את המערכת של אובונטו (Ubuntu) למובייל כבר ראינו ואף סיקרנו בעצמנו בעבר. נראה כי משנה לשנה, קנוניקל (Canonical), הגוף העצמאי העומד מאחורי פיתוח המערכת מצליח להשתפר משנה לשנה, ונדמה כי הפעם יש להם (סוף סוף) מוצר אמיתי ביד.

בביתן של קנוניקל בכנס המובייל MWC 2015 בברצלונה פגשנו קבוצה של חבר'ה חדורי מוטיבציה: "אנחנו נצליח לכבוש את השוק" הם אמרו. בביתן כבר הוצגו שני מכשירים, האחד הוא Aquaris E4.5 מבית חברת BQ הספרדית שכבר החל להימכר באופן ישיר (169,90€), ואילו השני, מכשיר מבית היצרנית הסינית מייזו (Meizu), שאת מכשיריה אנחנו כבר מכירים טוב מאוד בישראל. למעשה, המכשיר שהוצג הוא אותו אחד שכבר סקרנו כאן לאחרונה, ה-Meizu MX4 רק שהפעם הוא הריץ את הגרסה העדכנית ביותר של Ubuntu Mobile.

באה לעבוד
המערכת החדשה-ישנה היא בהחלט נושא מעניין לשיחה, שכן אם מסתכלים על שלל המערכות המתחרות הנוספות, היא מבין היחידות שבאמת מסוגלת להתחרות כנגד אנדרואיד ו-iOS (סליחה, גם Windows Phone). כבר בעת השימוש הראשון שלנו איתה ניתן להבחין כמה קל העבודה איתה. החל משורת ההתראות המאובזרת, תפריט הקיצורים הנחשף בהחלקה לימין (הדומה לזה הקיים במערכת השולחנית) ועד למסך היום שבו מוצג לנו תקציר יומי, יישומים פופולריים וגישה לשאר הגדרות המערכת. הממשק עצמו צבעוני, מהנה, מהיר וחלק להפליא.

ubuntu_meizo_mx4_2

ויש גם עברית: בבדיקה שלנו על המכשירים במקום, העברית מתגלה, היא כחלק מברירת המחדל של המערכת, כך שברגע ששיננו את שפת הממשק שלה לעברית, נוספה לנו גם מקלדת מלאה, וכל התפריטים, ההגדרות וכו' שונו והותאמו לעברית כולל יישור לימין, דבר שכזכור לקח הן לאנדרואיד והן ל-iOS שנים לעשות בשבילנו. גם אפליקציות בהחלט לא חסר, וכבר ראינו בחנות שלל לא קטן של יישומים להורדה, כולל עבור הרשתות החברתיות השונות, ניווט ועוד.

את המערכת קנוניקל כבר מאפשרת להוריד למספר מכשירי נקסוס שונים, אבל אלו רק מעין גרסאות בטא, הוכחת יכולת של המערכת. אנחנו בהחלט מצפים לראות מהם משהו שיכול להתאים למגוון גדול יותר של מכשירים, כפי שיש רומים עבור מכשירי האנדרואיד וגם לצפות ולראות יצרניות נוספות מנסות את מזלן עם המערכת החדשה, כי לנו היא בהחלט נראית כאפשרות מעניינת ובעלת פוטנציאל לא קטן להיכנס לשוק.

וידאו: כך נראית אובונוטו בעברית

שתף:
-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.
 • Nosat

  אפליקציות הן הדבר החשוב ביותר. תראו את סמסונג עם מערכת ההפעלה Tizen למובייל או מייקרוסופט עם Windows Phone.
  שתיהן מערכות הפעלה חסרות סיכוי בגלל מיעוט אפליקציות רלוונטיות.
  וגם אלו הקיימות נראות פשוטות ומייושנות לעומת הגרסאות באנדראויד ו iOS.
  כרגע אני לא רואה אפשרות אמיתית לאובונטו לצאת הפרסום רחב הכיף שיוביל מפתחים ומשתמשים לאמץ את מערכת ההפעלה החדשה. עובדה שגם סמסונג ו מייקרוסופט נכשלים בזה.

 • עוד

  אם יאפשרו אפליקציות של אנדרואיד – יהיה להם סיכוי. בלי זה – חבל

 • חתול תעלול

  לא יודע מה אתכם חברים, אני משתמש כחודש במע' ההפעלה Windows Phone 8.1 ואין לי כוונה לחזור אחורה. מע' הפעלה משובחת ביותר. חסרים כמה פיקסים קטנים (שגרסה 10 ככל הנראה תתקן רבים מהם) וחוויית השימוש תהפוך לאולטימטיבית. בעיה אחת קטנה מצידי היא שגוגל דוחה אותה בכל מחיר ולכן במרבית המקרים- כאשר ארצה להשתמש בשירותיה אצטרך להשתמש באפליקציות צד- שלישי.

 • Itay Danziger

  אם יש לי מייזו mx4 עם flyme איך אפשר להחליף ל – ubuntu

  • איתי מקמל

   בקרוב הם יתנו אפשרות להורדה

 • תמיר

  יש גרסה לoneplus one?

  • גיא

   יש אבל להתקשר sms וGPS לא פועלים

 • אורי

  זה נראה מלא בלגים ומקרטע ברמות
  כל עוד לא תהיה חוויה חלקה ואינטואיטיבית, אין סיכוי להתחרות במערכות המובילות בשוק

  • איתי מקמל

   דווקא בשימוש שלי לא ראיתי קרטוע כלשהו. הפוטנציאל הטמון אם היא אכן תצלח ותייצר מערכות רומים עבור מכשירים אחרים, לצאת מכשירים מובילים המריצים את המערכת.

 • תוהה

  המכשיר של BQ מקרטע קשות. הדרך היחידה של אובונטו לחדור לשוק היא לסבסד מכשירים אגרסיבית. WP מלוטשת לא פחות ולא מצליחה להמריא. נכון שתאימות אפ' צריכה להיות טובה יותר עבור מפתחים- בכ"ז לינוקס כמו אנדרואיד, אבל זה לא מספיק.

  • K

   אובונוטו מבוססת על לינוקס

 • דן סולו

  מגניב

 • מיקי

  מאיימת לא הייתי אומר אנדרואיד וios מערכות חזקות מאוד בשוק
  קשה מאוד להתחרות מול גוגל ואפל

 • Yossi Cohen

  כנ"ל גם אנדרואיד אבל הבעיה היא שאנדרואיד שולטת כמו שווינדוס שולטת בשוק המחשבים…
  ביד רמה מדיי…

 • KnowSomething

  מערכת טובה כמו iOS לא אמורה לפחד משום מערכת חובבנית אחרת

  • TALI

   מערכת הפעלה חובבנית שלא תצליח לעקוף לא את IOS כמו שאמרת וגם לא את אנדרואיד