וודאי שמעתם את הסיפור מאמש בו מנכ”ל אפל טים קוק סרב לדרישת ה-FBI לאפשר גישה לטלפונים של חשודים, במקרה הזה טרוריסטים, כמעין דלת אחורית דרכה יוכלו להגיע לתוכן במכשירי החשודים.

כעת, מי שמגיע דווקא לעזרה ולצדד בקוק הוא לא אחר מאשר סונדר פיצ’אי מנכ”ל גוגל (Google) וצייץ על כך ברשת: “אנו יודעים כי כוחות הביטחון ומערכות המודיעין מתמודדים עם אתגרים לא פשוטים כדי להגן על אזרחים כנגד פשעים וטרור. בנינו מוצרים מאובטחים כדי לשמור על המידע האישי בטוח, אולם אנו מסייעים לכוחות הביטחון לגשת למידע בהתבסס על צו בית משפט. אולם, ההבדל העיקרי הוא כי לא מדובר בגישה לא מורשית, ולאפשר האקינג למכשירים ולמידע יכול להיות תקדים מסוכן.”

המקרה הידוע התרחש בחודש דצמבר האחרון בעיירה סן ברנרדינו, בה נרצחו 14 בני אדם בפיגוע ירי במרכז קהילתי. “אנו מבכים על אובדן חיי אדם ורוצים צדק לכל מי שנפגע באירוע. בימים שלאחר האירוע ה-FBI ביקש את עזרתנו ועבדנו בצמוד לממשלה כדי לסייע בפתרון הפשע הנורא הזה.” נאמר בהודעה של אפל אשר הוסיפה כי סייעה במהנדסים לפענוח החקירה אולם לטענתה FBI ביקש מהם משהו שלא קיים ונחשב מסוכן כדי ליצור אותו: “ה-FBI ביקש מאיתנו ליצור גרסת מערכת הפעלה חדשה שתאפשר לעקוף תכונות אבטחה חשובות כך שהחוקרים יוכלו לבצע מעקף ולשחזר מידע באם ירצו”. אולם, אפל התנגדה לדרישות ה-FBI וכי אמרה שתוכנה שכזו המגיעה לידיים לא נכונות, יכולה לגרום לפשעים חמורים ולגישה למידע אישי.

קרא עוד:  הסוף ללייק? פייסבוק בוחנת הסרת מספר הלייקים בפיד החדשות

עדכון: גם מיקרוסופט מצטרפת לגוגל ומפרסמת הצהרה משלה: "מעקב ממשלתי הוא חשוב כדי להרתיע טרוריסטים ופושעים וכדי לסייע באכיפת החוק כדי לשמור על כולנו בטוחים. אבל חברות הטכנולוגיה אינן צריכות להידרש לבנות דלתות אחוריות זאת כדי לשמור על אבטחת המידע של המשתמשים שלהם. אנחנו נשארים נאמנים לספק לכוחות הביטחון את הסיוע שהם זקוקים לו תוך שמירה על אבטחת המידע של לקוחותינו.”

תמונה: Sam Churchill cc flickr