ההכרזה על iOS 8 מציעה בעיקר שינוי כיוון בחשיבה של אנשי אפל (Apple). נראה שבחברה החליטו ליישר קו עם רבות מבין התכונות הבסיסיות של היריבה הגדולה אנדרואיד (Android), אבל בסגנון המיוחד של אפל, סגנון המציע פרטיות ללא פשרות למידע של המשתמש. כמו תמיד, בעת שמציגים לראשונה מערכת הפעלה חדשה, קשה לקלוט את כל השינויים המוצעים באופן מיידי. מכיון שכך, התקנו את גרסת הבטא הראשונה של iOS 8 כדי לבדוק מה חדש. הסקירה לפניכם.

פתיחות לאפליקציות צד שלישי: על הנושא הזה תוכלו לקרוא בהרחבה בפוסט הזה, אך לא יכולנו שלא להכניסו גם אל תוך הסקירה הזו. כרגע, אין לנו אפשרות לנסות שום דבר מהדברים האלה, מכיוון שמפתחי האפליקציות עדיין לא עדכנו את האפליקציות שלהם ל-iOS 8. נקווה שבמהלך הבטא יהיו כמה כאלה שכן יעדכנו, כדי שנוכל לנסות את האופציות בהרחבה, עם דגש על מקלדות צד שלישי.

להשיב מבר ההתראות

התראות אינטראקטיביות: בדומה למה שנעשה בפס ההתראות מבית אנדרואיד, לפחות באופן חלקי, כעת אפל עושה גם אצלה במלואו. ניתן להשיב להודעות דרך מסך הנעילה/מפס ההתראות ברגע שמקבלים אותן. כדי לענות על להודעה במסך הנעילה צריך להחליק את ההתראה ימינה, ואז תופיע האפשרות. כשאנחנו מקבלים את פס ההתראות, מושכים את ההתראה כלפי מטה ואז ממשק המענה המהיר יופיע. ההתראות האינטראקטיביות צפויות להיות חלק גם מאפליקציות צד שלישי, לדוגמה: לתת לייק/להגיב על סטטוס בפייסבוק (Facebook), להגיב לציוץ בטוויטר (Twitter), לענות להודעה ב-WhatsApp, וכדומה.

הודעות: ממשק ההודעות עבר שדרוג משמעותי וכעת זוהי מעין אפליקציית WhatsApp, מבחינת האפשרויות המוצעות, לכל דבר ועניין. ניתן לשלוח הודעה קוליות ולשתף מיקום דרך ה-iMessage בין אם זה לאדם או לקבוצה. כמו כן, כעת קבוצה ב-iMessage היא קבוצה לכל דבר: למנהל הקבוצה ניתנת אפשרות להסיר אנשים מהקבוצה וגם להשתיק ממנה התראות למשך זמן מה (תקף גם עם צ'אט לאדם בודד) ולשנות לקבוצה את שמה. אפשרות נוספת המזכירה את ה-WhatsApp היא הפרטים: ניתן לראות את כל המדיה שנשלחה/התקבלה בצ'אט עם אדם/קבוצה ביחד עם אופציה להתקשר לבן אדם או לגשת לכרטיס איש הקשר שלו.

ממשק ההודעות החדש
ממשק ההודעות החדש

תמונות: אפליקציית התמונות ב-iOS 8 התקדמה כמה צעדים קדימה. נתחיל עם iCloud Photo Library: מרגע שהאפשרות הזו פעילה, כל התמונות והסרטונים, בגודל מלא ללא כל כיווץ, מועלים אל חשבון ה-iCloud, בעוד שבמכשיר עצמו תישאר תמונה מוקטנת מבחינת גודל בהתאם למכשיר בו אתם משתמשים. ניתן יהיה לגשת אל התמונות מכל מכשיר iOS/מק/PC, וכל תמונה שתצלמו/תערכו תועלה אל הענן, וניתן יהיה לגשת אליהם מכל מכשיר שמסונכרן עם אותה Apple ID. מלבד האפשרות הזו, נוספה אפשרות חיפוש תמונות לפי תאריך/מיקום שהתמונה צולמה. יש גם חיפוש תמונות חכם ו-'סידור תוצאות החיפוש מראש', אפשרות עמה ניתן לגשת בלחיצה אחת אל מקבץ תמונות לפי חותמת הזמן/המיקום שיש על מקבץ התמונות.

