן לחבר בין השעון החכם לטלפון או טאבלט לטלפון, כך שאם שכחנו את הסיסמה, ניתן להשתמש במכשיר הנוסף לשחזור. מלבד זאת, גם מי שהפעיל את האימות דו שלבי בחשבון הגוגל שלו לא צריך יותר להזין פעמיים את מספר החשבון והכי המערכת יודעת לזהות זאת ולהציג את המסך בהתאם.

אפשרות שימושית נוספת היא Screen Pinning המאפשרת “לנעול” את המכשיר על יישום מסויים. לדוגמה, כאשר מוסרים את המכשיר לחבר או מישהו ש”רק רוצה לבצע שיחה”, אפשר יהיה לקבוע תחת הגדרות האבטחה מהי האפליקציה שאנו מעוניינים לתת לו הרשאה, וכך אין חשש כי אותו משתמש יחטט לנו בדברים האישיים שלנו. זה גם טוב אגב כנגד שימוש אצל ילדים.

Android-5.0-Lollipop-Screen pin app manager

סוכריה מתוקה
הגרסא החדשה של גוגל היא ללא ספק קפיצת מדרגה משמעותית הן בצד המשתמש והן בצד המפתח. עתיד העדכון של המכשירים של היצרניות לא ידוע עדיין במלואו (הרשימה המעודכנת כאן), אך בקרוב בוודאי נקבל רשימה מפורטת יותר מכל חברה בנוגע למכשירים שלה שיקבלו את העדכון. עד אז לא נותר לנו אלא לקנא בבעלי ה-Nexus, שיקבלו את העדכון, כך נראה, כבר בשבועות הקרובים. פרטים נוספים אודות Android 5.0 Lollipop ניתן לראות באתר הרשמי של החברה.

תמונות: TGspot, phandroid, AndroidPolice