אם רוצים ואם לא, העולם הטכנולוגי ממשיך להתקדם בלי עצור, בכל היבט כמעט. לדוגמה, בהיבט של חיבורים לטלפונים וגם למחשבים – מוצרים רבים עברו, ועוברים, מחיבור USB Type A סטנדרטי ל-USB Type C. בטלפונים זה כבר קורה למעלה משנתיים, וגם במחשבים זה לאט לאט הופך לסטנדרט. זה, בפני עצמו, היווה בשבילנו סיבה מספיק טובה לבדוק את ADATA SE730H – כונן SSD קטן מדים שמיועד לשמש כגיבוי המתחבר לטלפון, אבל וגם למחשב.

הגודל כן קובע

אם חשבנו שהכונן SanDisk Extreme Portable שבדקנו לאחרונה הוא קטן, אז SE730H הצליח להוכיח שאפשר לדחוס עוד יותר בפחות מקום, ובמקרה שלו זה אומר לתוך גוף שמידותיו 7.2×4.4 ס"מ בלבד, בעובי של 44 מ"מ ועם ובמשקל 33 גרם. במידות כאלו הוא מאוד נוח לנשיאה בכיס המכנס אפילו אם הוא מחובר לטלפון לפרק זמן ארוך מהרגיל.

הכונן מגיע בעיצוב מתכתי במספר צבעים. הוא בנוי היטב וחזק למדי, כך שגם בנפילות לא יקרה לו דבר פרט לשריטות במעטפת האלומיניום. הוא גם חסין למים ואבק בתקן IP68 ומסוגל לשרוד גם בעומק של עד 1.5 מטר, שזה לטעמנו דבר חשוב למדי בכל הקשור לאחסון חומר רגיש בכונן. בבדיקה שלנו הוא גם שרד צלילה בכיור למשך 5 דקות, עם זאת הדבר מצריך כי הכיסוי פלסטיק בדופן יהיה סגור באופן הרמטי. צריך גם לייבש אותו לחלוטין לפני חיבור למחשב או לטלפון.

חיבור ה-USB C נמצא מאחורי כיסוי הפלסטיק שנמצא בדופן. בתוכו נמצאת גם נורית חיווי בצבע ירוק, המופעלת מיד בחיבור הכונן להתקן חיצוני. היא נועדה לחיווי מצב הכונן ומאפשרת למשתמש לדעת מתי מתבצעת העתקה או קריאה מהכונן, כדי להימנע בזמן עבודה

ביצועים

SE730H מגיע בנפחים של 256 ו-512 גיה-בייט או 1 טרה-בייט והוא בין הראשונים בתחום הכוננים הניידים להשתמש בטכנולוגיית 3D NAND, זאת בהשוואה לטכנולוגיית 2D NAND המסורתית. מבחינת המשתמש הדבר מתורגם לביצועים גבוהים במחירים נגישים הרבה יותר.

הכונן תומך ב-USB 3.1 דור 2 ומגיע עם כבל USB C משני הקצוות. זה יתרון למי שמחבר את הכונן לטלפון תומך USB C, אבל חסרון למי שמתכנן לחבר אותו למחשב בו היצרנית לא סיפקה מחשב USB מודרני. זה אומר שצריך להצטייד מראש בכבל USB A ל-USB C. היה נחמד אם ADATA היו מצרפים מתאם קטן כדי לפתור את הבעיה.

הוא מגיע מאותחל בתצורת NTFS המתאים לשימוש במחשבי Windows, אך ניתן לאתחל אותו גם ל-APFS או exFAT עבור משתמשי מקינטוש במקרה הצורך.  הוא גם תומך בתצורת +HFS הישנה יותר של מחשבי אפל.

מבחינת ביצועים, מחבר USB 3.1 דור שני מסוגל באופן תיאורטי לאפשר העברת נתונים בקצה מרבי של 10 גיגה-ביט/לשנייה. היצרנית מבטיחה לספק מהירות כתיבה/קריאה בקצב של עד 500 מגה-ביט/לשנייה, בהינתן מצב עבודה מיטבי וסביבת עבודה תואמת, כלומר מחשב שתומך ב-USB 3.1 שבו גם כונן SSD שיכול לעבוד במהירות גבוהה יותר מהנתונים הללו בעבודת כתיבה או קריאה סדרתית.

אנו בדקנו את SE730H בחיבור ישיר למחשב עם Windows 10 דרך יציאת USB 3.1 Gen2. תוצאות הבדיקה  של CrystalDiskMark הראו מספרים מעט שונים מההצהרה המקורית של החברה: 439 מגה-בייט/לשנייה בקריאה ו-419 מגה-בייט/לשנייה בכתיבה. בבדיקה שביצענו עם יישום ATTO Benchmark המצב דומה: 428 מגה-בייט/לשנייה לעומת 420 מגה-בייט/לשנייה בכתיבה לכל היותר. בבדיקת העתקה פשוטה של קובץ בנפח 2 גיגה-בייט, זמן העתקה לא עלה על 6 שניות במהירות ממוצעת של 350 מגה-בייט/לשנייה.

בחיבור לטלפון, המספרים נמוכים יותר. בבדיקת העתקה שביצענו עם OnePlus 6T קיבלנו מהירות ממוצעת של 40 מגה-בייט/לשנייה. זה בהחלט רחוק מהמספרים שראינו במחשב והסיבה לכך אלו מגבלות המכשיר ומהירות הכתיבה לאחסון הפנימי. לא משהו שלדעתנו צריך להטריד יותר מידי את המשתמש.

השורה התחתונה

כאשר מחפשים פתרון לגיבוי קבצים, חשוב שהוא יהיה נייד ונוח לשימוש. במקרה של ADATA SE730H, הוא מצליח לספק את שתי הדרישות הללו, כאשר הוא מתחבר בזריזות לכל טלפון אנדרואיד תומך ומאפשר גיבוי בזמן מיידי. גודלו הקטן מאפשר לקחת אותו לכל מקום ולהעביר קבצים בקלות מהמחשב לטלפון או מטלפון אחד לאחר.

הוא מעוצב ובנוי היטב, יש לו חסינות למים ואבק שזה חשוב לדעתנו והוא גם מספק ביצועים טובים. אמנם קצת פחות מהמפרט והוא גם וודאי לא מהכוננים המהירים בשוק, אבל בהחלט הוא מספק פתרון כולל טוב ובמחיר סביר בהחלט.

מחירו של ADATA SE730H הוא החל מ-99 דולרים (כ-380 שקלים לפני מיסים) לדגם 256 גיגה-בייט.

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.