Intel

הורגלנו כבר כי מדי שנה אנו זוכים לשדרוג טכנולוגי של המוצרים והשירותים שסביבנו. בין אם זה בתחום הסלולר, הגאדג'טים, האפליקציות והרשתות החברתיות. כך גם בתחום המחשבים האישיים, בו מוצעים מגוון רחב של מוצרים עם מפרטים מרשימים, מסכים איכותיים ועוד. אך מה למעשה כמעט ולא השתנה בשנים האחרונות? המעבד.

אינטל (Intel) מקפידה להשיק סדרות חדשות לשוק הביתי המבטיחים ביצועים טובים יותר, יכולות חדשות ועוד. אבל בבדיקה פשוטה אפשר לגלות כי למעשה המעבד שתרכשו היום אינו שונה בהרבה מהמעבד שנרכש לפני ארבע שנים, וההבדל במרוצת השנים מסתכם בשיפור של עד 30% בלבד בביצועים.

בואו נשווה לדוגמה את שני המעבדים הכי חזקים אז והיום. האחד Core i7-2700K שהושק ב-2011 מול Core i7-6700K שהושק ב-2015. שניהם מרובעי ליבות בעלי נתונים דומים, אולם האחרון מיוצר בליתוגרפיה של 14 ננומטר ותדר הפעולה שלו גבוה יותר ועומד על 4.20 ג'יגה-הרץ לעומת 3.90 ג'יגה-הרץ (בטורבו). החדש יותר גם תומך ב-DDR4. הבדלים משמעותיים לא? אז מה ההבדלים בביצועים בפועל? כ-25% בלבד.

אבל רוב המשתמשים רוכשים דווקא את Core i5 הנחשב לזול יותר. אז הנה דוגמה נוספת. Core i5-2500 שהושק גם הוא ב-2011, דומה במאפייניו ל-Core i5-6600K שהושק ב-2015. שניהם מרובעי ליבות, אך גם כאן התדר משתנה במעט ואף נמוך יותר בחדש – 3.90 ג'יגה-הרץ לעומת 3.70 ג'יגה-הרץ וכן ליתוגרפיית יצור של 32 מול 14 ננומטר ותמיכה ב-DDR4 מול DDR3.  ההבדל בביצועים בין החדש לישן מסתכם גם כן בכ-25% תוספת בביצועים בלבד.

כלומר, אם ברשותכם אחד מהמעבדים שיצאו בשנת 2011 ואילך מסדרות Sandy Bridg, Ivy Bridge או Haswell, אין סיבה ממשית לשדרג ל-Skylake, הדור השישי של סדרת Core i. יתרה מכך, אפילו הדור הבא, Kaby Lake שיושק בשנה הבאה, לא מראה כל סימן של שדרוג מהותי.

השינוי המשמעותי האחרון היה במעבר מארכיטקטורת Lynnfield, מעבדי Core i הראשונים, ל-Sandy Bridge שהם Core i בדור השני. שם נרשמה קפיצה משמעותית של מעל 30% תוספת בביצועים. כלומר, בתוך שנה אינטל הציגה עלייה נאה בביצועים, מה שהיא לא עשתה בחמשת דורות המעבדים שהושקו בארבעת השנים האחרונות.

מצאו את ההבדלים: מעבדי הדור הנוכחי (Core i7-6700K) מול הדור הבא

אז כיצד המחשבים מהירים כיום מאי פעם? בזכות כוננים מבוססי פלאש. כוננים שכאלה, שהפכו לנפוצים מאוד בשנים האחרונות בזכות מחירם האטרקטיבי, מהירים מספר מונים מאשר כוננים קשיחים מכניים. בזמן שכונן קשיח מסוגל לכתוב או לקרוא במהירות של 150 מגה-בייט לשנייה, כונן מבוסס פלאש מסוגל להגיע לביצועים של עד 600 מגה-בייט לשנייה. כך שבפועל, עליית מערכת ההפעלה שהייתה לוקחת כדקה עד דקה וחצי לוקחת כיום 10 שניות ופחות מכך, ולא המעבד אחראי על זה.

לאינטל הכח לשנות

הצרכניים בשוק הפרטי כלל לא מודע לטכנולוגיות שאינטל מפתחת ושוק המעבדים הוא רק חלק קטן מהיכולות שיש לה בין אם זה בהתקני אחסון, תקשורת ועוד. כיום בשוק המעבדים לשרתים, סדרת E5-xxx v4 Broadwell, מציעה עד 22 ליבות וזיכרון מטמון של 55 מגה-בייט. הדור הבא במעבדי השרתים יציע אף 32 ליבות, וכל שנה נרשם מספר ליבות גדול יותר לצד טכנולוגיות חדשות. להבדיל, מעבדי השוק הביתי נעצרו רובם ב-4 ליבות ו-6 מגה-בייט זיכרון מטמון וכך כבר שנים רבות.

