באופן כללי, אנחנו לא בעד להסתובב עם קבצים חשובים בכוננים ניידים. הם לרוב פגיעים יותר ורגישים לנפילות וכתוצאה מכך לאיבוד מידע בקלות רבה מידי. אבל לעיתים יש צורך בהעברת קבצים בין אם לצורך גיבוי או להעתקה למקום אחר ואם כבר עושים זאת, עדיף שזה יהיה עם כונן שגם עמיד יותר. כזה הוא SD700 של חברת ADATA שלקחנו לבדיקה.

ניידות לפני הכל

SD700 הוא כונן נייד קטן מידות, שגודלו 8 על 8 ס"מ ומשקלו 75 גרם בלבד, מה שהופך אותו לידידותי מאוד לנשיאה ולאחסנה בתיק או בכיס המכנס. הוא מגיע מחופה בסיליקון עם בליטות קטנות, המספקות לו הגנה כנגד נפילות זאת כחלק מעמידות הכונן בתקן הצבאי המחמיר MIL-STD-810G. החברה אומרת כי הכונן נבדק בנפילה מגובה של 1.2 מטר ב-26 נפילות מזווית שונות.

לצלול איתו לבריכה כנראה שלא היינו מנסים, אבל SD700 חסין למים ואבק בתקן IPX8 המבטיח לו יכולת עמידה של עד 60 דקות לעומק של כמטר, כך שאין לו בעיה לשרוד גם בגשם זלעפות. לשם כך חיבור ה-USB שבתוכו סגור במכסה סיליקון המספק אטימות מלאה. הוא גם חסין כנגד אבק וחול בתקן IP6X, כל עוד המכסה סגור כמובן.

הכונן מגיע בנפחים של 256, 512 גיגה-בייט או 1 טרה-בייט.

מהיר בעבודה

בניגוד לדגם HD710M שבדקנו, שגם הוא מבטיח עמידות יוצאת דופן לעבודה גם בשטח, ה-SD700 הוא כונן מסוג SSD, כלומר כונן המבוסס על טכנולוגיית זיכרונות הבזק מסוג 3D Nand. זה כשלעצמו מספק לכונן יכולת ביצועים טובה מאוד והחברה מבטיחה מהירות כתיבה וקריאה עד 440 מגה-ביט בשנייה.

כונן SD700 מותאם לתקן USB 3.1 האחרון. הוא מסוגל לפעול על כל סוגי מערכת הפעלה כמו Windows, Mac OS, Linux וגם Android. מתחת למכסה הסוגר ממוקם חיבור ה-USB אליו מחברים את הכבל הקצר המסופק עימו באריזה.

אנחנו בדקנו את הכונן אצלנו במחשב בחיבור ישיר, כלומר ללא רכזת USB או כבל מאריך. השתמשנו בתוכנת CrystalDiskMark הנחשבת לבין תוכנות בדיקת הביצועים הטובות כיום. בבדיקה שהרצנו קיבלנו מהירות של 370.3 מגה-בייט בקריאה ו-361.6 מגה-בייט בקריאה. מספר מעט נמוך יותר בהשוואה לנתוני הכונן. לא משהו חריג וייתכן כי זה קשור גם למגבלות הטכניות של המחשב, אבל בהחלט היינו שמחים  אם המספר היה מעט יותר גבוה.

בדיקה נוספת שערכנו היא מהירות העתקה בפועל, שכן CrystalDiskMark בוחנת העתקה וכתיבה סדרתית (Sequential) ולא רנדומלית כפי שקורה בהעתקה רגילה. השתמשנו בקובץ בנפח 9.6 גיגה-בייט והעתקנו לכונן ה-SD700 מכונן SSD אחר המותקן במחשב. מהירות העתקה הייתה 260 מגה-בייט בשניה וזו נשמרה לכל אורך העתקה שארכה כ-35 שניות.

השורה התחתונה

כונן SD700 של ADATA נוח מאוד לשימוש. הוא קטן, קל משקל ונוח לנשיאה לכל מקום. היתרון המהותי שלו על פני כוננים אחרים הוא ביכולת שלו לשרוד לאורך זמן, כך שהוא "סתם" שוכב בתיק ונע ממקום למקום, אפשר להיות רגועים כי כלום לא יקרה לחומר שבתוכו.

הביצועים שלו טובים מאוד בהשוואה לכונן מכאני וכמו גם הוא אינו דורש מתח חיצוני, כך שמספיק רק חיבור כבל בודד כדי להתחיל ולעבוד איתו. יתרון נוסף שניתן להשתמש בו בכל מערכת הפעלה, גם בחיבור להתקני אחסון במזרימי מדיה או אפילו בטלפונים.

מחירו של SD700 הוא 91.99 דולרים לנפח 256 גיגה-בייט, או 395 שקלים בקירוב עם משלוח ומיסים עד הבית. עבור נפח 512 גיגה-בייט מחירו הוא 179.99 דולרים, או 1 טרה-בייט בעבור 369.99 דולרים, אולם שני הדגמים האחרונים אינם נשלחים לישראל. בארץ הוא משווק דרך היבואן גטר-טק.