שני הכותרים המבוקשים ביותר היום בתחום ה-FPS (ירי מגוף ראשון), הם ללא ספק Call of Duty Modern Warfare 3 ו-Battlefield 3 . שניהם נמצאים כמה חודשים בשוק, משמע שמחיריהם היום שואפים לחצי מהמחיר שהיו בעת יציאתם, ולשניהם קהילה גדולה וטופחת, דברים שהופכים את כל אחד מהמשחקים לרכישה כדאית של ממש. אז רגע אחרי ההכרזה דור ההמשך, Battlefield 4 ו-Call of Duty: Black Ops 2, לקחנו את הדור הנוכחי להשוואה ראש בראש.

המלך, עד לא מזמן
מאז יצא המשחק הרביעי בסדרת COD, רבים ניסו לחקות אותו, רובם ללא הצלחה. אף אחד מהם לא הצליח להשתוות לרמת הגימור הכמעט מושלמת שהציג Call of Duty 4: Modern Warfare. לסיפור המוצלח, הגרפיקה המדהימה, והכי חשוב – ריבוי המשתתפים הסוחף. מעט אחרי יציאת Call of Duty 4: Modern Warfare, יצא לשוק Battlefield Bad Company, שלא ניסה להתחרות בו מבחינת העלילה והגרפיקה, אך הציג מצב ריבוי משתתפים שונה שפונה לקהל שחקנים אחר לגמרי. ואולם, הוא לא הצליח לגרוף הצלחה כבירה כמו המתחרה מבית COD, ועד מהרה ננטש. כשנתיים אחרי הכותר הראשון, שחררה אקטיוויז'ן, האחראית על סדרת COD, את Call of Duty: Modern Warfare 2, שעד מהרה הפך להשקה הבידורית הגדולה בעולם (יותר מכל סרט או דיסק מוזיקה אחר) ושבר שיאי מכירות. בתגובה, שחררה EA את Battlefield Bad Company 2 שמאוד הזכיר את קודמו אבל לא היה מספיק טוב כדי לתת תחרות טובה, אך כלל גרפיקה מעולה וסאונד ברמה הגבוהה ביותר, לצד מצבי ריבוי משתתפים אופייניים לסדרה, וממכרים בדרך שלהם.

Modern Warfare 3 – המשחק שכולם אוהבים לשנוא
מאז Modern Warfare הראשון, זה שיצא ב-2007, החברה לא משנה הרבה. ממשחק למשחק המנוע הגרפי נשאר, המשחקיות נשארת, ריבוי המשתתפים מרגיש לנו מוכר מאוד, והמשחק באופן כללי מרגיש כמו חבילת הרחבה. למה, אם כך, כולם רצים לחנויות וקונים אותו בכל פעם שיוצא משחק חדש? על השאלה הזו אי אפשר לענות, אי אפשר להצביע על האפקט הממכר שבמשחק, וזו הסיבה בגללה כולם אוהבים לשנוא אותו.

כפי שכבר הספקתם להבין, סדרת Battlefield מעולם לא היוותה תחרות עבור סדרת Modern Warfare, עד Battlefield 3. במצב של היום, גיימר יכול ללכת לחנות, לוותר על Call of Duty ולבקש את Battlefield 3 מבלי להיחשב כ"חייזר". ללא ספק, סדרת Battlefield צמצמה את הפער, והיא, נכון להיום, האויב הכי גדול של סדרת Call of Duty.

