בקצרה
SanDisk Extreme Portable SSD הוא כונן קטן נייד ונוח, אבל חשוב יותר שהוא גם עמיד בפגעי מזג האוויר. הוא מספק מהירות גבוהה של העתקה כמו גם שימושיות נוספת עם טלפונים ניידים. החסרון העיקרי שמצאנו הוא בכבל שאותו נדרש לקחת עימנו לכל מקום.
אהבנו
קטן וקל לנשיאה
מהיר בביצועים
עמיד בנפילות
פחות אהנו
אין היכן לאחסן את הכבל
מחיר מומלץ

השימוש בכוננים ניידים לגיבוי, וגם העברת מידע ממקום למקום, נפוץ ביותר והסיבות כך ברורות מאליהן עבור כל מי שצריך או רוצה לגבות חומרים מהמחשב וגם לדאוג שהם לא יישארו ביחד, זה ליד זה. אולי הניוד אינו כל כך מומלץ כשמדובר שמדובר בכוננים מכניים, אולם לאחר שכוננים המבוססים על זיכרון הבזק נכנסו לתמונה, זה כבר עניין אחר. הם עמידים יותר, מהירים יותר, ובדרך כלל גם קטנים יותר – ובוודאי שוקלים פחות בהשוואה לכוננים מכניים דומים. יש גם מי שלוקח את זה לאקסטרים: Extreme Portable SSD של סנדיסק (SanDisk) מבטיח עמידות יוצאת דופן מבלי להתפשר על הביצועים. בדקנו.

כונן שונה

Extreme Portable SSD הוא כונן גיבוי קטן למדי וכפי שכבר הכרנו בדור הקודם – צורתו שונה מהמקובל, והיא ממש לא סטנדרטית. אורכו הוא כ-9.6 ס"מ ורוחבו לא עולה על 5 ס"מ ואילו עוביו קצת פחות מ-0.9 מ"מ. כלומר הוא קטן מכל טלפון ממוצע, וזה אומר שהוא נכנס בקלות לכיס המכנס.

כמוצר המיועד לשימוש מחוץ לבית, הוא מחופה בסיליקון נעים למגע ובחלק העליון יש פלסטיק קשיח בעל טקסטורה מחוררת. הדבר נועד להגן על הכונן במקרה נפילה מגובה רב, עד 2 מטר ליתר דיוק, מבלי שיקרה לו דבר. כך אפשר לצאת איתו לשטח ולא לחשוש שמא התוכן בתוכו ייפגע.

כונן SanDisk Extreme Portable SSD מחובר למחשב

מלבד זאת, אחת היכולות ש-Extreme Portable SSD מציע, ולא הייתה בקודמו, היא עמידות בפני השפרצות מים ואבק בתקן IP55. מה שאומר שגם אם יורד גשם אין כל חשש כי החומר בכונן ייפגע – כשהוא מנותק מהמחשב כמובן. עם זאת, יש צורך בייבוש מוחלט לפני השימוש במקרה של מגע עם מים.

קרא עוד:  סקירה: Cowin KY02 - אוזניות נטולות חוטים לכולם

בחלק העליון יש גם מקום לתופסן קטן הנועד לקשירת הכונן לתיק או למכנס ובחלק התחתון נמצאת כניסת ה-USB-C המיועדת לחיבורו למחשב.

מהיר בעבודה

את Extreme Portable SSD סנדיסק מציעה במספר נפחים בין 256 גיגה-בייט עד 2 טרה-בייט. הוא מתאים לשימוש במחשבי Linux ,Windows ו-Mac והוא מתחבר בעיקרון למחשב התומך בתקן USB 3.1 בדור 2 או Thunderbolt 3.

הוא מגיע עם כבל ישיר מ-USB C ל-USB C, אותו ניתן לחבר הן למחשבים בעלי החיבור המודרני, אבל גם לטלפונים ניידים. כך ניתן לגבות ולהעביר תכנים בין מכשירים בקלות ובמהירות, זאת במידה והם תומכים ב-USB OTG, וזה נכון עבור רוב מכשירי האנדרואיד כיום. עם זאת צריך לציין כי שימוש בחיבור ישיר לטלפון גם גורם לזלית סוללה מוגברת, כך שלא מומלץ להשאירו מחובר למשך זמן ממושך.

כונן SanDisk Extreme Portable SSD מחובר לתיק

לצורך שימוש בחיבור USB סטנדרטי, סיפקו סנדיסק יחד עם Extreme Portable SSD גם מתאם קטן אותו ניתן לחבר לאחת מקצוות ה-USB C. אולם, הצורך בנשיאת הכבל לכל מקום קצת מציק, וזה פוגע ביתרון הגודל של הכונן. זו בעיה גורפת בכל הכוננים הניידים, אבל, היינו שמחים אם היה פתרון אחר בדמות יציאת USB שיוצאת היישר מהכונן או רעיון שקצת יוצא מהקופסה.

