​מחשב ה-Mac Pro של אפל הוא אחד המחשבים החזקים ביותר כרגע בשוק, כשהתצורה המפלצתית ביותר שלו מגיעה עם 1.5 טרה-בייט של זיכרון עבודה (RAM), שמורכב מ-12 מודולים של 128 גיגה-בייט ומעבד 28 ליבות. אז נכון, זה לא מחשב שמיועד למשתמש הממוצע, אבל עם תג מחיר שמגיע ל-180 אלף ש״ח – ספק אם רבים יראו אותו בחיים האמיתיים בתצורה הזו.

היוטיובר ג׳ונתן מוריסון החליט לשחק קצת עם הצעצוע היקר שלו ולבחון את הביצועים שלו. מוריסון לא עשה את זה מול משחקים חדשים ותובעניים או עיבוד בתוכנות תלת מימד מקצועיות. למשימה הזאת, זימן מוריסון את החיה האמיתית, שידועה ביכולות זלילת הזיכרון שלה, דפדפן הכרום (Chrome) של גוגל (Google).

בבדיקה הראשונית שכללה בין היתר עריכה וניגון במקביל של 15 סרטונים באיכות של 16K ועבודה בכלי האודיו Logic Pro X עם מאות קבצי אודיו ותוספים, המחשב עבד ללא כל בעיות. אבל אז הכניס מוריסון את הכלים הכבדים והחל לפתוח לשוניות בכרום.

בתחילת הדרך, כרום זלל כ-75 גיגה-בייט של זיכרון RAM ‘בלבד’, אבל עם הלשוניות הנפתחות, תפח הניצול ללא פחות מ-1.44 טרה-בייט ברגע השיא. ובאמת, עד הנקודה הזו המחשב תיפקד בצורה תקינה ואפשר לו לגלוש בכל אחד מ-6,000 הלשוניות הפתוחות, אבל ברגע שהוא הגיע לניצול של 1.44 טרה-בייט מהזיכרון – התקבלה הודעת שגיאה שבסופו של דבר הובילה לקריסה כוללת.

אגב, אם חשבתם לעצמכם מה היה עושה מחשב Windows בסיטואציה דומה – אתם יכולים לצפות בבדיקה דומה שביצע יוטיובר הטכנולוגיה Linus.

נכתב על ידי הילה חיימוביץ' ופורסם לראשונה באתר GeekTime