השעונים החכמים נכנסו לאופנה ולרשימת המתנות לחג. בין אם וואווי, LG ועוד, רוב היצרניות מנסות להיכנס ולקחת חלק בשוק המחשוב הלביש. רוב השעונים הנמכרים בשוק נמכרים במחירים לא זולים, אף במחירי טלפון חדש, אך לעומתם ישנן יצרניות סיניות רבות המשיקות שעונים, מעט פחות מתוחכמים אך במגוון דגמים ובמחירים של כמה עשרות דולרים בלבד. לקחנו לבדיקה את השעון ה-Crystal מבית Zeblaze. לא מדובר בשעון הפועל תחת Android Wear, אלא בשעון פשוט שתג מחירו עומד על 220 שקל בלבד. האם הוא מספק את הסחורה?

מראה יוקרתי

השעון מציע עיצוב טכנולוגי ומודרני מאוד, מה שיגרום לאנשים לשים לב שמה שיש לכם על היד הוא אינו שעון סטנדרטי. השעון מיוצר ברובו מפלסטיק, אך המסגרת הכסופה אשר מספקת גימור קצת יותר יוקרתי המעניקה לו מראה מתכתי. הוא חסין למים כך שניתן להיכנס איתו למקלחת, ורצועת השעון ניתנת להחלפה כאשר זו לדברי היצרן, מיוצרת מעור אמיתי, והשעון נותן רושם ראשוני כי מדובר במוצר איכותי.

ה-Crystal מצויד במסך ריבועי בגודל 1.54 אינץ' (240×240 פיקסלים) אשר קעור במעט, מה שמוסיף לעיצוב הכללי. הרבה דברים טובים ניתן לומר על מסך השעון, כמו הרגישות הגבוהה שהוא מציע בעת השימוש באור שמש ישיר או התגובה המהירה בזכות השימוש בטכנולוגיית מגע הקיבולי (Capacitive) כמו בשעונים המודרניים, אך הרזולוציה שלו אינה גבוהה במיוחד, 240על 240 פיקסלים כך שהאיכות מעט נפגעת. הוא פועל על שבב MTK2502 כפול ליבה מבית מדיה-טק, בעל זיכרון עבודה של 128 מגה-בייט RAM ואחסון פנימי קטן של 64 מגה-בייט.

ממשק דורש שיפור

השעון כאמור אינו רץ על מערכת הפעלה מוכרת ולכן קשה לקרוא לו "שעון חכם" במלוא מובן המילה, שכן הוא לא פועל על פלטפורמה הכוללת חנות אפליקציות או קהילה תומכת. יש לו מערכת הפעלה עצמאית אך כזו שתומכת בעברית באופן כמעט מלא, אם כי מיושרת לשמאל בהרבה מהמקרים, ויש לו מספר אפשרויות מצומצם יחסית. מה כן ניתן לעשות איתו? בעיקר לקבל התראות. באמצעות אפליקציה בשם BT Notifier המותקנת המכשיר הטלפון שלנו הן באנדרואיד והן למכשירי iOS (בעזרת אפליקציית Mediatek) ומתחברת בקישוריות Bluetooth, נוכל לקבל את ההתראות השונות ישירות לטלפון שלנו כאשר כל התראה קופצת ישירות לצג. כך נוכל לקבל התראות מוואטסאפ, SMS, פייסבוק, מסנג'ר ועוד, כאשר ניתן לקרוא את ההתראה במלואה כפי שהיא מוצגת בטלפון. קשה לומר כי מדובר בממשק נוח במיוחד לקבלת התראות, שכן אלו מוצגים כרשימה לא מסודרת במיוחד. בנוסף מתקבלים גם התראות שונות שאינן רלוונטיות, אך אלו ניתן לחסום דרך ממשק השעון.

קרא עוד:  אפל הכריזה על Apple Watch דור 5: מסך פועל תמיד ועיצובים חדשים

הממשק, בדומה לשעונים חכמים אחרים, פועל על מחוות. כלומר החלקה מימין לשמאל תציג לנו את האפליקציות המותקנות, החלקה מלמעלה למטה תציג לנו את התפריט ועוד, וכי באופן מפתיע, הממשק מגיב מהר למדי, דבר שלא ציפינו במיוחד. יש מספר תצוגות שעון שונות, זאת על ידי לחיצה ארוכה על גבי המסך, כך שנוכל להתאים את מסך השעון באופן אישי, אולם בשונה משעוני אנדרואיד, אין כאן חנות אפליקציות ולא ניתן להוריד עיצובים חדשים, כך שצריך להספק במה שיש.

Zeblaze Crystal Smartwatch (1)

עוד בשעון קיים גם מיקרופון ורמקול לא עוצמתי במיוחד, מה שמאפשר לנו לבצע שיחות עם אנשי הקשר שלנו, זאת מלבד, קיים גם חייגן כך שנוכל לחייג למספר ישירות מהשעון ואף נוכל לנהל את השיחה דרכו, סטייל ג'יימס בונד. כל השיחות מתבצעות דרך קישוריות Bluetooth כך שהטלפון חייב להיות בסביבה הקרובה. גם כאן אפשר לראות את החסרונות של המערכת כיוון שאם נרצה לצפות בסרטון ביוטיוב, במקום לשמוע את הצליל דרך הטלפון, נשמע אותו דרך הרמקול של השעון. על מנת לבטל זאת נצטרך לנתק את השעון מהטלפון או להגדיר בהגדרות כי השעון אינו משמש כהתקן שמע.

כן יש מספר דברים שימושיים במערכת כמו האפשרות לאתר את המכשיר מרחוק, מה שיגרום למכשיר שלנו להשמיע צליל (גם אם הטלפון במצב רטט), מד עצר, שעון מעורר, שלט רחוק למוזיקה, הוספת תזכורות, מזג האוויר, מחשבון, אפשרות למדידת צעדים ואפילו מד דופק, שאנחנו לא יכולים להתחייב עד כמה הוא אכן מדויק. מה שכן הפתיע אותנו היא הסוללה, שהצליחה להחזיק לנו כמעט יומיים שלמים של שימוש וההטענה מתבצעת באמצעות עמדת עגינה המתחברת בחיבור microUSB סטנדרטי.

קרא עוד:  נחשף: הטכנולוגיה שרכשה גוגל מפוסיל היא לייצור שעון היברידי

אלטרנטיבה זולה

לסיכום, לא מדובר בשעון חכם קלאסי וכנראה שלא תקבלו את כל חווית השימוש המציעה מערכת ה-Android Wear או שעון אפל, אבל כן מדובר אלטרנטיבה טובה עבור אנשים המעוניינים להתנסות ולרכוש שעון חכם מבלי להוציא סכומים גבוהים. השעון מהיר, בעל מסך קעור, מיקרופון ורמקול והוא אפילו עמיד בפני מים. עסקה לא רעה בכלל.

השעון נמכר במחיר של 45-55 דולר באתר GearBest.