לפעמים נראה כי ההבדל בין מכשירים מבוססי iOS למכשירי אנדרואיד (Android) הוא כמו המרחק בין שמיים לארץ, אך בפועל, עם הטכנולוגיה של ימינו, לא ממש קשה לגרום למכשיר iPhone להראות כמו אנדרואיד ולהפך. חברת MEIZU, שזכתה לכינוי 'אפל הסינית', היא החלוצה בתחום מכשירי האנדרואיד שנראים (פנימית וחיצונית) כמו מכשירי ה-iPhone, וה-MX4 לא שונה. המכשיר שהגיע לישראל בתג מחיר אטרקטיבי עושה רושם של מכשיר יוקרתי שלא נופל ממתחריו. אבל האם הרושם יתברר גם כמציאות?

מעוצב בכל פינה
באופן לא מפתיע, ה-MX4  נראה ומרגיש ביד כמו ה-iPhone  6, זאת למרות כי הוא הוכרז עוד לפניו. המסך איכותי הוא בגודל 5.36 אינץ', ומתחתיו וכפתור הבית, שהוא בעצם כפתור מגע ולא לחצן פיזי. כפתור הבית, כשלעצמו, מזכיר גם כן מאוד את זה של ה-iPhone, רק שבמקרה הזה  הצורה שמצוירת עליו היא עיגול ולא ריבוע.

בחלק העליון של המכשיר נמצא כפתור הנעילה, במיקום שלא כל כך נוח להגיע אליו בשל גודלו של המכשיר. לצד הכפתור נמצאת כניסת אזניות סטנדרטית, ובדופן שמאל כפתורי השליטה בשמע, שמעט מרגישים כי הם אינם מהודקים מספיק.

גבו של המכשיר עשוי מפלסטיק גמיש המאפשר את פתיחת המכשיר לצורך הכנסת כרטיס הסים והחלפת סוללה. מאחור בחלק העליון ממוקמת מצלמת 20.7 מגה-פיקסל עם מבזק LED בשני צבעים, אך באופן תמוה, המצלמה בולטת מגוף המכשיר במעט, דבר שלדעתנו יכול לגרום לשריטות על הזכוכית עם הזמן. לדברי היצרן, גוף המכשיר עשוי מסגסוגת אלומיניום-מגנזיום קלה ואכן המכשיר עושה רושם מוצק, קל ומרגיש מאוד איכותי עם גימור גבוה.

Meizu-MX4-side

מערכת הפעלה, עברית ועוד
הממשק של ה-MX4 הוא ה-Flyme בגרסה הרביעית, וזו מערכת פרי פיתוחה של Meizu שפועלת מעל אנדרואיד בגרסה 4.4 (KitKat) שהוסבה והותאמה למכשיר.

בשימוש שלנו איתה ניתן להתרשם כי היא מחוברת היטב למכשיר ומגיבה במהירות לכל לחיצה, אבל יש לה גם ממשק מעט שונה ממכשירי האנדרואיד האחרים.  כך לדוגמה, היא לא מגיעה עם מגירת האפליקציות שכולנו מכירים מהאנדרואיד ולכן כל האפליקציות מופיעות על מסכי הבית וניתן לסדר אותן ולהפעילם רק משם, בדומה למה שבחרה וואווי (Huawei) לעשות במכשיריה. דומה ל-iPhone, כבר אמרנו?

יש לממשק מספר תוספים ייחודיים, כגון נעילת המכשיר על ידי נגיעה ארוכה בכפתור הבית או בלחיצה כפולה על מסך הבית, בדומה למה שקורה במכשירים של LG, וכן ניתן להעיר את המכשיר מנעילה על ידי הקשה כפולה על מסך הבית. ניתן להגדיר יישומים לפתיחה מהירה מתוך מסך הנעילה, כאשר קיימת גם גישה מהירה למצלמה.

"היא לא מגיעה עם מגירת האפליקציות שכולנו מכירים מהאנדרואיד ולכן כל האפליקציות מופיעות על מסכי הבית וניתן לסדר אותן ולהפעילם רק משם, בדומה למה שבחרה וואווי (Huawei) לעשות במכשיריה. דומה ל-iPhone, כבר אמרנו?"

היא גם עמוסה באפשרויות ומאפיינים שונים, כמו ערכות נושא עם חנות פעילה והתאמות רבות לממשק המשתמש, כפתורים לכיבוי והפעלת קישוריות בפס ההתראות, מרכז אבטחה דרכו ניתן לנהל הרשאות, לנקות קבצי 'זבל', לבצע סריקה לאיתור ווירוסים ועוד.

