סינון אתרים

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (ב') פה אחד את הצעת החוק שיזמה ח"כ שולי מועלם רפאלי, יו"ר סיעת הבית היהודי, לפיה ספקיות האינטרנט יחויבו לסנן תכנים פוגעניים ופורנוגרפיים ברשת האינטרנט.

לפי הצעת החוק נקבע כי כל ספקית תחויב לחסום ולסנן אתרים ושירותים למבוגרים כברירת מחדל וזאת ללא תשלום נוסף וללא קשר לחבילה שאליה המשתמש מנוי. במידה והלקוח אינו מעוניין בכך, עליו לבקש מנציג השירות בטלפון או לפנות בכתב לספק כי הוא רוצה לבטל את סינון האתרים.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב: "מאות מחקרים בארץ ובעולם מתעדים ובוחנים את הפגיעות השונות שנגרמות כתוצאה מהחשיפה לאותם תכנים ואת השפעותיהן לטווח הארוך. כיום, כ-60% מהילדים בישראל בגילאים תשע עד חמש-עשרה גולשים באתרים פורנוגרפיים. כ-47% מהילדים בישראל באותם גילאים יש בחדרם הפרטי מחשב, שבאמצעותו הם גולשים באינטרנט, כך שהסכנה ליפול קורבן לפדופילים גדלה משמעותית בשל העדר פיקוח מצד ההורים."

עד היום, ספקיות האינטרנט חויבו להציע שירות סינון אתרים ללא תשלום, אולם עם הצעת החוק הסינון יהפוך לברירת מחדל. למעשה, החוק יגביל את כלל משתמשי האינטרנט בישראל, וכי ההצעה אינה מביאה בחשבון מצבים בהם האוכלוסייה המשתמשת באינטרנט מעורבת, כך שהסינון תקף ומגביל את כל בני הבית.

מלבד זאת, הדרך לעקוף את מנגנון הסינון הוא פשוט למדי ואף קשה להגדיר מהו אתר או שירות הנחשב לפוגעני. ההצעה גם פוגעת באופן ניכר בנייטרליות של רשת האינטרנט בישראל, דבר המקביל לצנזורה הקיימת במדינות כמו אירן, סין וטורקיה.

ההצעה לסינון אתרים פוגעניים עדיין לא מחייבת ועליה לעבור את ההצבעה בכנסת לפני שתהפוך לחוק במדינת ישראל.

שתף:
-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.
 • אוליב

  ברוסיה סינון נגד פורנו הפך לדרך לסנן אתרים פוליטים המתנגדים לשילטון (בטעות).
  הדיקטטורה כמו ברוסיה בדרך לכאן.

 • Yobi

  רק אני משועשע מהלחץ הגדול שנכנס פתאום בכולם?
  אז כולכם יודעים איך לעקוף גם בלי לפנות לספק, וגם כך אפשר לצור קשר ולבטל החסימה…
  אז על מה הדרמה?
  אם החוק היה נועד לחסום אתרים של נעליים וורודות עם פסים ירוקים – אף אחד לא היה צועק "אירן זה כאן!!", אבל כשזה מגיע ל…. דברים אחרים – פתאום כולם מזדעזעים בשם החופש שגם ככה הגישה אליו עדיין חופשית…
  נו טוב…. =)

  • זאת ממש לא הנקודה, הנקודה היא שהממשלה לא צריכה להתעסק בזה…

   • Yobi

    צריכה או לא, זה כ"כ נורא, נקודתית במקרה זה?
    במקרה הטוב – נמנעה גישה לזבל מכמה ילדים
    במקרה הרע – נמנעה גישה גם לדברים אחרים ובלתי מזיקים, ואז הילדים לומדים שיעור בעקיפת חסימות… אם ע"י גוגל, ואם ע"י דיבור עם ההורים שידברו עם הספק שיסיר חסימות נקודתיות…
    מצב מושלם? לא
    אבל לא נורא כמו שעושים ממנו…

    • אור

     למה הם מתעסקים בזה בכלל באמת? אנשים רוצים את החופש שלהם, הם לא רוצים להיות מובכים ולבקש לבטל את החסימה, ואם כבר החסימה הזאת גם תחסום אתרים אחרים אז זה יהיה בכלל מציק.

 • זה פשוט טמטום ההחלטה הזו… הסיבה היחידה שעושים את זה בשביל לצנזר את האינטרנט. לא איכפת להם מפורנו.. הקטע שכל ילד יודע מה זה vpn או פרוקסי ככה שזה לא יעיל בשיט. ככה שהמטרה האמיתית שלהם זה לא פורנו. לא לדבר על זה שתמיד המסננים האלו חוסמים אתרים נחוצים. כי סתם הם דפוסים בד"כ.
  אני לא מבין למה הם נכנסים לתוך בתים ומנסים להגיד לנו לאן להיכנס ולא להיכנס. אם מישהו כל כך רוצה מסנן שיתקשר לספקית שלו או אינטרנט רימון או מה שזה לא יהיה. סינון לא אמור להיות ה-default!! אם מישהו כל כך לא מסוגל לשלוט בעצמו יתקשר לספק ואפילו יש תוכנות שעושות את זה. קיצר טמטום מוחלט. 1984 אנחנו בדרך 😣 איראן זה כאן.

 • Liel Dahan

  על הפנים, זה יסנן עוד דברים ביחד

 • אוי לא.
  אני התנסתי עם הסינון מבוגרים הזה פעם, ואני יכול להגיד לכם שזה חסם מלא אתרים שהם לא אתרים של מבוגרים. אחת ההחלטות הגרועות ביותר שעשו

 • Hola Unblocker…

  • הולה? פחחחחחח עדיף כבר את הסינון הממשלתי…