מבחינת ביצועים, בחברה מבטחים כי Extreme Portable SSD מסוגל להגיע למהירות כתיבה וקריאה מרבית של 550 מגה-בייט/שנייה, בתנאי מעבדה. אנחנו בדקנו את הכונן בסביבת מחשב מודרני בו מותקנת מערכת ההפעלה Windows 10 וכולל חיבור USB 3.1 וכונן SSD NVMe מולו בוצעה הבדיקה כדי להגיע למיצוי היכולות. את הבדיקה ערכנו עם יישום ATTO Disk Benchmark, CrystalDiskMark והעתקה רגילה של קובץ בנפח 4 גיגה-בייט.

כונן SanDisk Extreme Portable SSD מחובר לטלפון OnePlus

בשורה התחתונה, התוצאות שקיבלנו מרשימות למדי. עם יישום Atto הגענו למהירות קריאה רציפה (Sequential) של 561 מגה-בייט/שנייה ואילו בכתיבה למהירות של 534 מגה-בייט/שנייה. ב-CrystalDiskMark התוצאות היו דומות, ובאופן המירבי הגענו למהירויות של 564 מגה-בייט/שנייה בקריאה ו-499 מגה-בייט/שנייה בכתיבה.

בדיקת ATTO ל-SanDisk Extreme Portable SSD

אבל המספרים הללו כנראה פחות רלוונטיים לרוב המשתמשים שכן העבודה עם הכונן תתבצע בהעתקת נתונים פשוטה ממקום אחד למקום אחר, כך שהכתיבה/קריאה בכונן תתבצע בעבודה אקראית ולא סדרתית. מכיוון שכך ביצענו גם בדיקה שכזו באמצעות קובץ בנפח 18 גיגה-בייט הגדול מנפח הזיכרון המקומי של המחשב על מנת שלא ינצל את מהירות זיכרון העבודה לשיפור הביצועים. בבדיקת קריאה מהכונן, כלומר העתקת נתונים, קיבלנו נתון מרשים ויציב של 360 מגה-בייט/שנייה בממוצע. בכתיבת נתונים, כלומר העתקה מהמחשב אל הכונן קיבלנו מהירות יציבה של 200 מגה-בייט בשנייה. זה בהחלט לא רע.

קרא עוד:  הטלוויזיה עוברת לאינטרנט: בדקנו את +Yes ולא התאכזבנו, רק מהמחיר

בשימוש עם טלפון, הנתונים כמובן משתנים ובבדיקה שלנו עם OnePlus 6T קיבלנו מהירויות של 36 מגה-בייט/לשנייה בקריאה ו-32 מגה-בייט/לשנייה בכתיבה.

סנדיסק ממשיכה לצרף לכוננים שלה את היישום SecureAccess V3 שבאמצעותו אפשר להצפין כל תוכן רגיש ולהפוך אותו ללא קריא למי שאין ברשותו את הסיסמה. מדובר בתוכנה שאינה דורשת התקנה ופועלת ישירות מהכונן במחשבים מבוססי Windows או Mac וכל שהיא דורשת הוא להגדיר את הסיסמה הרצויה ולבחור את הקבצים שמעוניינים להצפין. היא נראית כמו סייר קבצים סטנדרטי למדי והיא פשוטה להפעלה. לאחר בחירת הקבצים הרצויים מהמחשב, התוכנה מעתיקה אותם לתוך הכונן הנייד, אל תיקייה ייעודית, ומקודדת אותם באופן שרק דרכה יהיה ניתן לצפות בהם ולפתוח אותם.

השורה התחתונה

SanDisk Extreme Portable SSD הוא כונן קטן נייד ונוח, אבל חשוב יותר שהוא גם עמיד בפגעי מזג האוויר. הוא מספק מהירות גבוהה של העתקה כמו גם שימושיות נוספת עם טלפונים ניידים. החסרון העיקרי שמצאנו הוא בכבל שאותו נדרש לקחת עימנו לכל מקום.

יש עוד מתחרים בקטגוריה כמו ADATA SD700 או Glyph Atom, אבל במחיר SanDisk Extreme Portable SSD הוא כנראה האטרקטיבי ביותר. מחירו מתחיל ב-415 שקלים לדגם ה-256 גיגה-בייט ואילו מחירו של דגם ה-1 טרה-בייט כבר קופץ ל-1,599 שקלים.

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.