קרא עוד:  אופו חשפה את Realme 3 Pro עם שיפורים בכל ההיבטים

ואולם, למרות הממשק העשיר והיכולות המעניינות, היא לא מספקת פונקציונליות גבוהה שכן לא ניתן לעבור בין אפליקציות בזריזות. גם העברית במכשיר לא מלוטשת דיה, מופיעים בה מספר באגים לא משמעותיים הממתינים לתיקון, שילוב של מקומות בהם מופיעים מילים בסינית וחנות היישומים שהיא מגיעה עמה אינה מותאמת לשימוש בישראל (אל דאגה, יש Google Play).

Meizu-MX4-screenshot

ממשק ה-Flyme דומה בהרבה מובנים ל-iOS. החל ממרכז ההתראות השקוף דרך מסך הנעילה המינימליסטי וכלה בעמודי בית ללא מגירת אפליקציות, דבר ההופך את חוויית השימוש לשילוב מנצח בין iOS לאנדרואיד. למכשיר יש הקסם והפשטות שמציעה מערכת ה-iOS אך הוא כולל גם הרבה אלמנטים ואפשרויות עיצוב מהאנדרואיד, כך שיכול להיות שמשתמשים רבים ימצאו במכשיר הזה את עמק השווה.

מסך איכותי
ה-MX4 מצויד כאמור במסך בגודל של 5.36 אינץ' ברזולוציית Full HD המספקת צפיפות של 418 פיקסל לאינץ' (PPI) ומעליו זכוכית גורילה גלאס 3 כנגד שריטות. המסך מההתרשמות שלנו איכותי מאוד, הצבעים מעולים ואת זה אפשר לזקוף לזכות פאנל ה-IPS. יתרה מכך, המסגרת סביב המסך דקיקה למדי, ונראה כי מדובר בניצול שטח פנים מצוין, אף טוב יותר ממכשירים מובילים אחרים, כך שגודלו לדעתנו מצוין.

Meizu-MX4-side-2

מהירות עבודה
במילה אחת: הפתעה. ב-MX4, בניגוד לדורות קודמים, מותקן מערכת מתומנת ליבות של מדיה-טק (MediaTek) מדגם MT6595 הכוללת 4 ליבות Cortex-A17  במהירות 2.2 ג'יגה-הרץ ו-4 ליבות Cortex-A7 במהירות 1.7 ג'יגה-הרץ, כשהליבות פועלות בהתאם לצורך. השבב גרפי שמשולב במערכת הוא ה-PowerVR H6200MP4. זיכרון העבודה הוא בנפח 2 גי'גה-בייט. כל זה הביא לנו תוצאה של 49,428 נקודות באפליקציית מבחני הביצועים Antutu. נתון מרשים ביותר. גם ב-Quadrant הוא הצליח להוציא 17,920 נקודות וב-Vellamo Browser הוא קיבל 3,516 נקודות. כן, בחלק מהמבחנים הוא מהיר יותר מאשר ה-HTC One M8 או ה-Galaxy S5 של סמסונג (Samsung). מפתיע מאוד.

ואכן, גם כשהשתמשנו במכשיר בפועל קשה שלא להרגיש את הזריזות שלו, והשבב של מדיה-טק בהחלט עושה את העבודה ולא נופל מהמתחרים. גם כאשר ניסינו להעמיס במשחקים כבדים, המכשיר עמד בגבורה בהכל. אחת הסיבות לכך היא התאמה המרבית והאופטימיזציה שמבצעת היצרנית למערכת, ואתה זה רואים בתוצאות וגם בשימוש היומיומי.

צילום ואחסון
למרות כי ה-MX4 מתהדר בחיישן 20 מגה פיקסל IMX220 Exmor RS  של סוני, התמונות לא מרשימות. יתכן שהן יספיקו לרוב המשתמשים, אבל מ-20 מגה פיקסל ציפינו ליותר. הקושי כך נראה, בצילום בתאורה נמוכה כאשר התמונות יצאו חשוכות יחסית, אם כי הן לא מגורענות. דווקא היא מציגה תוצאות מרשימות כשזה מגיע לצילומי תקריב, כאשר התמונה ברורה וחדה, וממוקדת היטב על האובייקט הקרוב.

Meizu-MX4-screenshot-camera

אפליקציית הצילום נוחה מאוד לשימוש, נטענת מהר ומוכנה לצילום הבא בזריזות מפתיעה. ניתן להחליק לאחד הצדדים כדי לעבור בין מצבים שונים (אוטומטי, תקריב, מצב לילה, סריקה, פנורמה ועוד). כפתור הצילום ממוקם במרכז בצד ימין ומעליו ישנה גישה מהירה לגלריה ולתמונה האחרונה שצולמה ומתחתיו כפתור צילום הוידאו. לצידם נמצא כפתור שמטרתו להחיל אפקטים שונים לפני הצילום, כפתור מהיר לקביעת פעולת המבזק וכפתור הגדרות ממנו ניתן, בקלות יש לציין, לשנות את רזולוציית התמונה, איכות הוידאו, הגדרות שעון העצר ועוד.

