האם הפרטיות שלכם מוגנת בשימוש עם תוכנת ניווט? חוקרים מאוניברסיטת סנטה-ברברה בארה”ב מצאו דרך לעקוב אחר המיקום של משתמשי אפליקציית הניווט הישראלית ווייז (Waze).

לפי המידע שפורסם במגזין fusion, החוקרים הצליחו לעקוב אחר מיקום הנהג ולצפות במי מהנהגים האחרים נמצאים בסביבה הקרוב ואף להכניס למערכת מידע שגוי ולדווח על פקק שלא קיים. כדי לעשות זאת, הצוות ייצר אלפי נהגים וירטואליים פיקטיביים השולחים דיווחים מזויפים לשרתי החברה במיקומים שונים, אשר מאפשרים גם לעקוב אחר הנהגים שבסביבתם, כך כל עוד נהג המטרה נמצא בקרבת הנהגים הפיקטיביים הם יכולים לדעת את מיקומו הנוכחי בכל רגע נתון.

פרצת האבטחה אמנם לא נגישה בקלות שכן החוקרים נדרשו להבין כיצד האפליקציה מתקשרת עם שרתי החברה  בשימוש של מחשב ואמצעים נוספים, אך כן הדבר מראה כי ניתן להגיע למידע האישי והחסוי שלנו. יתרה מכך, ייתכן כי גם אפליקציות ניווט אחרות חושפות מידע פרטי וניתן להגיע אליו באותו האופן.

עוד בחודש ינואר האחרון, ווייז עדכנה את האפליקציה כך שהיא לא מאפשרת לראות את מיקום הנהגים רק בזמן שהמשתמש נוהג בפועל ועד אז היה ניתן למעשה לעקוב אחר החברים גם כשהאפליקציה פעלה ברקע. בחברה אומרים כי הם בוחנים את הנושא.