קרא עוד:  סופית? המקבילה ל-AirDrop באנדרואיד תיקרא Nearby Sharing

כמו כן, נוספו אפשרויות עריכה מתקדמות לתמונות, וכעת ניתן לערוך את כמות האור והצבע בכל תמונה.

עריכת תמונה מתקדמת
עריכת תמונה מתקדמת

בריאות: אפליקציית הבריאות היא המקום שמרכז את כל המידע הבריאותי שקשור למשתמש, ומכל המקורות השונים, כולל אפליקציות. עם השקת ה-HealthKit, כל אפליקציות הבריאות ירכזו את כל המידע הבריאותי בתוך אפליקציית הבריאות, ככך שניתן יהיה לבצע מקצב עצמי בצורה נוחה יותר, כשכל המידע מרוכז באפליקציה אחת, והמשתמש הוא שקובע מה יוצג ומה יעבור הלאה. האפליקציה אפילו יכולה לדווח לרופא המשפחתי (דרך האפליקציה של הקליניקה) על התקדמותכם בדיאטה, או כל דבר אחר. ה-Medical ID היא תוספת חדשה שתאפשר ריכוז המידע הרפואי האישי (כגון סוג דם, משקל, גבוה וכדומה), כך שהמידע יהיה זמין במהירות במקרה חירום.

להיות תמיד בכושר
להיות תמיד בכושר

QuickType: אפל מציעה כעת ב-14 שפות שונות, עדיין לא כולל עברית, את פונקציית הצעות המילים שמנחשת את המילה הבאה בהתאם לצורת הכתיבה ותכתובות עם אנשים אחרים. השפה העברית, עם זאת, היא אחת מ-22 השפות שנוספו להן אפשרות ה-'דבר כדי לכתוב', כך שניתן להשתמש בקול כדי לכתוב טקסט. נכון לבטא 1, האופציה זמינה רק ב-OS X 10.10, אך היא צפויה גם להגיע ל-iOS 8.

שיתוף משפחתי: הדרך הכי טובה של ההורים והמשפחה עצמה ליצור קשר אחד עם השני. לאחר שמגדירים 'ראש משפחה', רצוי שיהיה הורה, הוא יכול להגדיר כרטיס אשראי משותף לכל חברי המשפחה, ככה שכל רכישה שתעשה מהחנות ה-App Store או ה-iTunes תשותף עם בני המשפחה, כאשר שלילדים אשר גילם מתחת לגיל 18 אין גישה לרכישה חופשית, אך הם יכולים לבקש לקנות יישום כלשהו ואז תגיע התראה אל ראש המשפחה שבה הוא יחליט האם לאשר את הרכישה או לא. מלבד רכישה בחנויות, נפתח גם זרם תמונות משפחתי משותף, ככה שכל המשפחה יכולה לצלם תמונות וליהנות מהן בזרם המשפחתי. בני משפחה יכולים גם לגשת ל-Find My iPhone של בני משפחה אחרים כדי לראות איפה הם, וגם הלוח שנה מסתנכרן עם אירועים משפחתיים משותפים.

לשתף תכנים בין בני משפחה
לשתף תכנים בין בני משפחה

iCloud Drive: הדרך הכי טובה ליצור מסמכים ולשתף אותם בכל אמצעי המחשוב. ברגע שיוצרים במחשב מסמך או תמונה מסוג כל שהוא, כולל מסמך Word ואפילו מצגת מה-PowerPoint) ואפילו קבצי וידאו, ניתן להעלותו ל-iCloud Drive ולהמשיך לעבוד עליו מכל מכשיר אחר שהוגדר קודם לכן, מכל אפליקציית עריכה שבוחרים.

