מערכת ההפעלה Windows XP של מיקרוסופט כבר איתנו 10 שנים שלמות. 10 שנים שרבים מאיתנו עדיין לא מצאו לה תחליף.

עדיין מבוקשת
Windows XP הגיעה למדפים באוקטובר 2001, ובתוך מספר שנים בלבד שלטה בשוק מערכות ההפעלה למחשב האישי וצמחה עד כדי 74 אחוזים מהשוק. מחליפתה, Windows Vista נכשלה בתפקיד למרות השינויים הרבים שעברה. רבים מהמשתמשים דיווחו כי היא מכבידה על המערכת ודורשת משאבים רבים, וגם אחרי השקת הערכת השירות הראשונה (SP1), זה לא סייע לתדמית ורבים מהמשתמשים סרבו להתקינה.

Windows 7 שהושקה לאחר Vista נראית כממשיכה את דרכה של XP ומשתמשים רבים החלו לעבור אליה. החל מממשק משתמש ידידותי, שיפור בביצועים ותוספות ופיצ'רים רבים, זה מה שגרם למעבר החד. הערכות אומרות כי XP כבר אינה שולטת בשוק המערכות ו-7 עקפה אותה ממש לאחרונה, מהפך שאומר הרבה בעצם.

ובכל זאת, XP עדיין מותקנת, על פי הערכות, על כ-38 אחוזים מהשוק, מספר מכובד לכל הדעות. מיקרוסופט מצידה הבינה כי Windows 7 אכן מספקת את הצרכים של המשתמשים, ולכן הפסיקה את מכירת המערכת למשתמשי ה-PC ואינה מבצע שדרוגים משמעותיים או ערכות שירות (Service Pack), אך עדיין מוציא עדכוני אבטחה ותפסיק את התמיכה לחלוטין באפריל 2014.

נוחות וביצועים, זה הכל
הצלחתה של XP הייתה בשימוש הפרקטי והנוח שלה במערכות מחשב, זאת לצד ניהול יישומים ומשאבים בצורה טובה יותר. היא נתקעת פחות מקודמותיה, יציבה יותר, וזריזה. ערכות השירות שיצאו לאורך חייה שיפרו משמעותית את יכולות המערכת כאשר נוספה אבטחה מוגברת, חומת-אש (Firewall) בסיסי, שיפור בביצועים ומערכת אקטיבציה ייחודית (שרבים הצליחו לעקוף אותה).

קרא עוד:  אפליקציית התרגום של גוגל תזהה שפה בטקסט בתמונות, ותתרגם זמן אמת

למיקרוסופט ציפיות גבוהות גם על הבאות. מערכת ההפעלה הבאה שמכונה תחת שם קוד Windows 8, מביאה שינויים רבים, ועיקרם הם תמיכה במסכי מגע ושינויי ממשק מערכת, זאת לצד הרצון של מיקרוסופט להיכנס לשוק הסלולר והטאבלטים, ולכן מערכת זו גם תוסיף תמיכה במעבדי ARM הנפוצים במכשירים ניידים.

למרות התגובות החיוביות על Windows 8, עוד מוקדם לדעת כיצד בסופו של דבר המשתמשים יקבלו אותה והאם הם אכן יאמצו אותה במהירות כמו את Windows XP ו-Windows 7. אז מה אתכם? נשארתם עם XP או עברתם כבר ל-7?

-פרסומת-
אתר TGspot.co.il, המתמקד בסיקור עולם המחשבים, המובייל והגאדג'טים מביא את החדשות האחרונות בתחום בזמן התרחשותם. האתר נוסד בשנת 2007 ומאז נחשב למקור החדשות הגדול והעצמאי ברשת הישראלית ומבין המובילים בתחום.