צילום: Dassault Systemes

שלחנו את כתבנו לפריז לסיקור פרויקט מיוחד במינו של חברת דאסו סיסטמס: עיר בתלת מימד. לסייר, לבקר ולהסתובב בעיר ובתוך מבנים לאורך תקופה ולראות את השינוי הסביבתי כאילו נכחנו במקום.

שילוב של עבר עם הווה באפליקצייה לטאבלט. צילום: Dassault Systemes

פריז, עיר האורות, אחת הערים היפות והמעניינות בעולם, שחלקכם ביקר בה או יבקר בה בעתיד, בעלת היסטוריה מרשימה הכוללת מנהיגים ידועים, ציירים בעלי שם ומבנים מפורסמים כגון כנסיית נוטרדאם, מוזיאון הלובר וכמובן מגדל אייפל, שנבנה אי שם בשנת 1889 ונחשב כסמל מהעיר.

אם הייתם רוצים לקבל מושג כיצד התפתחה העיר, היכן הוקם המבנה הראשון ואיך נראו חיי היום יום בעיר לאורך השנים, הייתם נאלצים לנבור בכל ספרי ההיסטוריה (או לחפש באינטרנט) ולנסות לדמיין. עכשיו יש לכם אפשרות אחרת – פרויקט Paris 3D, המבוסס על פלטפורמת 3DEXPERIENCE אשר פותחה ע"י אחת מחברות התוכנה הגדולות בעולם, דאסו סיסטמס (Dassault Systèmes). הפרויקט מאפשר לנו  להכיר את העיר ואת התפתחותה במהלך 2 מילניומים, מהבית הפשוט עד למבנים המפורסמים שכולנו מכירים, וכל זאת בחווית תלת מימד באינטרנט, באייפד או בטלויזיה. מי מאיתנו לא היה סקרן לראות במו עיניו את מגדל אייפל תוך כדי בניה או כיצד נראתה הבסטיליה לפני שנהרסה במהפכה הצרפתית?

צפו כיצד זה נראה און ליין

בראיון שערכנו עם מהדי טאיובי (Mehdi TAYOUBI), מנהל הפרויקט (המגדיר עצמו כ"איש האחראי על פרויקטים מגניבים"), קיבלנו הסברו מהי מטרת הפרויקט: "חזון החברה בפרוייקט paris3D הוא להראות את יכולותינו הטכנית והמדויקת בפלטפורמה שפיתחנו בהדמיית אובייקטים תלת מימדים מצד אחד, וליצור חווית לימוד מדעית, אדריכלית וארכיאולוגית עבור האוכלוסיה הכללית מצד שני. הפרויקט הוא המשך ישיר לפרויקט Giza3D שחשפנו בחודש מאי 2012, בשיתוף אונ' הארוורד, שם הסטודנטים להיסטוריה לומדים על מצרים העתיקה בכיתה "תלת מימדית": הפרופ' נכנס לשיעור ובעזרת ג'ויסטיק מסייר בעיר העתיקה בעוד שהסטודנטים מרכיבים משקפי תלת מימד ונהנים מחוויית לימוד אחרת לגמרי".

"הפרויקט היה הזדמנות גדולה עבורנו, בתור חברה צרפתית, להוביל פרויקט מדעי, כדי לראות את פריז כמו שלא ראינו אותה אף פעם. במשך שנתיים עמלנו ביחד עם טובי האדריכלים וההיסטוריונים, אנשים רבים שעמלו בחיפוש אחר כל פיסת מידע שיכולה לעזור לנו, כולל צילומים ישנים ותוכניות בניה ישנות שמצאנו בארכיונים השונים בפריז, כדי ליצור את ההדמיה בצורה המדויקת ביותר, עד לרמת הדגלים השונים שהיו בכל תקופה ותקופה". טאיובי מציין כי הדיוק האדריכלי בפרויקט עומד על 95%.

"אני וצוות 'היורמים' שלי, מנסים כל הזמן לדמות את הבלתי אפשרי. כשאומרים לנו שאי אפשר זה רק נותן לנו מוטיבציה להצליח לבצע". טאיובי מזכיר את פרויקט הקרחון, חזונו של אדם אשר רצה לנסות ולפתור את בעיית המים באפריקה בעזרת העברת קרחון מגרינלנד לאפריקה. אף אחד לא ידע איך לעשות זאת ואם בכלל זה אפשרי. "ההדמיה שלנו עזרה למדענים לראות כיצד לעשות זאת. המציאות עולה על כל דמיון".

האם בעזרת הפרויקט אתם רוצים להתחרות ב-street view של גוגל או להיכנס לעולם המשחקים? "המטרה שלנו היא לא להתחרות בסטריט וויו. בניגוד לתצוגה השטחית שמוצגת בסטריט וויו, אנחנו מתמקדים בפרטי פרטים, בדברים הכי קטנים בכל בית ובית. לכן, שלא כמו גוגל, הפרויקט שלנו מכסה אזור קטן מאוד אך מפורט מאוד. בנוסף, התצוגה היא של מספר תקופות בהיסטוריית העיר, דבר שגוגל כלל לא מתעסקת בו". לגבי עולם המשחקים, אומר טאיובי: "אנחנו מתמחים בפיתוח תוכנות ולא מתעסקים בפיתוח משחקים. אם נפתח כאלו, זה יהיה למטרת לימוד בלבד."

