מאז 2016, יכולים רוב משתמשי הטלפונים מבוססי אנדרואיד לבחור בשירות גיבוי אוטומטי היוצר העתק בענן של גוגל (Google) לכל האפליקציות המותקנות במכשיר, כמו גם לרשימת אנשי הקשר, הגדרות המערכת ולוח השנה. אולם הגיבוי יכול לפעול בפועל רק בתנאים מסוימים: כאשר המכשיר מחובר למטען, מחובר לרשת WiFi יציבה ואינו נמצא בשימוש. במקרה שבו נדרש גיבוי מיידי  – רגע לפני מעבר למכשיר חדש לדוגמה – או במצב של תקלה כלשהי שאינה מאפשרת טעינת המכשיר או חיבור לאינטרנט אלחוטי, שירות הגיבוי למעשה אינו רלוונטי.

Back up now manual android backups

כעת מעוניינת גוגל לשנות מצב זה. עדכון שהחל לאחרונה לעשות את דרכו למכשירי האנדרואיד מוסיף אפשרות של גיבוי לפי דרישה. לאחר העדכון יוכלו המשתמשים להיכנס לתפריט ההגדרות, ותחת אפשרויות הגיבוי ללחוץ על כפתור חדש יופיע שיאפשר לבצע גיבוי מיידי – גם אם המכשיר בפועל על סוללה ומחובר לאינטרנט באמצעות הרשת הסלולרית. 

גוגל כבר הצהירה בעבר כי היא מעוניינת לאפשר גיבוי לפי דרישה למשתמשיה, אולם עד כה נראה היה כי אפשרות זו תופעל רק עבור מכשירים המפעילים את מערכת ההפעלה אנדרואיד בגרסה 9. בסופו של דבר, נראה כי אפשרות הגיבוי זמינה גם למכשירים המפעילים גרסאות ישנות יותר של המערכת, החל מגרסה 6.0.