אינטל אמרה השנה כי "חוק מור" כבר מת. אותו מודל בשם "טיק-טוק" לפיו יוצרים תהליך ייצור חדש, או ממזערים את המעבדים כך שנה, ואז בונים ארכיטקטורה חדשה בשנה השנייה – הוא כבר לא עובד שכן התהליכים הנדרשים לייצור מעבדי 14 ננו-מטר בדור הנוכחי מורכבים הרבה יותר ובהמשך את מעבדי ה-10 ננו-מטר. הגיוני בהחלט, אבל זו לא הסיבה מדוע הביצועים של מעבדי ה-PC לא גדלו: העובדה כי השיפורים בשוק ה-PC מגוחכים לעומת שוק השרתים שצמח אולי אומרת הכל.

הישארותה של אינטל בתחום ה-4 או 6 ליבות במעבד הביתי, היא הסיבה העיקרית העוצרת את ההתקדמות של השוק. תוספת ליבות, הגדלת זיכרון המטמון והרחבת היכולות של המעטפת, קרי ערכת השבבים, הגדלת מספר הנימים (Multi Threaded) ומהירות האפיק (Bus), יכולים לשפר ולהצמיח את עולם המחשבים האישיים, זאת מבלי לשנות את ארכיטקטורת הייצור של אינטל כיום. יודעים מה? אולי אלו לא מה שיסייעו לצמיחה, אבל לאינטל וודאי יש פתרונות מאשר להציג שנה אחר שנה מעבדים חדשים בלי סיבה מוצדקת.

מדוע אינטל בולמת את השוק? חוסר בתחרות. אינטל שולטת ב-82% משוק המעבדים כולו ו-AMD אינה נחשבת מתחרה משמעותית כלל וכלל. לכן, לא פלא שאין לאינטל סיבה ממשית להציג חידושים יוצאי דופן. בינתיים יצרניות שבבי הסלולר כבר נושפים לה בעורף, אבל זה כבר נושא לכתבה אחרת.

אז, שלא יעבדו עליכם.

שתף:
-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.
 • gilsteiner71

  א. 30% זה לא כל כך מעט.
  ב. אם אינטל היו הולכים בכיוון שאתה מבקש היית כותב עכשיו טור על איך המחשב הנייד שלך עשה לך כווייה וגם נכבה אחרי שעתיים עבודה.

  למה מערכת ההפעלה של האמיגה עלתה מיד ואלה של מיקרוסופט ואפל עולות אחרי חצי דקה? בגלל המעבד?

  השוק היום דורש מחשבים ניידים וממוזערים. השיפורים בצריכת החשמל נותנים מענה בדיוק לדברים האלה. מי בשוק זקוק בדיוק למחשבים מהירים יותר? הפרודוקטיביות שלך באופיס תגדל עם מעבד מהיר פי 2? בשרתים באמת צריך ביצועים קיצוניים ככל האפשר. בצד של הלקוח – לא. רוצה שהמשחקים ירוצו יותר מהר? תשקיע בכרטיס הגרפי.

 • Ebates – Cash Back

  מה יתן להוסיף ליבות לשוק הביתי ? גם ככה אין הרבה תוכנות/משחקים שמנצלים כמו שצריך את ה-4

 • עמיר

  כמו שכבר כתבו פה, נכון, AMD לא נחשבת מתחרה ובכל זאת איפה היא בכל הסיפור הזה מבחינת פיתוח?
  אין לה כסף לפיתוח שיתחרה באינטל או שסתם נח לה להיות מספר 2 מתוך הבנה שהיא ואינטל היחידות בשוק?

 • Harel

  מכיר מקרוב, מכיר מקרוב, אבל מאיך שאתה מדבר ניכר שאין לך הבנה בתחום.

  שוק המעבדים תקוע, ומגיעים למגבלות פיזיקליות שלא הגיעו מעולם.
  לראשונה חוק מור כבר מפסיק לתפוס, והעליה כבר לא חדה כשהייתה.

  • אורי

   אף אחד לי דיבר על מגבלות פיזיקליות
   אין כמעט שיפור בביצועים ליחידת פקודות, כלומר בביצועים של ליבה אחת באותו תדר שעון

  • DagzahavDX

   עובדה, שבזמן שהפיסי מדשדש הסמארטפונים עדיין רצים. גם עם המגבלות הפיזיקליות יש עוד המון מה לשפר.

 • itamar4444

  אינטל לא הפכה סתם למונופול. היא עברה על הרבה חוקים ואיימה על יצרניות לא לשלב מעבדים מתחרים בחלק מהמחשבים שלהם. היא הועמדה כמה פעמים לדין ושילמה קנסות כבדים אבל זה עדיין מאוד הישתלם לה. צריך לעשות חוק שבכל העולם חברה שלא תשחק הוגן ותפעל להשגת מונופול, במקום לקבל קנס ישללו ממנה את ההגנה על הפטנטים שלה. וכך בעצם יפצו את הצרכנים ושאר החברות. פשוט יכריזו על חלק או על כל הפטנטים ( תלולי בחומרת העברות) כפתוחים לשימוש לכולם. רק זה ירתיע חברות חזקות מהישטלתות אלימה על השוק.

