נושא הפרטיות הפך להיות רגיש ביותר בתקופה האחרונה, בעיקר ברשתות החברתיות השונות. בעוד החברות אוספות מידע אודות בכל רגע נתון, נראה כי הרשת החברתית הגדולה בעולם, שוב חוצה את הרף ומחטטת בהודעות הפרטיות שלנו למטרות פרסום.

פייסבוק עתידה לעמוד בפני תביעה ייצוגית בבית משפט על כך שסרקה הודעות פרטיות של משתמשי הרשת החברתיות והשתמשה בהן למטרות פרסום אישי – כך שיתאים לאופי של המשתמשים. הפרשה, כך דווח בסוכנות הידיעות בלומברג, שניתן להגדירה לא פחות משערורייה, הועלתה לדיון בפני שופט מחוזי בארה"ב בשנת 2013 שלא קיבל את עמדת הרשת החברתית בטענה שהסריקה בהודעות עומדת בחסות החוק, לכאורה, ונותנת לגיטימציה  לפייסבוק לסרוק מדי פעם הודעות – וזאת על מנת למנוע מקרים בהם קיימת סכנה לכאורה לביטחון המדינה.

עם זאת, חשוב לציין כי פייסבוק בעצמה נוהגת באופן קבוע לסרוק הודעות העוברות בין המשתמשים השונים וקיימים בהן לינקים וקישורים לאתרים חיצוניים או בהודעות שמקורן באפליקציות צד שלישי שמקיימות תקשורת עם הרשת החברתית. בנוסף, נטען בתביעה הייצוגית כי פייסבוק נוהגת בשיטתיות לחטט בהודעות הפרטיות של המשתמש על מנת לאסוף ולדלות מהן כמה שיותר מידע על משתמשיה ובכך תנצל למעשה את הפוטנציאל הרווחי הטמון בהם כאמצעי שיווקי לחברות חיצוניות. באם תתקבל התביעה הייצוגית על-ידי בית המשפט, כל אחד ממשתתפי התביעה יוכל לקבל פיצוי עד גובה של 10,000 מהרשת החברתית ללא הוכחת נזק ממשי.

זוהי אינה הפעם הראשונה בה מואשמת החברה בגין הפרת פרטיותו של המשתמש. גם יריבתה של פייסבוק, חברת גוגל, הואשמה בכך שסרקה הודעות שמקורן באפליקציות שלה, אם כי היא אינה נעמדה בפני תביעה ייצוגית. בכך, מקווים מארגני התביעה מלבד הפיצוי הכספי אותו הם מעוניינים לקבל, גם שבית המשפט יקבע תקדים בכך שיורה לפייסבוק להפסיק לחטט בהודעות הפרטיות של המשתמשים למען וייראו.

-פרסומת-
כתב טכנולוגי ותיק, הדרומי שבחבורה (תלוי מאיזה כיוון), עובד ביום וחיית טכנולוגיה בלילה. את חיבתו לחברת אפל קשה לתמצת בכמה מילים, עם זאת, אם נגיד שהוא מחזיק בביתו 'אפל סטור' מקומי - לא נשקר.