גיימפליי Call of Duty MW 3

חוויית קנייה מפתיעה, עבור המוכר
"שלום, אני מעניין לרכוש את Call of Duty Modern Warfare 3 ל-PlayStation 3", ביקשתי בנימוס מהמוכר, וזה השיב בחיוב והלך להביא עותק של המשחק. "לא אהבתי את Battlefield 3", הרגשתי צורך לשתף אותו כאשר ישב לבדוק את מחיר המשחק. תוך כמה מאיות שנייה הרים המוכר את עיניו ונעץ בי מבט כאילו זה עתה נחתתי מהירח, "לא אהבת את Battlefield 3?!", שאל בתמיהה. "לא", השבתי, "אני לא אוהב את הסוג הזה, הכול גדול מידי, עמוס מידי, וצריך לחשוב. אין לי כוח, אני רוצה להיכנס למשחק ולירות בכל מי שאני רואה". "אם כך", השיב המוכר, "זהו המשחק בשבילך". למען האמת, דבריו של המוכר כלל לא הפתיעו אותי, מאז ומתמיד נמשכתי לסגנון משחק כמו זה שמציע Call of Duty, ולאו דווקא זה הטקטי והאסטרטגי שמציג Battlefield. מעולם לא חשבתי לקנות משחק מסדרת Battlefield, ובכל פעם שכותר חדש בסדרת Call of Duty היה מגיע לחנויות – הייתי הראשון בתור. הפעם, בגלל הדברים הכל כך טובים ששמעתי על Battlefield 3, החלטתי לגוון קצת ולרכוש אותו קודם – וזו לא הייתה טעות כלל.

עלילה – חיקוי טוב של Call of Duty
אין מה לראות כאן, המשיכו לקרוא רק אם העלילה היא מה שמעניין אתכם. שוב פצצת אטום, שוב מטורף שמנסה להשמיד את העולם – סלחו לי על הילדותיות, אבל לא היינו פה כבר? בשני המשחקים אתם חלק מהצבא האמריקאי, כאשר מטורף מנסה לשים את ידיו על פצצה שעלולה להשמיד את העולם. Battlefield 3 מציג עלילה חדשה לגמרי, מבלי המשכים ממשחקי Bad Company הקודמים, בעוד Modern Warfare 3 ממשיך את הסיפור מהיכן שעצר Modern Warfare 2 משנת 2009. ב-Modern Warfare מאז ומתמיד שלטו קטעי האקשן, אלו המפתיעים, מורטי העצבים, אלו שישאירו אתכם דבוקים למסך עד שיגמרו. קטעי אקשן אלו היוו חלק משמעותי מהמשחק, ומלאו את תפקידם בצורה טובה בתור סצנות מעבר בין השלבים השונים. ב-Battlefield 3, חברת EA ניסתה לעשות את זה, והיא הצליחה, אך היא לא הלכה עם הרגעים האלו עד הסוף, שם נראה היה כאילו בוימו הקטעים רק על מנת לצמצם פערים אל מול סדרת Call of Duty ותו לא. יאמר לזכותו של Battlefield 3, שהקמפיין שלו כולל דבר שאף קמפיין מאף משחק בסדרת Call of Duty לא כלל – כלי רכב. במהלך הקמפיין תמצאו את עצמכם במטוס, טנק, ומה לא. גם ב-Modern Warfare 3 נעשה שימוש ברכבים, אך הוא שטחי ושולי מאוד, כאשר הלוחמה הרגלית היא השולטת. Battlefield 3 מדגיש את העובדה שסדרת משחקי Battlefield אף פעם לא היו מצטיינים בקמפיין לשחקן היחיד (כמו גם Bad Company ו-Bad Company 2), וגולת הכותרת שלהם הייתה מצב ריבוי המשתתפים. שני הקמפיינים נמשכים כבין חמש לשבע שעות כל אחד, ושניהם טובים, אמנם מורגש ברמה מסויימת ש-Modern Warfare 3 הוא ממשיך למשפחת קמפיינים מפוארת יותר, בעוד הקמפיין של Battlefield 3 כאן כדי לסמן X במשבצת של הקמפיין.

