כתיבה: אליהו טוקר, תומר גרובר וחן ינוביץ

ה-Wi-Fi איטי מדי או סובל מהפרעות קליטה? הנה המדריך שיעזור לכם לשפר את הגלישה

1. עשו זאת בעצמכם: בצעו בדיקת מהירות בכבל הרשת

 האינטרנט יכול להיות איטי בגלל תקלה או בגלל שאתם גולשים בחבילה במהירות נמוכה שלא תואמת את הצרכים שלכם. בדיקת המהירות צריכה להתבצע בשלב בו אין עומס על הרשת: חשוב לוודא שאין משתמשים נוספים שמחוברים לרשת ושלא מבצעים בה פעילות בזמן הבדיקה (כמו צפייה בסרטונים או הורדות למיניהן) וכמובן ששאר העמודים סגורים. מומלץ מאוד לבצע את הבדיקה כשהמחשב מחובר ישירות עם כבל (רצוי עם כבל הרשת המסופק בערכת הנתב האלחוטי) וזאת כדי לקבל מושג על הנתונים המקסימליים של מהירות הגלישה. תקשורת ישירה בין המחשב לנתב תספק תמונת מצב מדויקת יותר על נתוני הגלישה.
אם הנתונים תואמים את חבילת הגלישה אז האינטרנט איטי כי זאת החבילה שבחרתם, אם  הנתונים לא תואמים, כנראה שיש בעיה בנתב. אחרי בדיקה זו, אפשר לבדוק שוב ממחשב נייד או טאבלט, ממקומות שונים בבית ולהשוות תוצאות. לבדיקת מהירות הגלישה שלכם >>

2. לוקיישן לוקיישן לוקיישן: הציבו את הראוטר במיקום אסטרטגי

אין הרגשה מבאסת יותר מ-Wi-Fi שמאבד את הצפון. תשאלו את הסטודנט לפיזיקה ג'ייסון קול שהחליט לקחת את בעיות האינטרנט שלו צעד אחד קדימה, הכניס את כל הפרמטרים ל"משוואת הלמהולץ" (משוואה שימושית בפיזיקה בתחום הגלים) וגילה כמה תובנות מעניינות (ועל הדרך גם פיתח אפליקציה שמאפשרת לכם לקבל תמונת מצב של ה-Wi-Fi שלכם בבית). אז איפה צריך למקם את הראוטר?
מקמו את הראוטר האלחוטי במיקום מרכזי וגבוה ככל האפשר על מנת לקבל אותות טובים יותר – ארון או מדף יעשו את העבודה.

  • הימנעו מפינות, דלתות, קירות גבס וקירות בטון – מקמו את הנתב כך שיהיו כמה שפחות פינות וחסימות. דירות עם הרבה פינות ודלתות נוטות לסבול יותר מניתוקי רשת והפרעות. קירות גבס וקירות שעשויים מבלוקים סופגים חלק נכבד מהקרינה האלחוטית מה שמשפיע על איכות הרשת האלחוטית בבית.
  • הימנעו ממכשירי חשמל אלחוטיים באזור הקרוב למחשב ולנתב –אלו ייצרו הפרעות בשידור האלחוטי. זה כולל את המיקרוגל והטלפון אלחוטי (שמשדרים אותות אלקטרו-מגנטיים באותה עצימות של הראוטר האלחוטי).
  • התרחקו ממתכות, חלונות ומראות – מסתבר שכל המשטחים הללו סופגים אותות Wi-Fi ומשפיעים על השדה האלקטרו-מגנטי, אז המטבח למשל, הוא לא אידאלי.
  • מיקום האנטנה (במידה ויש אחת כזאת)  – העמידו את האנטנה במצב אנכי כדי לקבל אותות רחבים, ובמצב אופקי אם יש צורך באותות שיעלו למעלה או ירדו למרתף.

רוצים לגלוש מהר יותר וללא הפרעות? הצטרפו לחבילת אינטרנט הכל כלול של בזק  ותיהנו  משירותים מתקדמים ותשתית עד 100 מגה

How wifi works
3. התקדמו טכנולוגית: הכירו את AC, התקן החדש לרשתות אלחוטיות

לאחר שהצבתם את הראוטר במיקום הנכון, הגיע הזמן להתייחס לנושא הציוד.
ממש כמו שאתם מחליפים נעליים כי הן הפכו לבלויות, קונים בגדים חדשים כי הישנים לא בצו האופנה או משדרגים את הסמארטפון – כך גם עם הטכנולוגיה של הראוטר שמשתפרת כל שנה.

עד היום, התדר העיקרי שנעשה בו שימוש ברשתות אלחוטיות בארץ היה 2.4 ג'יגה-הרץ (תקן (N. לאחרונה הגיע לארץ הדור החדש של הנתבים Dual Band, שהוא בעצם התקן החדש של רשתות ה-Wi-Fi הביתיות שהגיע לארץ, התקן ה-5 במספר, תקן AC.

ראוטר Dual Band AC מאפשר חיבור לשתי רשתות אלחוטיות בו זמנית בתדרים נפרדים. הוא מסוגל להגיע למהירויות גבוהות יותר ולמנוע את הפרעות הגלישה שהיו בעבר.

2009-wifi-80211n-logo
האבולוציה של הרשתות האלחוטיות

4. הורידו או פצלו את העומס שנגרם מחיבור מספר מכשירים במקביל

למשק בית בישראל יש בממוצע 5 מכשירים חכמים המחוברים לרשת האינטרנט במקביל, והשילוב הזה מעמיס על הראוטר. מה אפשר לעשות?

לעבור לראוטר עם שתי רשתות אלחוטיות כמו ראוטר בטכנולוגיית AC שפועל בשני תדרים, (תדר 5 ג'יגה-הרץ שנחשב לתדר נקי מהפרעות) מה שמאפשר תקשורת מהירה ואיכותית יותר (מומלץ לצפיה בסטרימינג באיכות HD ו- 4K, מוזיקה בסטרימינג, משחקים און-ליין ועוד). אופציה נוספת היא לעבור למכשיר Bspot החדש של בזק שמאפשר לשפר את איכות הגלישה על גבי רשת הטלפון בכל חלקי הבית (גם במקומות ללא קליטה כמו מרתף וממ"ד).

רוצים לגלוש מהר יותר וללא הפרעות? הצטרפו לחבילת אינטרנט הכל כלול של בזק  ותיהנו  משירותים מתקדמים ותשתית עד 100 מגה

הכתבה נכתבה בשיתוף בזק