נוזקה באנדרואיד

תופעת הכופרות (Ransomware), לפי הערכות אנליסטים, הולכת ומתחזקת גם בתחום הטלפונים החכמים, ובאופן משמעותי ביותר.

חברת האבטחה קספרסקי (Kaspersky Lab) מדווחת כי במהלך שלושת החודשים הראשונים של שנת 2017 גדל מספר הקבצים הנגועים בכופרות ל-218,625 לעומת 61,832 ברבעון האחרון של 2016 – ומדובר בעלייה של כמעט פי שלוש. "אנשים צריכים לזכור שההתקפות הללו יכולות לחסום להם גישה לא רק למחשבים אלא גם למכשירים הניידים שלהם", נאמר בחברה.

החברה ציינה כי הכופרה ה-'פופולרית' ביותר בתחום של טלפונים חכמים וטאבלטים נקראת Trojan-Ransom.AndroidOS.Fusob.h. רושעה זו אחראית לכ-45% מכל ההתקפות בחודשים האחרונים. הקוד, שכפי שאפשר להבין משמו מתייחס לאנדרואיד, מבקש מהמשתמש הרשאות גישה כמנהל, ואז אוסף מידע על המכשיר כולל מיקומי GPS והיסטוריית שיחות. המידע הזה מועלה לשרת 'מיוחד' אשר מנתח את המידע ומסוגל לשלוח חזרה פקודה לחסום את המכשיר. המשתמש מקבל הודעה שעליו לשלם סכום כסף תוך זמן קצוב כדי לפתוח את החסימה, אחרת המידע האישי שלו יימחק.

לפי קספרסקי 480 מיליון התקפות דומות נחסמו ונמנעו ב-190 מדינות ברחבי העולם, כאשר 80 מיליון כתובות אינטרנט זוהו כמסוכנות וכבר נחסמות באמצעות האנטי הוירוס של החברה. מספרים נוספים מגלים כי כ-288 אלף תוכנות ניסו לגשת לחשבונות בנק של משתמשים כדי להעביר משם כספים, ו-1.2 מיליון תוכנות ניסו להתקין את עצמן על גבי 32 אלף מכשירים ניידים.