טאיובי מזכיר שדאסו סיסטמס קיבלה לאחרונה הצעות ממספר ערים שונות המעוניינות ליצור הדמיות דומות להיסטוריה שלהן.

פורמטים שונים לשימוש

כך זה נראה בעזרת הספר ומצלמת הרשת

* אתר אינטרנט – שימוש בתוכנה און ליין המאפשר לעבור בין תקופה לתקופה, "לסייר" בין המבנים ואף להכנס אליהם ולראות כיצד נראה המבנה מבפנים. להרגיש כאילו אנחנו אלו שמסתובבים שם באמת.

* אפליקצייה לטאבלט – ניתן לשוטט בצורה דומה באמצעות הזזת התמונה לכל הכיוונים וכן ניתן להזיז את האייפד עצמו, כך שמסך האייפד הופל ל"חלון" לעבר ההיסטוריה. בנוסף לכך, ניתן להשוות ולראות בתמונה אחת על גבי האייפד שילוב של 2 תקופות שונות (דבר שלא קיים באינטרנט). להורדה ב-AppStore.

באותה הטכנולוגיה השתמשה דאסו סיסטמס כשפיתחה משחק אינטראקטיבי על קופסאות דגנים עבור חברת נסטלה בשנת 2009.

הפרויקט נוצר בעזרת פלטפורמת ה-3DExperience של חברת דאסו סיסטמס. פלטפורמה המאפשרת חוויות תכנון ועיצוב מוצרים בתלת מימד. הפלטפורמה מביאה ללקוחות ערך עליון עבור המוצר אותם הם רוצים לייצר בכך שעוד לפני שפיסה אחת ממוצר הלוקח נוצר באמת, נוצר מוצר שלם וירטואלי על כל חלקיו וכיצד הוא יתנהג באמת.

לסיכום, מפסיקים לדמיין ומתחילים לראות את ההיסטוריה
דאסו סיסטמס מציגה פלטפורמה המביאה תפיסה חדשה בכל הקשור למציאות מדומה. אומנם הפלטפורמה מיועדת לתעשיה, והמשתמש הפשוט לא יתקל בה ביום יום, אך החברה רואה בזה חלון לצורת לימוד חדשה של היסטוריה בבתי הספר והאוניברסיטאות. דמיינו עצמכם מסיירים בירושלים בימים של תחילת הבנייה מחוץ לחומות, כיצד נראתה ירושלים ביום הקמת המדינה, איך נראתה תל אביב בראשית ימיה או כיצד חיו היהודים בגטאות בזמן מלחמת העולם השנייה. מהדי טאיובי לא הגיב כאשר נשאל אם ירושלים נמצאת בתוכניות. בינתיים, אנחנו נצטרך להמשיך ולדמיין, אך לא רחוק היום בו גם אנחנו נזכה להדמיה היסטורית משלנו.

תצוגה תלת מימדית של הפרויקט בעזרת 9 מסכים אל מול 15 אלף איש

 

על החברה
דאסו סיסטמס Dassault Systèmes, אחת החברות התוכנה הגדולות בעולם, מובילה עולמית בפתרונות תלת ממד (D3) ופתרונות PLM (ניהול מחזור חיי מוצר), בעלת לקוחות ב- 80 מדינות בעולם. כחלוצה בתוכנות 3D מאז 1981, דאסו סיסטמס מפתחת תוכנות ויישומי התומכים בתהליכים תעשייתיים, תוך אספקת הדמיה תלת מימדית לתפקודו המלא של המוצר, כיצד יראה ויעבוד ב"חיים האמיתיים".

מוצרי החברה:  CATIA לעיצוב ותכנון מוצרים וירטואליים; SolidWorks לתכנון ועיצוב מכני בתלת מימד; DELMIA לייצור וירטואלי; SIMULIA – לבדיקות וירטואליות; ENOVIA לשיתופיות גלובלית בניהול חיי המוצר; 3DVIA לחוויית תלת ממד מקוונת ו"טבעית" (lifelike experience).

שתף:
-פרסומת-
מנווט בין העכבר למוצץ, מאסטר בפוטושופ ומבשל מטעמים להנאתו. צלם מיום היוולדו ("אל תקראו למצלמה בטלפון DSLR") וחושב שלא צריך להוציא יותר מ-1,500 שקל על סלולרי חדש‎.
 • אורן

  מאוד יפה. הייתי בפריז לא מזמן, ואני מתגעגע – למזג האויר, הרחובות היפים, והקפה המשובח 🙂

  http://www.eyalo.com

 • aviezer

  בוקר טוב,

  בסיום הכתבה המצויינת הזו הובאה פיסקה המתארת בתמציתיות וביעילות את בית התוכנה "דאסו סיסטמס".