סירי ב-iOS 8
סירי מבינה שאזם

סירי (Siri): בשורה טובה ומוצלחת, סירי שולבה עם אפליקציית זיהוי השירים הפופולרית Shazam. מלבד הפקודה הידועה Siri, what's the song playing? שתשמש לזיהוי שירים, ניתן בנוסף להצמיד את ה-iPhone אל הרמקול מבלי לומר מילה, והשיר יזוהה לאחר מספר שניות. כמו כן, אם ה-iPhone יהיה מחובר באותו רגע למקור חשמלי כלשהו, אפשר יהיה להעיר את סירי עם הפקודה Hey Siri. ניתן גם לבצע רכישות מחנות ה-iTunes או ה-App Store באמצעותה.

קרא עוד:  וואן פלוס הציגה מכשיר קונספט עם מצלמה נעלמת, וזהו בעצם

מצלמה: נוספה אפשרות חדשה של Self-Timer שתוך כדי צילום מתקנת את הגדרות התמונה לקבלת תוצאות אופטימליות, במיוחד בצילומי סלפי. כמו כן, ניתן לשנות את עוצמת החשיפה (פחות/יותר אור במיקוד) ובצילום הוידאו נוספה אפשרות ה-Time Lapse.

שווים אזכור:
– WiFi Calling: ניתן להתקשר לאנשים דרך Wi-Fi בדומה למגוון שירותים אחרים, כגון סקייפ (Skype)
– ה-Spotlight מציג יותר אפשרויות חיפוש (מסעדות, שירים, מקומות קרובים, תוצאות מויקיפדיה ועוד)
– אפשרות לראות אילו אפליקציות מבזבזות הכי הרבה מהסוללה
– ה-Mac וה-iPhone מקשורים יותר מאי פעם: ניתן כעת לקבל שיחות ולשלוח הודעות מה-Mac שהגיעו אל ה-iPhone, להתחיל לכתוב מסמך ב-Mac/iPhone ולהמשיך במכשיר השני מאותה נקודה בה חלה העצירה
– ניתן לגשת אל אנשי הקשר המועדפים/האחרונים עמם מנוצר קשר באמצעות הקשה כפולה על כפתור הבית
– בעת שליחת דואר אלקטרוני ניתן למזער את תיבת ההודעה החדשה ולחזור אליה מתי שחפצים בכך
– בקשה להצגת דפי שולחן עבודה ב-Safari וגישה מהירה לדפים בשימוש תדיר בעת פתיחת כרטיסיה חדשה, ויש גם תמיכה ב-WebGL
– אפשרות להיכנס ליישומי צד שלישי באמצעות ה-Touch ID, וככל הנראה, עדיין צריך להתאזר בסבלנות, אפשרות לביצוע תשלומים עם פונקציה זו
– בשורות לגיימרים: אפל מעניקה יותר חופש למפתחים בעת פיתוח המשחקים, מה שמביא לגרפיקה ברמה של קונסולה
– שפת תכנות חדשה שתאפשר לכתוב אפליקציות ל-iOS בצורה מהירה ויעילה יותר
– App Store: אפשרות למפתחים למכור כמה אפליקציות בחבילה אחת, וטאב ה-Explore שימליץ לכם על אפליקציות חדשות על סמך מה שכבר התקנתם בעבר
– HomeKit: לשים את הבית חכם בכף ידיכם בכמה לחיצות ופקודות פשוטות. להרחבה בנושא לחצו כאן
– שיחה ממתינה בשיחות FaceTime
– צילום פנורמה ב-iPad

חשוב לציין כי הסקירה לעיל נעשתה על גרסת הבטא הראשונה של iOS 8 וכי עוד לא מעט דברים צפויים להשתנות, לכן ייתכן שחלק קטן מהדברים המוזכרים כאן לא ייכלל במוצר הסופי. כמו כן חלק מהתכונות (iCloud Drive, Wi-Fi Calling ו-Speech to Text בעברית ואלו רק דוגמאות קטנות) עדיין לא הושקו אך יגיעו בהמשך גרסאות הבטא. iOS 8 תגיע בסתיו הקרוב למכשירי ה-iPhone 4S ומעלה, ולמכשירי ה-2 iPad ומעלה, וכן ל-iPod Touch 5. הסקירה בוצעה באמצעות iPhone 5.