קרא עוד:  ריימן מקפץ אל Apple Arcade בכותר בלעדי לאפל

כוחות מיוחדים להצלה
עוד מסורת של Call of Duty ש-EA החליטה לאמץ ב-Battlefield 3 זה המשימות המיוחדות שמתקשרות בדרך כזו או אחרת לקמפיין. ב-Modern Warfare 3 המשימות הן משימות ה-Spec Ops (קיצור של Special Ops – כוחות מיוחדים), המוכרות לנו מ-Modern Warfare 2. המשימות מיועדות לשני שחקנים ושמות דגש על שיתוף פעולה, כאשר ניתן לשחק אותן עם חברים על מסך מפוצל או דרך הרשת. את חלק מהמשימות ניתן להשלים לבד, אך רובן מחייבות שני שחקנים בשביל פעולות כגון "סולם גנבים" וצליפה בשתי מטרות בו זמנית. המשימות בנויות היטב בשני המשחקים, ויוסיפו לכם בקלות עוד כמה וכמה שעות של הנאה, לפחות לעקשנים שלא יעזבו עד שישלימו את כולן על הרמה הקשה ביותר, והאמינו לי כשאומר שברשת ניתן למצוא המון כאלו. בשני המשחקים המשימות כוללות משימות התגנבות שיכולות להתפוצץ בשנייה (ואז הן הופכות למשימות הרבה יותר כיפיות, אם תשאלו אותי), משימות בהן מעורבים כלי רכב כאשר שחקן אחד שולט ברובה שעל הרכב ומחפה על השחקן השני שנלחם על האדמה, ועוד. ב-Modern Warfare 3 ניתן למצוא גם מצב הישרדות, בו "נזרקים" השחקנים לתוך מפה עם אקדח ועליהם לשרוד את גלי האויבים. עם הזמן הגלים מתחזקים וכוללים אוייבים חזקים יותר, חמושים יותר, מוגנים יותר, ואפילו כלבים. השחקנים מרוויחים כסף על כל הריגה ולאט לאט יוכלו לקנות נשקים ועזרים שיעזרו להם לשרוד כמה שיותר. גם פה ניתן לשחק על מסך מפוצל או ברשת, וגם זו אפשרות מבורכת שיכולה להעביר בקלות עוד כמה שעות. מצב היהשרדות ב-Modern Warfare 3, אגב, מזכיר מאוד את מצב הזומבים שכלל Call of Duty: Black Ops.

גיימפליי Battlefield 3

שני דובדבנים על קצפת אחת – ריבוי משתתפים
קמפיין זה נחמד ומשימות מיוחדות זה טוב, אבל בואו נודה שהסיבה העיקרית בגללה רכשנו כל אחד מהמשחקים האלו היא ריבוי המשתתפים, או 'מולטיפלייר' בלשון עמים זרים. לכל אחד מהמשחקים מצב ריבוי משתתפים שמייחד את סגנונו.

מצב ריבוי המשתתפים של Call of Duty: Modern Warfare 3 לא מחדש הרבה על קודמיו, ודוגל בשיטת קרב השועלים בה כל אחד נלחם לעצמו, והדגש על שיתוף פעולה, אפילו במצבי משחק הדורשים זאת, הוא נמוך מאוד. המשחק, כשלעצמו, ממכר ברמות מטורפות, כרגיל. אי אפשר להסביר את האלמנט שממכר, זה שגורם לנו לחזור ולשחק שוב ושוב ללא מאס, אך זה בוודאי אותו אחד שנמצא בשאר המשחקים הקודמים. במצב ריבוי המשתתפים ב-Modern Warfare 3, ניתן למצוא שלל מצבי משחק, מ-Team Deathmatch רגיל ועד מצבים מסובכים הרבה יותר כגון "תפוס את הדגל" ושליטה על שטחים, כאשר כאן מוצגים שני מצבי משחק חדשים: Kill Confirmed – מצב בו כל שחקן שמת זורק מעליו מעין שרשרת אותה צריך לאסוף כדי לאשר את ההריגה, אם לא תאספו את השרשרת – לא תחשב ההריגה. כמו כן, תוכלו לאסוף את השרשראות שנפלו מהחברים שלכם ובכך למנוע מהאויב להשיג עוד חיסולים. דבר נוסף הוא מצב Team Defender בו קיים דגל אחד על המפה וכל קבוצה צריכה להחזיק בו כמה שיותר. על כל מספר שניות שהדגל אצל קבוצה מסויימת היא מרוויחה נקודות, וכדי לשחרר את הדגל מקבוצה צריך להרוג את נושא את הדגל.

