שאומי (Xiaomi) הכריזה בפורום הרשמי שלה על מדיניות חדשה ובלתי ידידותית בעליל כלפי לקוחות הרוכשים את מכשירי החברה בסין, ומעוניינים להתקין בהם רום בינלאומי: היא תחסום באופן אקטיבי התקנות מסוג זה. וגם ההיפך – לקוחות סיניי שירכשו את הגרסה הבינלאומית של הטלפונים של החברה לא יוכלו מעתה להתקין בהם את הרום הסיני.

הסיבה המרכזית לרכישת מכשיריה של שאומי בסין היא המחיר, הנמוך לעיתים באופן משמעותי מהמחירים בשווקי המערב. אולם המכשירים הסיניים מגיעים עם ממשק MIUI ובו אפליקציות סיניות המחליפות את האפליקציות הרשמיות של גוגל (Google), בהן גם חנות האפליקציות הרשמית – כל אלו חסומות לשימוש בסין. הפתרון לכך בעבור משתמשים בעלי היכרות טכנית עם התהליך היה התקנת הרום הגלובלי, אך כאמור בשאומי מתכוונים לחסום אפשרות זו.

״אנו ממליצים לרכוש את הטלפונים של שאומי דרך משווקים רשמיים, ולבדוק בקפדנות את הגדרות המערכת לפני שאתם מנסים לעדכן או להחליף אותה״, נכתב בהודעה הרשמית. הגולשים בפורום לא ממש קיבלו את ההודעה הזו באופן חיובי את ההכרזה, ומרגע פרסומה הצטברו מאות תגובות של לקוחות המבקרים את שאומי על השינוי, ומבקשים ממנה לחזור בה. 

תלונה אחת מרכזית נוגעת לחוסר הבהירות בהכרזתה של שאומי: לא ברור האם היא מתייחסת אך ורק למכשירים חדשים, או שבכוונת החברה להכניס שינוי כלשהו שיחסום את החלפת הרום גם בדגמים קודמים. למרות שלקוחות רבים מבקשים לדעת האם עליהם לבטל הזמנות או להחזיר מכשירים שקנו לחנות, בינתיים הם נותרו ללא מענה מצד שאומי.