 • AmitGM

  לפי השמועות, בדור הבא הם יוסיפו יותר ליבות למעבדים ולפי הדלפות, הi3 עם 2 ליבות יהיה יותר חזק מi5 מלפני שלוש שנים.
  מקווה שזה נכון ושבאמת יהיה קפיצה בביצועים.
  אני עם מעבד i5 דור שלישי ולא רואה סיבה לשדרג אותו.

 • Lavan

  גורם אחד משמעותי ביותר משום מה הושמט, למרות שבכל הפרסומים של המעבדים שיצאו לאורך השנים הוא מככב: תצרוכת האנרגיה. זה נכון שלמחשב בייתי מסורתי זה פחות משמעותי אבל לכל מה שנייד השיפור הוא קריטי.

 • Yossi Cohen

  לי יש סיבה, אני עדיין עם core 2 quad Q6600…

 • גלקסי S7

  מיצאו את ההבדלים: אייפון 7 ואייפון 4. ויודעים מה? אין הבדל!

  • RuR

   חחח ברור.

  • DagzahavDX

   בעיבוד אולי אין, אבל בניגוד לפיסי אצל הסמארטפונים המיסביב לוקח יותר נפח פי מיליונים. אז אפשר לומר שהשוק עדיין רץ.

   • גלקסי S7

    חחח הצחקת אין הבדל בין הנעבר של ה4 לזה של ה7?!

 • אורי

  בתור אחד שמכיר מקרוב,
  אינטל כבר מזמן הפכה להיות חברה של דינוזאורים,
  לא מתאמצים לפריצות דרך ורק עושים שיפורים מינורים על הקיים.

  בגלל שאינטל מונופול, היא בעצם עצרה את כל התעשיה מלהתפתח
  אין כמעט שום שיפורים או חדשנות ושאין אף אחד שמאיים עליך אז גם אין לך סיבה להשתפר.

  דרך אגב, ליטוגרפיה נמוכה יותר זה אכן שיפור, אבל זה לא מספיק.

  כבר היום המעבדים של אפל בביצועי חד-ליבה נושפים בעורף של אינטל.
  אם אפל יחליטו מחר להוציא את החומרה שלהם למחשבים אישיים / שרתים בתצורה של מעבדים מרובי ליבות, הם יכולים לתת לאינטל מכה רצינית.

  נקווה ש-AMD לפחות תתקרב לאינטל ואז אינטל סוף סוף תתאמץ קצת לשפר משהו כמו שהיה בעבר.

 • רון וייצמן

  בגלל הצורך המטופש הזה לייצר הכל קטן קטן. הלוחות אם נורא קטנים לעומת מה שהיו בעבר אך המארז נשאר בגודל זהה לעבר, המעבדים קטנים הרבה יותר ולכן מתחממים נורא מהר ולכן אין אפשרות לייצר אותם חזקים יותר מידי. צריכים להמשיך לעשות לוחות אם ומעבדים שהם כן גדולים כדי שבאמת יתפס כל הנפח במחשב וגם יהוו שדרוגים רציניים.

 • וחשבתם אוליי שמישהו לא רוצה שיהיה לך מחשב על בבית? לא הכל זה תחרות, יש עוד דברים מסביב..

 • erez

  גם בענף הסלולר כבר אין פריצת דרך משמעותית, היצרניות משחקות ב"חתול ועכבר" למי יש יותר זיכרון RAM ולמי יש את המעבד "הכי חזק" בשוק? בשורה התחתונה – שום דבר מהותי. סמארטפון שיוצר לפני שנתיים וכזה שמיוצר היום לא מציגים הבדל משמעותי מספיק בביצועים על מנת שתהיה הצדקה לשלם כסף מיותר. ולגבי ענף המיחשוב הביתי – אני מסכים עם הכותב.

  • RuR

   ברור שכן, אתה תראנ הבדל גדול אם תתחיל להשוות בין S5 ל-S7.

   • itamar4444

    וזה הפרש של שנתיים. אם תסתקל על 4 שנים כמו בכתבה בכלל אין על מה לדבר.

    • RuR

     נו, הוא בתגובה שלו דיבר על לפני שנתיים!

   • 50smet

    אם תשווה Side by side.
    בפועל יהיה קשה לשים לב להבדל, במיוחד אם תשים את הנקסוס 5 מול Pixel וזה אפילו 3 שנים.
    שוב, Side by side תראה הבדלים.

 • מור

  השאלה היותר מעניינת, אם אינטל לא התקדמה, למה AMD לא עשו את זה?
  4 שנים לא מצליח ל-AMD לסגור את הפער?