בעוד נמשך המאבק בין אפל וה-FBI, בנוגע לפריצת האייפון ושימוש בגישה ייעודית עבור שירותי הביטחון למכשירים ניידים ושירותי רשת, נראה כי ייתכן והישועה תגיע דווקא מחברה ישראלית.

לפי הדיווח של ידיעות, הבולשת האמריקאית נעזרת בשרותיה של חברת סלברייט (Cellebrite) מפתח תקווה, שהיא בין המובילות בעולם תחום הזיהוי הפלילי הדיגיטלי. באם אכן החברה הישראלית תהיה זו שתצליח לפרוץ את המכשיר הנעול, הבולשת האמריקאית כבר לא תצטרך את עזרתה של אפל עצמה, כך שייתכן והפרשה תגיע לסיומה בקרוב.

סלברייט חתומה על מספר הסכמים עם שרותי ביון אמריקאים, ביניהם גם ה-FBI, וסייעה בעבר לשלוף מידע ממכשירים נעולים כמו גם בפריצת הצפנות של חברות טכנולוגיה אחרות, ומסייעת למעשה לשרותי הביון באיסוף החומר הרלוונטי והבאת הפושעים לדין על סמך המידע שברשותם.

נזכיר כי הסיפור החל לפני מספר שבועות, אז פנתה הבולשת אל אפל בדרישה לספק דלת אחורית לפתוח את מכשיר האייפון 5c של המחבל שביצע את הפיגוע בסן ברנדינו שנעול בקוד גישה – שלטענתה פתיחת האייפון תוכל לקדם משמעותית את חקירת הפיגוע. משלא עשתה כן, פנה ה-FBI אל בית המשפט ואל ממשל ארה"ב בתקווה כי אלו יוכלו להכריח את אפל לספק גישה עוקפת למכשיר, דרישה שלא נענתה ואף גרמה לחברות טכנולוגיה רבות להביע הזדהות עימה.

התמונה באדיבות Shutterstock

שתף:
-פרסומת-
כתב טכנולוגי ותיק, הדרומי שבחבורה (תלוי מאיזה כיוון), עובד ביום וחיית טכנולוגיה בלילה. את חיבתו לחברת אפל קשה לתמצת בכמה מילים, עם זאת, אם נגיד שהוא מחזיק בביתו 'אפל סטור' מקומי - לא נשקר.
 • OG

  מסכים. זוהי הדילמה המודרנית. האם לחשוף את עצמי בתמורה לביטחון? אין לשאלה הנל תשובה מוחצת לכאן או לכאן. כמו שאמרת צריך למצוא את שביל הזהב

 • בורה אברמוב

  אז אני יכול להוביל להרבה רוצחים ולהציל חיים.. ואני לא עושה עושה אתה זה.. זה עושה אותי שותף לרצח?
  ואת אפל זה עושה לחברה "טובה"????

 • Camilla/קמילה

  פשוט גועל נפש שעוזרים לFBI לפרוץ למכשירים ועוד חברה ישראלית, פשוט גועל נפש של מהלך, אני מקווה שאפל תוסיף כעת בעקבות כל הסיפור הזה עוד מנגנונים על מנת לעשות את הנושא לעד כבלתי אפשרי.

  • pizzaboy

   מסכים איתך לגמרי.

  • רון ויצמן

   מה גועל נפש מה? את בסדר בראש שלך? הדבר הדבר הזה מאפשר למנוע פיגועים ולקבל מידע על מחבלים. פשוט בושה שאת חושבת באטימות כמו כל השמאלנים. שאפל תוסיף עוד הגנות, בין כה היא עושה את זה. אבל לחברה שמתמחה בתחום זה לא בעייתי לפרוץ בכלל.

   • Camilla/קמילה

    האם אתה בסדר בראש? מי אתה שתדבר אליי ככה? ומי אתה שתשפוט אותי ותקרא לי שמאלנית חתיכת חצוף שכמותך, אחת הסיבות שאני עליתי לארץ זה על מנת לשרת בצבא, מי אתה שתדבר אלי ככה חתיכת חצוף ומתנשא ומגעיל שכמוך.
    ואני נגד זה שלכל ארגון באשר הוא יהיה כוח בלתי מוגבל שכזה לגשת לכל טלפון ולכל כך הרבה מידע אישי ביותר הנמצא בטלפונים שלנו וינצל אותו לרעה, אני מציעה לך למחוק את ההודעה שלך, גועל נפש,חבל שאין אפשרות לחסום אנשים בdisqus הייתי חוסמת אותך על השנייה הזאת.

