מיני-דיסק, דיסק זעיר בתוך קופסאת פלסטיק.

ל'מיני-דיסק' (Mini Disc), המדיה הפיזית שהייתה אמורה להחליף את התקליטור או ה-'קומפקט דיסק', לא היו חיים קלים – הדיסק הקטנטן מעולם לא הצליח לשלהב את ההמונים. עכשיו, 20 שנה לאחר שהוצג לעולם, סוני מפסיקה את ייצורו.

מיני-דיסק, דיסק זעיר בתוך קופסאת פלסטיק.

הפורמט שמעולם לא המריא
המיני-דיסק, למרות יתרונותיו לעומת התקליטור הרגיל, לא הצליח לתפוס אף פעם נתח שוק של ממש. למעשה, כבר מהרגע הראשון, כאשר הוצג לעולם ב-1992, הוא לא חדר באמת לשוק מחוץ ליפן. רוב הלקוחות לא הבינו מדוע עליהם להחליף את נגני הקומפקט דיסק שלהם ואת אוסף המוזיקה הקיים לטובת פורמט קטן יותר שיתרונותיו לא היו ברורים. אם לא די בכך, בהמשך חייו של הדיסק הקטנטן, הלקוחות החלו לנטוש את המדיה הפיזית לטובת אוספים דיגיטליים של מוזיקה בפורמט MP3, פורמט דחיסה אשר הפך פופלארי בעקבות המקום המועט אותו תפסו כעת קבצי המוזיקה. יחד עם הפורמט הזה צצו נגני המדיה הניידים, או כפי שהם נקראו בארץ 'נגני MP3' כמו ה-Rio וה-iPod, ולמעשה חרצו את גורלו של נגן המיני דיסק.

בעוד כחודש, תייצר סוני את נגן המיני-דיסק האחרון ובכך לאחר 21 שנים יגיע לתומו עידן המיני-דיסק, פורמט שהיה היורש של הקומפקט דיסק ונועד להציע יכולות דומות כמו קיבולת בנפח של 80 דקות לצד חידושים כמו היכולות לכתיבה רב פעמית.

שתף:
-פרסומת-
מנהל רשתות במקצועו והוא בעליו הגאים של ערוץ היו-טיוב The G3 Show. הוא גיימר, גיק וכל מה שבניהם. דעתן וחובב חפיצים מושבע. שי מחליף טלפונים כמו גרביים וכל כמה חודשים ניתן למצוא אצלו חפיץ חדש ביד. הדבר היחיד שהוא אוהב יותר מחפיצים הוא להשתמש במושגים עבריים (ידעתם שחפיצים הם גאדג'טים?). בזמנו החופשי המועט משמש שי כמקור מידע טכנולוגי ״של החבר׳ה״.
 • גורלם המר של early adapters

  מחיר יקר ברמות, אורך חיים נמוך והתלהבות קצרה.

 • בני וילנר

  גם לי יש כמה מכשירים והרבה דיסקים בפורמט המעניין הזה… הוא שימש הרבה מוסיקאים בגלל היכולת להקליט עליו ישירות באיכות אולפנית (ע"י כניסה אופטית בחלק מהמכשירים).
  האיכות שלו עדיין לא פחות ממעולה.

 • Johnnie

  גם לי עד היום יש אחד אפילו אם קסטה כזו כמו בתמונה אך לא בשימוש כבר שנים רבות

 • מאמי

  מה זה מיני דיסק?הדיסקים הרגילים שאנחנו רואים אותם?כמו כאלה של פלייסטיישן למשל?

 • איינשטיין

  עדיין יש לי 3 מכשירי מיני דיסק בבית…, 2 וקמנים ואחד במערכת…
  היו מאד טובים לזמנם והצליל שלהם הוא עדיין יותר טוב מכל נגן MP3.
  ולמרות שיש לי אותם אז כבר יותר מ-10 שנים הם כבר לא בשימוש.
  פחות מדי מקום על הדיסק ,סוללה שניגמרת מהר ,גודל,משקל,מהירות עבודה או הקלטה,דיסקים רבים שעולים כסף …הרשימה היא עוד ארוכה ולכן למיני דיסק הזמן ניגמר כבר לפני 15 שנה.

 • וואיי אני זוכר שעבדתי בגיל 14-15 בשביל לקנות מיני דיסק ב 1300 שקל ..:) תקופה טובה (אני בן 24 היום)..

  • מאמי

   חחח היום זה לא שווה 20 שקל