  אני מוצא לנכון להוסיף פרטים שיתנו תמונה גם בהקשר של הבעלות וגם מן ההבט היהודי-ישראלי-היסטורי.

  דאסו סיסטמס היא חברת בת של התאגיד "קבוצת דאסו".

  העוגן המרכזי של קבוצת דאסו היא החברה Dassault Aviation.
  מדובר ביצרן ותיק מאד של מטוסים צבאיים ואזרחיים.

  חיל האויר הישראלי הפעיל לפני עשרות שנים דגמים מיתולוגיים מתוצרת דאסו-תעופה: מיסטר, סופר-מיסטר והמיראז' המהולל.
  לאחר מלחמת ששת הימים בשנת 1967, הטיל נשיא צרפת שארל דה-גול אמברגו על יצוא נשק לצה"ל וכתוצאה מכך התהדקו הקשרים בין ארה"ב לבין ישראל ועד היום נשען צה"ל על התעשייה בטחונית האמריקאית.

  הנקודה היהודית:
  בשנת 1930 יסד יהודי בשם מרסל בלוך חברה לייצור כלי טיס בם "חברת מרסל בלוך למטוסים – Société des Avions Marcel Bloch .

  במהלך מלחמת העולם השנייה נתפס מרסל בלוך ע"י הנאצים ונשלח למחנה הריכוז בוכנוואלד בגרמניה.

  מרסל בלוך שרד את המחנה ובאפריל 1945, לאחר שהאמריקאים שיחררו את יושבי המחנה, וחזר לצרפת, שינה שמו ל- "מרסל דאסו", התנצר והפך לקתולי אדוק.

  לאחר מכן שונה גם שם החברה בעקבות שינוי שמו של המייסד והבעלים.

  אין קשר משפחתי בין מרסל בלוך לבין העתונאי דניאל בלוך שאימו, דורה בלוך, נרצחה באנטבה שבאוגנדה בהוראתו האישית של הרוצח, הרודן והפסיכופאט אידי אמין בעקבות "מבצע יונתן".

  כמו כן, אין קשר משפחתי בין מרסל בלוך (יליד 1925) לבין דוד בלוך, שהיה ראש העירייה השני של תל-אביב לאחר התפטרותו של מאיר דיזנגוף בשנת 1925.

  בנו של מרסל דאסו, סרג' דאסו, שהוא גם פוליטיקאי שמרני שהיה ראש-עיר וסנטור, עומד בראש קבוצת דאסו שבבעלותה נמצא גם העיתון המפורסם "לה פיגארו".

  סרג' דאסו הוא במקום הרביעי ברשימת עשירי צרפת ואחד ממאה עשירי העולם.

  חשוב להבין שחברת דאסו סיסטמס לא החחילה את דרכה כסטארט-אפ הייטק קלאסי במטבח של מהנדס תוכנה בן 22, אלא נוצרה מתוך חטיבה בדאסו תעופה שעסקה בפיתוח כלים לייעול תכנון ופיתוח של מנועים ושל כלי טיס. עם השנים הבינו מנהלי דאסו שיש לתוכנות להם פוטנציאל עסקי בענפי תעשייה אחרים וחטיבת התוכנה הפכה ליחידה עצמאית.

  יום טוב לכל,
  אביעזר

 • aviezer

  שלום לכל,

  הפתרון הזה ממש לא מקובל עלי משום שהוא לא מצליח להעביר את הניחוחות העולים מהמסעדות, הפטיסרי, הבולנז'רי, הפרומג'רי וכו'.
  הפתרון הזה ממש לא מקובל עלי משום שהוא לא מצליח להעביר את אווירת הסתלבט האלגנטי הנוצר מישיבה סתמית בבית קפה בפאריס, רגל על רגל.

  חוץ מזה הוא על הכיפאק 🙂

  בינתיים, הדרך הכי יעילה לספוג את אווירת פאריס היא לכוון את הנגן של המחשב האישי לכאן:
  http://www.fipradio.fr/player

  האזנה נעימה,
  א.

 • אדיר

  מדהים!! רק לחשוב איזה מדהים דבר כזה יכול להיות אם יעשו את זה בירושלים. רק הבעיה היא שיש כאלה שמתכחשים להיסטוריה וטוענים דברים כמו שלא היה קיים בית ראשון. ואני לא בטוח שחברה מסחרית תהיה מוכנה לעשות משהו שיעשה לה נזק תדמיתי בקרב חברנו הערבים.

 • אחד

  ממש מנהרת הזמן

 • גיל

  יאללה תמכרו את זה לGTA כבר וזהו חח

  • דן

   התכוונת לrockstar עם כבר.
   נראה לי יותר הגיוני ל Assassin's Creed אבל הם יכלו לעשות את זה יותר "אמיתי"