קרא עוד:  המשחק Overwatch בדרך לקונסולת Switch

מעבר למצבי המשחק, Modern Warfare 3 כולל גם כל מיני עזרים לשחקן (Perk) שעוזרים לשחק בכל מיני תחומים, בין אם זה הטענה מהירה של הנשק, גניבת תחמושת מאוייבים, הסתתרות ממטוסי אוייב ו-UAV, וכו'. לכל נשק יש יכולות בניהן יכול השחקן לבחור, וכל מיני תוספים לנשק אותם יוכל להתקין. ב-Modern Warfare 3 המפות הן קטנות וצפופות, וניתן לשחק ברוב המצבים עד 12 שחקנים, ובשלושה מצבים מיוחדים ניתן לשחק עם 18 שחקנים.

ב-Battlefield 3, מצב ריבוי המשתתפים שונה מן הקצה אל הקצה. השחקנים מחולקים לקבוצות, בניהם קרביים, טכנאים, תומכים, וצלפים. לכל סוג של לוחם יש יכולות משלו, כאשר כולן ביחד מובילות לשיתוף פעולה מנצח. לכל נשק יש תוספים שניתן להתקין לו, אך הם לא רבים, אלא הבסיסיים. ב-Battlefield 3 רק שני מצבי משחק בסיסיים, כאשר לראשונה מאז ומתמיד התווסף גם Team Deathmatch. במצב משחק אחד ישנם מספר דגלים על המפה כאשר כל קבוצה צריכה להשתלט על כמה שיותר דגלים ולצבור נקודות כדי לנצח, כאשר במצב השני יש שתי חבילות כאשר בסיבוב הראשון קבוצה אחת צריכה להגן עליהן והקבוצה השנייה צריכה לפוצץ אותן, בעוד בסיבוב השני התפקידים מתהפכים. ב-Battlefield 3 המפות הן ענקיות, וניתן לשחק בהן 24 שחקנים. כמו כן, בניגוד ל-Modern Warfare 3, ב-Battlefield 3 כלי הרכב הם חלק בלתי נפרד ממצב ריבוי המשתתפים כאשר הם רק מעצימים את שיתוף הפעולה בין השחקנים.

לסיכום – בחרו את הדובדבן שלכם
בהשוואה הזו, לא ניתן להצביע על מנצח. שני הקמפיינים טובים, והמשימות המיוחדות מהנות בשני המקרים, ומה שיכריע את הכף הוא מצב ריבוי המשתתפים, אשר שונה ממשחק למשחק. ב-Modern Warfare 3, ריבוי המשתתפים שם דגש על עבודה עצמית, כל אחד לעצמו, צריך לעבוד כדי להתקדם הלאה. המשחק מתעסק יותר מידי במה שקורה מסביב לקרב (עזרים, נשקים, תוספים, מתנות, מצבים), בעוד הקרב עצמו נשאר שטחי ורדוד שכולל ריצה חסרת מטרה מסביב למפה עד שתמצאו אוייב, ומכאן זה רק עניין של שניות עד שאחד מכם יחוסל. תתפלאו, יש אנשים שנהנים מזה. מן הצד השני, ב-Battlefield 3 ישנו דגש עצום על שיתוף הפעולה, אשר בלעדיו לא תגיעו לשום מקום. אין פה מקום לכל מה שקורה מסביב, זה רק אתם והקרב – לוחמה טהורה באמת. לצערנו, Battlefield 3 כולל מפות גדולות מידי, מתסכלות לעיתים, וחוסר גיוון משווע, בשעה ש-Modern Warfare 3 מצליח באלו ונופל בדברים אחרים. אין דרך לדעת מהו המשחק הטוב ביותר עבור כל אחד עד שלא תנסו כל אחד מהם בעצמכם. אם מאז ומתמיד אהבתם את סדרת Call of Duty ואין ברצונכם לגוון מעט, הרי שאין לכם סיבה מספיק טובה לרכוש את Battlefield 3, ולהפך. כל אחד מהמשחקים מעיד על מה שניתן לעשות כשרוצים באמת, כאשר כל חברה לוקחת את הקונספט שלה, הרעיון בו היא דוגלת – והולכת איתו עד הסוף. הלוואי ואפשר היה להצביע על המשחק הטוב מבין השניים, אך זה בלתי אפשרי. וזה, רבותיי, מה שטוב בעניין.