אין כמעט משתמש מחשבים אחד שבאיזשהו שלב בחייו לא השתמש בהתקן אחסון חיצוני לגיבוי והעברת מידע. אבל מה קורה חלילה אם אותו התקן נשמט מהידיים ונופל ארצה או גרוע מכך – נרטב? קשה לדעת מה תהיה התוצאה הסופית, כי בכל כונן יש לפחות חלק אחד שיכול להתפרק מהמקום בעקבות חבטה הגונה או להספיק לתפקד בגלל שטיפת מים חדרה לאזור שלו. זו סיבה טובה מאוד להיות, ואין דבר כזה בלקסיקון להיות מוגנים יותר, כי כל המרבה הרי זה משובח – לפחות בשמירה על המידע היקר לנו. HD710M Pro של ADATA הוא כונן נייד קשיח מהסוג המוגן, ועל פניו הוא יכול לספק את השקט הנפשי המבוקש.

מוכן לשדה הקרב

ככונן שצריך לספק הגנה מורחבת HD710M Pro מגיע עם חיפוי גומי עבה, ואפילו עבה מידי. צבעי השחור, חום וירוק המשולבים בחיפוי מזכירים את המראה המסוגנן של מוצרים צבאיים וזה לא במקרה, שכן הוא עמיד בזעזועים קשים ומסוגל לשרוד נפילה מגובה של 1.5 מטר, ולא משנה באיזו זווית הוא פוגע בקרקע.

אבל HD710M Pro מסוגל יותר מלשרוד נפילות. כי שנרמז בהתחלה, הוא גם לא חושש במיוחד ממים, כי הוא מסוגל לשרוד גם צלילה עד לעומק של 2 מטרים למשך 60 דקות, וזאת בזכות עמידה בתקן IPX8. משמע גם אם הוא נרטב או נפל לבריכה הוא יוכל להמשיך ולפעול. מלבד זאת הוא עמיד בחדירת אבק בתקן IP6X, מה שאומר שאפשר לקחת אותו גם לעבודה בשטח פתוח.

קרא עוד:  כמה זיכרון נדרש כדי לפתוח 6,000 לשוניות בדפדפן הכרום? יותר ממה שחשבתם

התכונות הללו מעניקות מידע רבה של שקט נפשי כאשר נושאים את הכונן בתיק ומתניידים איתו ממקום למקום, כי החשש החשש העיקרי הוא שהכונן יקבל פגיעה לא מכוונת, ופגיעה פיזית יכולה לגרום למידע להפוך ללא קריא.

נראה שגם לעיצוב הכונן הוקדשה מחשבה רבה. זה בא לידי ביטוי, לדוגמה, בכיסוי הפלסטיק המכסה את חיבור ה-USB אשר נועד למנוע כניסת נוזלים ואבק, אשר מחובר למעטפת בשרוך קצר כדי שבטעות לא יאבד. את הכבל הקצר לחיבור למחשב ניתן להצמיד למסגרת סביב הכונן, בה יש שקע המאפשר להדק את הכבל כדי שלא יהיה צורך לחפש אחריו בזמן שהוא אינו בשימוש.

יוצאים לשטח

HD710M Pro מתחבר למחשב Windows או Mac בחיבור USB 3.1 מהיר. הוא כונן קשיח מכני זה, וזה כשלעצמו הופך אותו לרגיש יותר לנפילות. הוא גם איטי יותר, כמובן, לעומת כונן SSD אבל מצד שני זה גם מה שגורם לכך שגם בנפחים גדולים – והוא זמין בתצורות של 1, 2, 3 ו-4 טרה-בייט – הוא יחסי זול.

זו הסיבה אולי כי לכך שבדף הנתונים של המוצר לא התמקדה החברה בביצועי הכונן, אבל אנחנו לקחנו אותו למספר בדיקות שונות כולל בדיקת שטח אמיתית (בוידאו בהמשך). את הכונן חיברנו למחשב ביציאת USB 3.1 וביצענו בדיקות ביצועים. ב-CrystalDiskMark בבדיקת כתיבה/קריאה אקראית, קיבלנו מהירות קריאה של 109.9 מגה-בייט/לשנייה וכתיבה במהירות של 75.07 מגה-בייט/לשנייה, שזה לא רע בכלל בהתחשב במגבלות של דיסק מכני וחיבור USB.

קרא עוד:  תקלת עדכון חדשה ב-Windows 10: דיוקן המשתמש נעלם

ביישום HD Tune ביצענו בדיקת ביצועים לקובץ בנפח של 10 גיגה-בייט. קצב העברת הנתונים הממוצע היה 114.8 מגה-בייט/בשנייה, והכונן שמר על מהירות קבועה. שוב, אלה אינם מספרים שאנו רגילים אליהם בכונני SSD, אבל זה בהחלט סביר לכונן מכני.

מלבד בדיקות הביצועים, יצאנו עם הכונן לשטח, ובדקנו עד כמה הוא עמיד. תחילה זרקנו את הכונן מגובה של כ-1.5 מטר על חול. לאחר מכן גם כיסינו אותו בעוד קצת חול ולבסוף גם שטפנו אותו עם מים. אה, וגם הכנסנו אותו לכיור מלא מים.

בסופו של תהליך ייבשנו את הכונן וחיברנו למחשב שוב כדי לבדוק מה מצבו. הפלא ופלא – כל התוכן נותר והוא עבד כשורה, כולל בדיקות העתקה שביצענו שוב וקיבלנו את אותם התוצאות.

בשורה התחתונה

HD710M Pro של ADATA עושה מה שהוא מבטיח ומיועד בעיקר למי שנוהג להשתמש בכונן חיצוני לצורך גיבוי והעברת מידע וחושש שמה הוא ייפגע. עם זאת, לא מדובר בכונן מהיר במיוחד אבל הוא זול יחסית. מחירו מתחיל מ-96.99 דולרים לנפח 1 טרה-בייט (כ-340 שקלים) ומגיע עד 149.99 דולרים לנפח של 4 טרה-בייט (כ-530 שקלים) לפני מיסים ומשלוח.

וידאו: גם בבית גם בשטח עם HD710M Pro