במוזילה (Mozilla) מתכוונים להשיק בקרוב מראה עיצובי חדש לדפדפן הקוד הפתוח שלהם פיירפוקס (Firefox), וליישר קו פחות או יותר בין כל סביבות העבודה. אחרי שפרויקט ההתאמה של הדפדפן לסביבת האריחים של חלונות 8 בוטל, משקיעים מהנדסי ומתכנתי הארגון יותר זמן בעיצוב מחדש של הדפדפן 'המרובע' של שולחן העבודה.

כפי שניתן לראות השינוי הוויזואלי הראשון הוא היעלמותה של תיבת ה-Firefox הכתומה (או בצבעים אחרים בערוצי הבטה והאלפא של הדפדפן) בצד ימין למעלה (בצד שמאל ברוב הגרסאות האחרות). כל ההגדרות וכל ההפניות לעזרה הועברו אל מתחת כפתור התפריט (שלושת הקווים) ממוקם בקצה השמאלי של הדפדפן, אחרי שדה הכתובת החכם, שדה החיפוש ומספר צלמיות נוספות. הצלמית של סמן התפריט אולי צריכה יותר מכל לסמן את יישור הקו עם גרסת האנדרואיד (Android) של הדפדפן: היא זו שמסמלת את התפריטים ברוב היישומים החדשים שנכתבים לסביבת האנדרואיד.

FFnewLook5

השינוי השני הוא שהלשוניות הפכו למעוגלות. אבל בעבודה השוטפת ניתן לראות זאת רק בלשונית הפעילה. עם זאת, אם מזיזים את סמן העכבר אל מעל לשונית אחרת, הצורה העגולה שלה מופיעה באופן שקוף. כך אפשר להבחין בקלות באיזו לשונית נמצאים ואיזו לשונית בוחנים.

FFnewLook2הצבת סמן העכבר על סימן הפלוס הסמוך ללשוניות מציגה מעין פעמון וזה כמובן הסימן לפתיחת לשונית חדשה. הצורה היא מעין פעמון, או בעצם לשונית עגולה קטנה.

 

FFnewLook3לחיצה על התפריט מציגה את אחד השינויים הגדולים: כל כלי העזר של פיירפוקס מוצעים במרחק לחיצה קלה, ויותר מכך, הם מוצעים בצורה של צלמיות, כולל כמה פעולות שכמובן ניתן לבצע באמצעות מקשי קיצור דרך, כגון פתיחת חלון חדש או חלון פרטי חדש, וכן עבודה במסך מלא (או לא) וכדומה. האפשרות המעניינת ביותר כאן היא אפשרות ההתאמה האישית. לחיצה על האפשרות הזו פותחת את המסך הבא:

FFnewLook4כאן בעצם אפשר לשנות את המראה של בקרות הדפדפן כך שיתאימו באופן אישי למשתמש. אפשר לשנות את הסידור של תיבת ההגדרות – כך לדוגמה אפשר להזיז את פס שיוני גודל התצוגה מעלה ומטה לכל מקום בין הצלמיות. ניתן להסיר צלמיות מרשימת ההגדרות ולהוסיף אחרות, אפשר להוסיף צלמיות עבודה לקצה השמאלי של שורת הכותרת, ואפשר כמובן גם להוריד, כשאפשר אפילו להעביר לשם את צלמית ההוספה של לשונית חדשה, במקום שהיא תוצג לצד הצלמיות הפתוחות. אפשר גם לבחור להציג סרגלי כלים כאלה או אחרים, חלק שמגיעים כברירת מחדל עם הדפדפן וכנראה גם כאלו שניתן יהיה לשבץ בדפדפן כתוספים, ועוד. וכמובן שאפשר בלחיצת כפתור להחזיר הכל לאפשרויות ברירת המחדל.