קרא עוד:  הכרזות החגים ממשיכות: מייזו הציגה את Meizu 16s

בצד הוידאו, המצלמה מסוגלת לספק צילום וידאו באיכות K4 של עד 30 פריימים בשנייה ואכן צילום הוידאו הפתיע לטובה והסרטונים התקבלו איכותיים בהשוואה למכשירי סלולר אחרים. הצפייה בסרטים איכותית בזכות המסך הגדול שדהיבהיר, ברור וחד ובתוספת הרמקולים האיכותיים, חווית הצפייה בהחלט טובה. נגיעה קלה בצד המסך בעת הצפייה פותחת תפריט (הנעלם מעצמו) של כיוון בהירות או עוצמת קול, בתלות בצד המסך בו נגענו.

תצורה
המכשיר מגיע עם בשלל נפחי אחסון – 16, 32 ו-64 ג'יגה-בייט, ולחסרונו אין חריץ להרחבת זיכרון כך שיש לשקול היטב את עניין האחסון לפני הקניה. למכשיר זיכרון עבודה בנפח של 2 ג'יגה-בייט, מה שמאפשר עבודה על כמה יישומים במקביל וללא תקיעות מיוחדות.

ה-MX4 מצויד ברמקול איכותי הממוקם בתחתית המכשיר. המוזיקה נשמעת טוב ברמקולים בעוצמות סבירות וכך גם איכות המוזיקה בהאזנה מהאוזניות טובה בזכות מערבל צליל בשם Dirac HD Sound, אם כי כאשר הוא מופעל עוצמת השמע יורדת במעט.

זהו אחד המכשירים הזולים התומכים ברשת הדור הרביעי LTE המוקמת בימים אלה בישראל, ובבדיקה שלנו איכות הקול הייתה טובה. הפתיע למצוא שבמסך השיחה יש לחצן הקלטת שיחה וכן לחצן כתיבת הערות מהירות ותזכורות במהלך שיחה, שתי תכונות שימושיות מאד. עוד פונקציה שימושית, כאשר עונים לשיחה מהעבר השני המכשיר רוטט לשתי שניות להזכיר לנו לחזור ולהתרכז במכשיר. מהירות החיבור והגלישה באינטרנט טובים מאד. רמת הקרינה של המכשיר נמוכה מאד ועומדת על כ 0.218 w/KG .

Meizu-MX4-front-2

סוללה
ה-MX4 מגיע עם סוללת 3,100mAh המספקת לדברי החברה כ-30% יותר בהשוואה לדור הקודם. היא כוללת מספר מצבים שונים תחת הגדרות המכשיר: חיסכון, מאוזן וביצועים גבוהים, ובשימוש אינטנסיבי לאורך יום שכלל עשרות טלפונים, שליחת סמסים, האזנה למוזיקה ועוד, הסוללה נשארה בסוף היום עם יותר מ 40% סוללה כאשר הגדרת צריכת הזרם במכשיר עמדה על מצב 'מאוזן'. בהחלט הפתעה לטובה.

מבחן כיס הג'ינס
מידות המכשיר 144X75 מ"מ, המכשיר דקיק ועוביו 8.9 מ"מ. משקל המכשיר 147 גרם בלבד ובמבחן כיס הג'ינס הוא מקבל ציון טוב. ניתן להסתובב איתו לאורך כל היום בכיס הג'ינס ללא הפרעה מיוחדת ובתנאי שאתם לא חובבי ג'ינסים צמודים.

לסיכום
האיכות, העיצוב, הביצועים והיכולות, כל אלו הופכות את המכשיר לחבילה לא רעה ביחס למחירו אשר עומד על 1,599 ש"ח לגרסת ה-16 ג'יגה-בייט ועד 1,949 ש"ח לגרסת נ-64 ג'יגה-בייט עם שנתיים אחריות. נכון, עדיין יש דברים שהיינו רוצים לראות בהם שיפור כמו המצלמה, ההתאמה לעברית והמערכת ההפעלה המעט שונה מעולם האנדרואיד, אבל זוהי חבילה משתלמת למכשיר מתקדם דור רביעי ואיכותי להפליא.

כתב: דני אליהו, סייע בהכנת הכתבה: אביחי אליהו.

Meizu MX4

מכשיר ה-Meizu MX4 מהווה שדרוג לדור הקודם, ה-MX3, ומציג מסך גדול יותר 5.63 אינץ' Full HD, שבב מתומן ליבות Octa Core של מדיה-טק, מצלמה 20.7 מגה פיקסל עם צילום וידאו ב-2K, זיכרון עבודה 2 ג'יגה-בייט ואחסון פנימי משתנה. המכשיר הוכרז בספטמבר 2014 ומחירו נחשב לזול יחסית למכשירי הדגל של החברות האחרות.

למפרט המלא | Spex.co.il - השוואות מכשירים בקליק

-פרסומת-