  • עזרא

   זה ממש לא גועל יש דברים בלתי נמנעים. חובה להשיג את המידע שיש על המכשיר הזה. תארי לעצמך שיש בו מידע על הפיגוע שאירע בבריסל ויכלו למנוע אותו (ויכלו למנוע אותו) ולתפוס סוף סוף את המחבל שנמלט. פה אני לא מסכים איתך כי זה לא סתם שה FBI רוצה לפרוץ למכשיר כי בא להם, מדובר בחיי אדם הנתונים בסכנה עתידית ולכן אני מאוכזב מאפל שהם מתנערים מדרישה ביטחונית כזאת. בעיקר שזו מערכת פרי פיתוחה שרק הם יכולים לעשות בה כאוות נפשם, לא כמו אנדרואיד שכל אחד יכול לעשות בה כרצונו. תאמיני לי שהם יכולים לבצע את הפריצה ולחסום אותה הרבה לפני שהיא תדלוף לרשת, ביחוד שהם משחררים עדכונים בתדירות גבוהה ולכל המכשירים שלהם באותו זמן. חוצמזה ה FBI לא ביקשו שאפל יפרצו אלא רק שינטרלו את המנגנון שמגביל את מספר הנסיונות לפריצה

   • Camilla/קמילה

    אתה לא מבין עד כמה הקרב הזה עם אפל הוא הרבה מעבר לזה הם רוצים שאפל תכתוב להם גרסא של iOS מיוחדת שדרכה הם יוכלו לפרוץ לכל מכשיר אייפון באשר הוא, הם אפילו רצו שאפל תיתן להם את קוד המקור של המערכת, אז אל תנסה להציג את זה כאילו העניין כאן בטלפון אחד הקרב כאן הוא הרבה מעבר לכך, הFBI מנסים להלך אימים על כולנו הכל בחסות ה"בטחון לאומי" ההפחדה הקבועה שלהם על מנת שיוכלו להלך אימים על כולם.

    • עזרא

     אני גם לא מסכים עם זה שאפל צריכה לתת את קוד המקור של ios. אבל אפל צריכה לפעול יחד עם ה FBI. עכשיו כל המחבלים באשר הם יקחו אייפונים כי אף אחד לעולם לא יגלה את המזימות שלהם בגלל שחברת אפל מסרבת לשתף פעולה. וגרסת ios מיוחדת שה FBI יוכלו לפרוץ לכל מכשיר זה דבר חשוב ורצוי. הבעיה שישר מחפשים את הדבר הרע בזה, כל עוד ממצאים מראים בבירור שהמכשיר שיש למחבל כלשהו שיפרצו, לא לכל אחד שמחזיק אייפון. ה FBI לא חבורה של שוטרים סוג ג' והחוק אצלהם נאכף ונלקח ברצינות. תאמיני לי שהם יודעים מה הם עושים. זה לא יפגע באף אדם חף מפשע. זה סתם תירוץ של אפל כי הם חוששים מזה שגוף שהוא לא הם עצמם מתערב להם בעניינים. מצטער מאוד. חיי אדם מעל הכל. זה ערך עליון הרבה יותר מפרטיות עם פוטנציאל אפסי שתיפגע באזרח הפשוט.

    • shimon

     אני לא מבין אנשים עם גישה של "פרטיות", נכון צריך להיות פרטיות לאדם, אבל כיוון שאנחנו חיים בחברה שכל המערכת המשפטית שלה מבוססת על יחידות אכיפת החוק ואנו סומכים עליהם שהם ימצו את הדין עם אלו העוברים עליו יש מקום לוותר על ה"פרטיות" שלנו.
     אין צורך להסביר עד כמה המצב היום עם האיום האיסלאמי הוא בעייתי. ועד כמה יש אנשים מסוכנים לציבור.
     הבעיה זה עם אנשים שחיים בבועה וחושבים רק על הפרטיות שלהם.
     אני מתאר לעצמי שהרבה פיגועים ומעשי טרור היו נמנעים אם ליחידות אכיפת החוק היו אמצעים טכנולגים להתחקות אחר אותם מפגעים.
     אני אישית שם את הפרטיות שלי בצד על מנת שלכלל יהיה יותר טוב.
     אפל רק מנסה "להיראות טוב" כביכול היא נלחמת על חירותו של הלקוח שלה (שזה מהלך שיווק גאוני אבל שטות אחת גדולה).
     סתם דוג' להמחשה:

  • יעקב

   מה שכתבת זה ממש לא לעיניין!
   FBI זה לא ילד משועמם שפורץ הם עושים את זה בשביל לתפוס חשודים וכו' ותאמיני לי העבריינים ואנשים כאלה לא טמבלים בשביל להגיד באייפון בוא לעזריאלי יש חיסול הם לא עושים את זה באייפון!
   אפשר להבין את אפל אבל גם FBI צודקים בקטע של עזרה לממשלה והם יכלו לעשות את זה בשקט בלי לעשות רעש אפל רצו הלראות שהם דואגים ללקוחות שלהם וסתם עשו רעש.

   • Camilla/קמילה

    יש להם אין ספור דרכים לקבלת מידע שכזה, אבל גישה למיליוני טלפונים זהו כוח שלאף ארגון לא צריך להיות,ובצורה שהFBI מתנהגים קשה לי להאמין שהם לא ינצלו כזה כוח לרעה, אפל צודקים כאן ועובדה כל החברות הגדולות ביותר בעולם נעמדות ביחד איתה ואף מציעים לאפל תמיכה פומבית ומשפטית בקרב הזה.

    • F.G

     הם לא בחרו ב"דרך הביריונית", נהפוך הוא- הם ניסו לבוא בגישה הכי "חוקית" שיש, פנו לאפל עצמם. יכלו מההתחלה לפנות לשירותי צד שלישי ולסגור את העניין. אני מבטיח לך שאם הם היו רוצים להשיג את המידע ב"דרך ביריונית" היו עושים את זה בלי שתשמעי על זה בכלל.

    • יעקב

     אם אקר רציני רוצה לפרוץ הוא יפרוץ לך יסתכל על הוואטסאפל על התמונות שלך וכו'.
     מה שעכשיו החברטת עושות עם הFBI זה משחק ולא עכשיו באמת אסון ולאפל,סמסונג ועוד הרבה חברות לא אכפת להם ממך הם לא אומרים וואי נשמור על קמילה או יעקב ניסים וכאלה אלא הם אומרים נעשה אבטחה שהלקוחות ירגישו בטוחים ויקנו תמכשיר.
     אפל מודעת שלFBI בסופו של דבר יצליחו להגיע למכשירים אבל הם רוצים לשחק אותהמקשים להסגה והראות להולם שהם שולטים ושאפל לא עושים מה שאומרים להם.

  • a

   אם עכשיו יש על הטלפון הזה מידע מודיעיני שיכול להוביל למניעת הפיגוע הבא (כשאני מדבר על פיגוע כמו שאירע שלשום בבלגיה או לפני מספר חודשים בבטאקלן בצרפת בו נהרגו למעלה מ100 אנשים) לא תסכימי לתת פירצה אך ורק לFBI? ותאמיני לי שאפשר לעשות את זה באלף ואחת דרכים שלא פוגעות בפרטיות של אף אחד. למשל, אפשר בקלות לעשות פריצה אך ורק חומרתית בה מרכיבים על המעבד או הזיכרון הראשי שבב. ככה לNSA לא תהיה גישה לכל המכשירים. וזו רק דרך אחת אני בטוח שיש הרבה מאוד דרכים. אני בטוח במאת האחוזים שאת כוחות הביטחון בכל מדינה לא מעניינות התמונות האחרונות שלך מהטיול בדרום אמריקה. אם הפרטיות שלך חשובה לך על חשבון חיי אדם אז צר לי להגיד לך אבל זה מאוד אנוכי.

 • Samsung Galaxy Note 4

  רק שאפל לא יתבעו אותם.

  • Camilla/קמילה

   אני מקווה שאפל יתבעו אותם.

  • עזרא

   אם כבר את אפל צריך לתבוע לדעתי

   • Samsung Galaxy Note 4

    אתה מוזמן לנסות.