תמונות המסך לקוחות כאן מגרסת ערוץ ה-Aurora, שהוא הערוץ אותו מגדירים במוזילה כערוץ הניסיוני והלא יציב, ערוץ שלא כל מה שמופיע בו מגיע בסופו של דבר לגרסה היציבה. עם זאת, תרשו לנו להמר שהשינוי הזה בעיצוב הדפדפן יגיע ועוד איך. אנו בדקנו את גרסה 30.0a2, כשהגרסה היציבה הנוכחית היא 28.0, אז אפשר לשער שעוד גרסה עוד שתיים אנחנו נראה את הממשק החדש גם בגרסה היציבה.

שתף:
-פרסומת-
עורך האתר, כתב וותיק בתחום המחשבים והטכנולוגיה. נמצא כאן בסביבה עוד לפני שהאינטרנט הפך למה שהוא היום. היה עורך של מגזינים רבים (כן, מאלה שהודפסו על נייר), כולל PC Plus, חי את העולם הטכנולוגי ומתעורר בדיוק בזמן כשהשליח עומד בדלת עם מוצר חדש לסקירה.
 • CCP

  נראה מדליק, רק מה יעשו מבוגרים שרגילים לפיירפוקס בצורה שלו?
  הם לא רגילים לשינויים

  • שינוי המראה הנו שינוי מספיק קטן שאנשים שרגילים למראה הנוכחי לא יתקשו להתרגל למראה החדש, ועבור אלו שירצו לשמר את המראה הקודם ישנן הרחבות לשם כך.

 • המראה החדש של הדפדפן מתוכנן לגרסה 29 שתצא בעוד פחות משבועיים. נכון להיום לא מתוכננים שום עיכובים בהופעת המראה החדש של הדפדפן.

  בניגוד למה שאנשים רבים עשויים לחשוב, לא מדובר כאן בהכרח בהעתקה גורפת של המראה מדפדפן גוגל כרום. למעשה, גוגל לקחו השראה רבה ממחקרים ורעיונות של אנשי מוזילה, ולעתים אף מיהרו לשלב אותם בדפדפן שלהם ראשונים כשזיהו שמדובר במגמות חיוביות. אופי העבודה של מוזילה מעודד שקיפות ופיתוח בקוד פתוח ולכן קשה מאד להסתיר רעיונות חדשניים מהציבור, בעוד שגוגל משנה קצת את חוקי המשחק; מצד אחד היא משדרת לעולם שהיא מעודדת קוד פתוח ובסיס הקוד של גוגל כרום אכן זמין ברישיון חופשי, אבל בדומה לאנדרואיד הם מפיצים את הקוד רק בשלבים מאוחרים יותר כשהפיתוח של אותה התכונה כבר הושלם.

  לגבי ביטול הממשק המודרני עבור ווינדוס 8 ("מטרו"), חשוב לזכור כי הוא פותח במקביל לעיצוב המחודש של הדפדפן ("אוסטרליס"). ההחלטה על ביטול הממשק המודרני התקבלה עקב ביקוש מאד נמוך לתכונה זו ואני סבור שבעתיד היא עוד תופיע מחדש, והעיצוב המחודש לדפדפן בוצע במקביל על־ידי צוות נפרד והיה מתוכנן לגרסה זו עוד לפני שהוחלט על ביטול הממשק המודרני.

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  מעתיקנים מכרום

 • דן

  נראה מדהים, הגרסה הזאת יציבה כי אני משתמש ב28 שעובדת מצויין ואני לא רוצה סתם להתקין ולהתאכזב.
  אגב הפלאגינים עובדים או שצריך לחכות שהגרסה תצא "לקהל הרחב"

  • אני לא מעמיס תוספים גם כך, אבל אלה שאני כן עובד איתם באופן קבוע עובדים

  • בעוד שבועיים תקבל אצלך את המראה החדש גם מבלי להתקין את גרסאות הפיתוח. ☺

 • יובל

  נראה בדיוק כמו כרום, הבינו שיותר יפה…

 • פיסיקאי משועמם

  העיצוב החדש נראה דומה מאוד לכרום, בסוף נקבל שני דפדפנים שנראים בדיוק אותו דבר