בעקבות החלטת משרד התקשורת לחייב את חברות בזק ו-HOT, היחידות בשוק כיום שספקות תשתית אינטרנט קווית, לאפשר לספקי האינטרנט לשכור מהם את התשתית במחירים מפוקחים, יוצעו החל מהיום בישראל חבילות "באנדל" לחיבור לרשת. כלומר – מעתה לא יהיה צורך לשלם בנפרד גם לתשתית אינטרנט וגם לספק, ולצרכן הישראלי תהיה אפשרות לבחור באחד מהספקיות ולשלם לה, ורק לה, עבור החיבור לאינטרנט, במחיר שיכלול גם את החיבור לתשתית ובמחיר מופחת.

המחירים יורדים
גורמים מעריכים שייקח זמן עד שהרפורמה תפעל במיטבה, ועד שהצרכן הישראלי יתרגל אליה. אותות לכך ניתן לראות כבר עכשיו במחירי החבילות שמציעים חלק מהספקים – חבילות שאמנם מוזילות במעט את המחיר הכולל של החיבור לאינטרנט, אך לא ברמות שמשנות לגמרי את השוק.

כך למשל, חברת אקספון 018 מציעה החל מהיום חיבור אינטרנט מלא על גבי תשתית בזק במהירות של 15 מגה במחיר של 79 שקלים לחודש, 40 מגה במחיר של 89 שקלים לחודש או 100 מגה במחיר של 100 שקלים לחודש. מדובר אמנם במחירים שזולים בכ-40 שקלים מהמחיר המשולב כיום של תשתית + ספק, אבל לא בהוזלה דרמטית במיוחד.

חברת פרטנר תציע באמצעות 012 סמייל מהירות של 15 מגה במחיר של 89 שקלים למשך שנה (לאחר שנה המחיר יעלה ל-109 שקלים) וחיבור של 100 מגה במחיר של 100 שקלים (ולאחר שנה – 120 שקלים). ללקוחות שאין ברשותם מודם בזק או נתב המשלב מודם DSL, תציע 012 נתב משולב מודם בהשאלה לשנה בחינם, כאשר בשנה השנייה הוא יושכר בעלות של 9.90 שקלים לחודש.

קרא עוד:  גוגל השיקה אתר המלמד הורים וילדים כיצד להשתמש באינטרנט באופן בטוח
המבצעים כבר החלו: המחירים באתר אקספון
המבצעים כבר החלו: המחירים באתר אקספון

בקרוב יחשפו גם נטוויז'ן (שבבעלותה של סלקום), בזק בינלאומי (בבעלותה של בזק), HOTnet (בבעלותה של הוט) וטריפל סי את מחיריהן, אם כי הצפי הוא שגם מחירי החבילות שלהן ינועו בין 90-120 שקלים, לפחות בשלב הראשון.

ראוי לציין כי משרד התקשורת טרם קבע מחיר מפוקח לשכירת התשתית של HOT על ידי הספקיות (בבזק המחיר יעמוד על כ-54 שקלים למנוי), כך שבשלב זה הן ככל הנראה יתבססו על תשתית בזק בלבד. יחד עם זאת, ובניגוד לחברת הוט, תשתית האינטרנט של בזק עדיין לא תומכת במלוא טווח המהירות בכל איזורי הארץ, וסביר להניח שחלק גדול מהחבילות לא יהיה זמין לכל הלקוחות.

טריפל לא רק מהוט

"הצרכן מעתה יוכל להיות בקשר עם חברה אחת בלבד בכל ענייני שירות הלקוחות. במילים אחרות – נגמרו הימים בהם שתי חברות יוכלו לטרטר אתכם בטענה כי מדובר בבעיה בספק או בתשתית"
החל מעוד שלושה חודשים, ב-17 במאי, יחייב משרד התקשורת את בזק להשכיר גם את תשתית קווי הטלפון שלה לספקיות, וסביר להניח שחלקן יחלו להציע חבילות משולבות של אינטרנט וטלפון ביתי (לפחות אלו מהן שלא מציעות שירות כזה כיום). בתאריך זה גם התקשורת בין בזק לספקיות ששוכרות את שירותיה תהפוך להיות ממוחשבת, ובכך תקל על הלקוחות להתחבר או להתנתק לשירות כזה או אחר.

המהלך דומה לרפורמה שנערכה לפני כשלוש שנים בשוק הסלולר, במובן ששלוש חברות הסלולר הגדולות הוכרחו להשכיר את התשתית שלהן למפעילות וירטואליות כמו רמי לוי, גולן טלקום, יו-פון ואחרות, והמשמעויות שלו מבחינת הצרכן הישראלי הן גדולות. מעבר לעובדה שהשוק יהפוך מדואופול (מונופול של שתי חברות) לתחרות בין לפחות שש חברות נוספות (נטוויז'ן, 012, אקספון 018, טריפל סי, HOTnet, ובזק בינלאומי), הצרכן מעתה יוכל להיות בקשר עם חברה אחת בלבד בכל ענייני שירות הלקוחות, חשבוניות וחיובים, ותמיכה טכנית. במילים אחרות – נגמרו הימים בהם שתי חברות יוכלו לטרטר אתכם בטענה כי מדובר בבעיה בספק או בתשתית.